Keçmiş deputatın əmlakları müsadirə olunur -
Rusiya Baş Prokurorluğu Dağıstandan olan siyasətçi, Dövlət Dumasının keçmiş deputatı Rizvanhacı İsayevə və onun ailəsinə məxsus 10 milyard rubl dəyərində aktivlərin müsadirə olunaraq dövlət büdcəsinə yönəldilməsi tələbi ilə məhkəmədə iddia qaldırıb.
Medianews.az Rusiyanın RBK kanalına istinadla xəbər verir ki, iddiada İsayevlərin “Qaztransbank”, “Sentr-Otel”, “Ars Kapital”, “Helios” və bir istilik ötürmə şirkətindəki paylarının, həmçinin Moskvada, Dağıstanda və Krasnodar vilayətindəki torpaq sahələrinin, yaşayış evlərinin müsadirəsi tələbi qoyulub.
Prokurorluq iddia edir ki, Rizvanhacı İsayev Rusiya Dövlət Dumasının deputatı seçiləndən sonra nəzarətində olan şirkətlər vasitəsilə torpaq sahələrini, bələdiyyə obyektlərini qanunsuz yolla mənimsəyib.
Məhkəmənin martın 10-da başlanacağı deyilir.
Medianews.az bildirir ki, Rizvanhacı İsayev 1960-cı ildə Dağıstanın Qunib rayonunun Soqratl kəndində doğulub. V çağırış Dövlət Dumasının (2007-2011) deputatı olub.
2011-ci il iyunun 17-də o, Dövlət Dumasında “Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında dövlət sərhədi haqqında müqavilə” ratifikasiya edlərkən sənədin lehinə səs verəndən sonra Rusiyanın Federal Ləzgi Milli-Mədəni Muxtariyyətinin saytında tənqid olunub. Saytda yerləşdirilən yazıda Rizvanhacı İsaev Azərbaycanın maraqlarını “Dağıstandakı ləzgilərin maraqlarından üstün tutmaqda” ittiham edilib.
“Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında dövlət sərhədi haqqında müqavilə” Rusiya, Azərbaycan və Gürcüstan dövlət sərhədlərinin birləşdiyi nöqtədən Xəzər dənizinə qədər ümumi quru sərhədin keçdiyi xətti təsbit edir. Müqaviləyə qoşma sənədlərdə qeyd olunur ki, bu xətt keçmiş Dağıstan MSSR və keçmiş Azərbaycan SSR arasında inzibati sərhədə uyğundur. Rusiya-Azərbaycan sərhədinin demarkasiyası zərurəti ondan irəli gəlib ki, SSRİ dağılandan sonra bu iki dövləti bir-birindən keçmiş müttəfiq respublikalar arasında inzibati sərhəd ayırırdı.
Müqavilə 2011-ci il iyunun 17-də Dövlət Dumasında səsverməyə çıxarılarkən Rusiya prezidentinin rəsmi nümayəndəsi, xarici işlər nazirinin müavini, stats-sekretar Qriqori Karasin sənədin ratifikasiya olunmasının zəruriliyi haqqında geniş məruzə ilə çıxış edib. Sənədin ratifikasiyası ilə bağlı MDB məsələləri və həmvətənlərlə əlaqələr üzrə komitənin sədri Aleksey Ostrovskinin də əlavə məruzəsi dinlənilib. Dövlət Dumasının 313 deputatı bu sənədin qəbul edilməsinin lehinə, 63 deputatı isə əleyhinə səs verib.

Генеральная прокуратура России предъявила иск в суд с требованием конфискации активов на сумму 10 миллиардов рублей, принадлежащих политику из Дагестана, бывшему депутату Государственной Думы Ризванхаджи Исаеву и его семье, и направлению их в государственный бюджет.
Medianews.az, ссылаясь на российский канал РБК, сообщает, что в иске требуют конфискации долей Исаевых в «Газтрансбанке», «Сентр-Отеле», «Арс Капитал», «Гелиосе» и в одной компании по передаче тепла, а также земельных участков и жилых домов, расположенных в Москве, Дагестане и Краснодарском крае.
Прокуратура утверждает, что после избрания депутатом Государственной Думы России Ризванхаджи Исаев незаконно присвоил земельные участки и муниципальные объекты через контролируемые им компании.
Сообщается, что судебное заседание начнется 10 марта.
Medianews.az сообщает, что Ризванхаджи Исаев родился в 1960 году в селе Согратль Гунибского района Дагестана. Он был депутатом Государственной Думы V созыва (2007–2011).
17 июня 2011 года, после того как он проголосовал в Государственной Думе за ратификацию «Соглашения о государственной границе между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией», на сайте Федерального Лезгинского национально-культурного автономного объединения России была опубликована критика. В статье, размещенной на сайте, Ризванхаджи Исаев был обвинен в том, что ставит интересы Азербайджана выше интересов лезгин в Дагестане.
«Соглашение о государственной границе между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией» устанавливает линию общей сухопутной границы, проходящей от точки пересечения государственных границ России, Азербайджана и Грузии до Каспийского моря. В приложениях к соглашению указано, что эта линия соответствует бывшей административной границе между Дагестанской АССР и Азербайджанской ССР. Необходимость демаркации границы между Россией и Азербайджаном возникла из-за того, что после распада СССР эти два государства разделяла административная граница между союзными республиками.
При голосовании по соглашению в Государственной Думе 17 июня 2011 года официальный представитель президента России, заместитель министра иностранных дел, статс-секретарь Григорий Карасин выступил с подробным докладом о необходимости ратификации документа. Также был заслушан дополнительный доклад председателя комитета по делам СНГ и связям с соотечественниками Алексея Островского. За принятие документа проголосовали 313 депутатов Государственной Думы, против — 63.