Keçmiş deputatın əmlakları müsadirə olunur -
Rusiya Baş Prokurorluğu Dağıstandan olan siyasətçi, Dövlət Dumasının keçmiş deputatı Rizvanhacı İsayevə və onun ailəsinə məxsus 10 milyard rubl dəyərində aktivlərin müsadirə olunaraq dövlət büdcəsinə yönəldilməsi tələbi ilə məhkəmədə iddia qaldırıb.
Medianews.az Rusiyanın RBK kanalına istinadla xəbər verir ki, iddiada İsayevlərin “Qaztransbank”, “Sentr-Otel”, “Ars Kapital”, “Helios” və bir istilik ötürmə şirkətindəki paylarının, həmçinin Moskvada, Dağıstanda və Krasnodar vilayətindəki torpaq sahələrinin, yaşayış evlərinin müsadirəsi tələbi qoyulub.
Prokurorluq iddia edir ki, Rizvanhacı İsayev Rusiya Dövlət Dumasının deputatı seçiləndən sonra nəzarətində olan şirkətlər vasitəsilə torpaq sahələrini, bələdiyyə obyektlərini qanunsuz yolla mənimsəyib.
Məhkəmənin martın 10-da başlanacağı deyilir.
Medianews.az bildirir ki, Rizvanhacı İsayev 1960-cı ildə Dağıstanın Qunib rayonunun Soqratl kəndində doğulub. V çağırış Dövlət Dumasının (2007-2011) deputatı olub.
2011-ci il iyunun 17-də o, Dövlət Dumasında “Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında dövlət sərhədi haqqında müqavilə” ratifikasiya edlərkən sənədin lehinə səs verəndən sonra Rusiyanın Federal Ləzgi Milli-Mədəni Muxtariyyətinin saytında tənqid olunub. Saytda yerləşdirilən yazıda Rizvanhacı İsaev Azərbaycanın maraqlarını “Dağıstandakı ləzgilərin maraqlarından üstün tutmaqda” ittiham edilib.
“Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında dövlət sərhədi haqqında müqavilə” Rusiya, Azərbaycan və Gürcüstan dövlət sərhədlərinin birləşdiyi nöqtədən Xəzər dənizinə qədər ümumi quru sərhədin keçdiyi xətti təsbit edir. Müqaviləyə qoşma sənədlərdə qeyd olunur ki, bu xətt keçmiş Dağıstan MSSR və keçmiş Azərbaycan SSR arasında inzibati sərhədə uyğundur. Rusiya-Azərbaycan sərhədinin demarkasiyası zərurəti ondan irəli gəlib ki, SSRİ dağılandan sonra bu iki dövləti bir-birindən keçmiş müttəfiq respublikalar arasında inzibati sərhəd ayırırdı.
Müqavilə 2011-ci il iyunun 17-də Dövlət Dumasında səsverməyə çıxarılarkən Rusiya prezidentinin rəsmi nümayəndəsi, xarici işlər nazirinin müavini, stats-sekretar Qriqori Karasin sənədin ratifikasiya olunmasının zəruriliyi haqqında geniş məruzə ilə çıxış edib. Sənədin ratifikasiyası ilə bağlı MDB məsələləri və həmvətənlərlə əlaqələr üzrə komitənin sədri Aleksey Ostrovskinin də əlavə məruzəsi dinlənilib. Dövlət Dumasının 313 deputatı bu sənədin qəbul edilməsinin lehinə, 63 deputatı isə əleyhinə səs verib.

The properties of the former deputy are being confiscated -
The properties of the former deputy are being confiscated - He was accused of taking Azerbaijan's side.
The Russian Prosecutor General's Office has filed a lawsuit in court demanding the confiscation of assets worth 10 billion rubles belonging to politician Rizvanhaci Isayev from Dagestan, a former deputy of the State Duma, and his family, and the transfer of these assets to the state budget.
Medianews.az, citing Russia's RBC channel, reports that the claim demands the confiscation of the Isayevs' shares in "Gaztransbank," "Center-Hotel," "Ars Kapital," "Helios," and a heat transfer company, as well as their land plots and residential houses located in Moscow, Dagestan, and Krasnodar Province.
The Prosecutor's Office alleges that after Rizvanhaci Isayev was elected as a deputy of the Russian State Duma, he unlawfully appropriated land plots and municipal objects through companies under his control.
The court session is said to begin on March 10.
Medianews.az reports that Rizvanhaci Isayev was born in 1960 in the village of Sogratl in the Gunib district of Dagestan. He was a deputy of the 5th convocation of the State Duma (2007-2011).
On June 17, 2011, after voting in favor of the ratification of the "Agreement on the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation" in the State Duma, he was criticized on the website of the Federal Lezgin National-Cultural Autonomy of Russia. An article posted on the website accused Rizvanhaci Isayev of prioritizing Azerbaijan’s interests "over the interests of the Lezgins in Dagestan."
The "Agreement on the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation" establishes the line of the overall land border from the point where the state borders of Russia, Azerbaijan, and Georgia meet to the Caspian Sea. The attached documents to the agreement note that this line corresponds to the former administrative boundary between the Dagestan ASSR and the former Azerbaijan SSR. The necessity for the demarcation of the Russia-Azerbaijan border arose because, after the dissolution of the USSR, an administrative border separated these two states formerly known as allied republics.
When the agreement was brought to a vote in the State Duma on June 17, 2011, Grigory Karasin, the official representative of the Russian President, Deputy Foreign Minister, and State Secretary, delivered a detailed report on the necessity of ratifying the document. Additional reports were heard from Alexey Ostrovsky, Chairman of the Committee on CIS Affairs and Relations with Compatriots, regarding the ratification of the agreement. Three hundred thirteen deputies of the State Duma voted in favor of the adoption of the document, while sixty-three deputies voted against it.