Kimlərin maaşı ölkə üzrə göstəricidən aşağıdır? – Nə etməli? -
Azərbaycanda orta aylıq əmək haqqı məbləği 1151 manata çatıb. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, bu ilin ilk rübündə orta aylıq nominal əməkhaqqı əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən 6,2 faiz artıb. Həmin dövrdə əmək müqaviləsi ilə çalışan işçilərin sayı 1 milyon 797 min nəfər olub, onlardan 869 mini dövlət sektorunda, 928 mini isə özəl sektorda fəaliyyət göstərir.
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, orta aylıq əmək haqqı məbləğində diqqəti çəkən məqamlardan biri sektorlar üzrə fərqdir: “Belə ki, ən yüksək əmək haqqı mədənçıxarma sənayesindədir. Bu sektorda çalışanların orta aylıq əmək haqqı məbləği 4581 manatdır. Yəni neft və qaz sektorunda çalışanlar ölkə üzrə orta aylıq əmək haqqı məbləği ilə müqayisədə 4 dəfə çox maaş alırlar. Maliyyə və sığorta sektorunda orta aylıq əmək haqqı 2814 manatdır. Bank sektorunda çalışanlar ölkədə ikinci ən yüksək əmək haqqı alanlardır. Bütövlükdə iqtisadiyyatın 9 sektorunda çalışanlara ölkə üzrə orta aylıq maaş məbləği ilə müqayisədə daha çox əmək haqqı təklif edilir.
İqtisadiyyatın 10 sektorunda çalışanların orta aylıq əmək haqqı məbləğləri isə ölkə üzrə göstəricidən aşağıdır. Ən aşağı orta aylıq əmək haqqı kənd təsərrüfatı, meşə təsərrüfatı və balıqçılıqda qeydə alınıb: 720 manat. Ticarət və nəqliyyat vasitələrinin təmiri üzrə çalışanların orta aylıq maaşları da aqrar sektorda çalışanların əmək haqlarına yaxındır: 768 manat. Orta aylıq əmək haqqı məbləği təhsildə 824, elm sənayesində isə 1048 manatdır”.
V.Bayramov vurğulayıb ki, orta aylıq əmək haqqı göstəricilərinin sektoral təhlili maaş artımlarının diferensiallaşdırılması baxımdan vacibdir: “Xüsusən də yalnız dövlət qulluqçularının deyil, bütövlükdə dövlət sektorunda maaş məbləğlərinin optimallaşdırılması prioritet olaraq qalmaqdadır”.

Whose salaries are below the national average? – What should be done? -
The average monthly salary amount in Azerbaijan has reached 1151 manats. According to the State Statistics Committee, in the first quarter of this year, the average nominal monthly salary increased by 6.2 percent compared to the same period of the previous year. During that period, the number of workers with labor contracts was 1 million 797 thousand people, of whom 869 thousand worked in the public sector, and 928 thousand in the private sector.
Economist deputy Vuqar Bayramov Medianews.az stated in his explanation that one of the notable points in the average monthly salary amount is the difference across sectors: "Thus, the highest salary is in the mining industry. The average monthly salary of employees in this sector is 4581 manats. That is, employees in the oil and gas sector earn 4 times more compared to the average monthly salary amount across the country. In the financial and insurance sector, the average monthly salary is 2814 manats. Employees in the banking sector receive the second highest salary in the country. In total, employees working in 9 sectors of the economy are offered higher salaries compared to the country’s average monthly salary amount."
In 10 sectors of the economy, the average monthly salary amounts of employees are below the national indicator. The lowest average monthly salary is recorded in agriculture, forestry, and fishing: 720 manats. The average monthly salaries of those working in trade and vehicle repair are close to the salaries of employees in the agrarian sector: 768 manats. The average monthly salary amount is 824 manats in education and 1048 manats in the science industry."
V. Bayramov emphasized that the sectoral analysis of average monthly salary indicators is important for differentiated salary increases: "Especially, optimizing salary amounts not only for civil servants but for the entire public sector remains a priority."