Kimlərin maaşı ölkə üzrə göstəricidən aşağıdır? – Nə etməli? -
Azərbaycanda orta aylıq əmək haqqı məbləği 1151 manata çatıb. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, bu ilin ilk rübündə orta aylıq nominal əməkhaqqı əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən 6,2 faiz artıb. Həmin dövrdə əmək müqaviləsi ilə çalışan işçilərin sayı 1 milyon 797 min nəfər olub, onlardan 869 mini dövlət sektorunda, 928 mini isə özəl sektorda fəaliyyət göstərir.
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, orta aylıq əmək haqqı məbləğində diqqəti çəkən məqamlardan biri sektorlar üzrə fərqdir: “Belə ki, ən yüksək əmək haqqı mədənçıxarma sənayesindədir. Bu sektorda çalışanların orta aylıq əmək haqqı məbləği 4581 manatdır. Yəni neft və qaz sektorunda çalışanlar ölkə üzrə orta aylıq əmək haqqı məbləği ilə müqayisədə 4 dəfə çox maaş alırlar. Maliyyə və sığorta sektorunda orta aylıq əmək haqqı 2814 manatdır. Bank sektorunda çalışanlar ölkədə ikinci ən yüksək əmək haqqı alanlardır. Bütövlükdə iqtisadiyyatın 9 sektorunda çalışanlara ölkə üzrə orta aylıq maaş məbləği ilə müqayisədə daha çox əmək haqqı təklif edilir.
İqtisadiyyatın 10 sektorunda çalışanların orta aylıq əmək haqqı məbləğləri isə ölkə üzrə göstəricidən aşağıdır. Ən aşağı orta aylıq əmək haqqı kənd təsərrüfatı, meşə təsərrüfatı və balıqçılıqda qeydə alınıb: 720 manat. Ticarət və nəqliyyat vasitələrinin təmiri üzrə çalışanların orta aylıq maaşları da aqrar sektorda çalışanların əmək haqlarına yaxındır: 768 manat. Orta aylıq əmək haqqı məbləği təhsildə 824, elm sənayesində isə 1048 manatdır”.
V.Bayramov vurğulayıb ki, orta aylıq əmək haqqı göstəricilərinin sektoral təhlili maaş artımlarının diferensiallaşdırılması baxımdan vacibdir: “Xüsusən də yalnız dövlət qulluqçularının deyil, bütövlükdə dövlət sektorunda maaş məbləğlərinin optimallaşdırılması prioritet olaraq qalmaqdadır”.

Средняя ежемесячная зарплата в Азербайджане достигла 1151 маната. По данным Государственного комитета статистики, в первом квартале этого года средняя номинальная месячная заработная плата увеличилась на 6,2 процента по сравнению с соответствующим периодом прошлого года. В тот период количество работников, работающих по трудовому договору, составило 1 миллион 797 тысяч человек, из них 869 тысяч работают в государственном секторе, а 928 тысяч — в частном секторе.
Экономист-депутат Вугар Байрамов в интервью Medianews.az заявил, что одним из заметных моментов в размере средней ежемесячной зарплаты является разница по секторам: «Так, самая высокая заработная плата в горнодобывающей промышленности. В этом секторе средняя ежемесячная зарплата работников составляет 4581 манат. То есть работники нефтегазового сектора получают в 4 раза больше средней по стране зарплаты. В финансовом и страховом секторе средняя ежемесячная зарплата — 2814 манатов. Работники банковского сектора получают вторую по величине зарплату в стране. В целом, в 9 секторах экономики предлагается более высокая зарплата по сравнению со средней по стране."
Средняя ежемесячная зарплата работников в 10 секторах экономики ниже показателя по стране. Самая низкая средняя ежемесячная зарплата зарегистрирована в сельском хозяйстве, лесном хозяйстве и рыбном хозяйстве — 720 манатов. Средняя ежемесячная зарплата работников в сфере торговли и ремонта транспортных средств также близка к зарплатам работников аграрного сектора — 768 манатов. Средняя ежемесячная зарплата в сфере образования составляет 824 маната, а в научной отрасли — 1048 манатов».
В.Байрамов подчеркнул, что секторный анализ показателей средней ежемесячной заработной платы важен с точки зрения дифференциации повышения зарплат: «В частности, приоритетом остается оптимизация размеров зарплат не только государственных служащих, но и в целом государственного сектора».