Keçmiş ABŞ rəsmisindən iddia:
İranla müharibəyə etiraz edərək istefa verən ABŞ-nin keçmiş Milli Terrorla Mübarizə Mərkəzinin direktoru Joe Kent ölkəsinin NATO-dan mümkün çıxışı ilə bağlı diqqətçəkən iddia irəli sürüb.
Medianews.az xəbər verir ki, o bununla bağlı öz sosial şəbəkə hesabında paylaşım edib.
Joe Kent bildirib ki, ABŞ-nin NATO-dan uzaqlaşmaq istəyi xarici müdaxilələri azaltmaq məqsədi daşımır. Onun sözlərinə görə, əsas səbəb Suriyada mümkün Türkiyə-İsrail gərginliyində İsrailin yanında sərbəst mövqe tuta bilməkdir.
ABŞ prezidenti Donald Trump isə daha əvvəl alyansı tənqid edərək onun düzgün idarə olunmadığını və Vaşinqtona lazım olan dəstəyi vermədiyini bildirmişdi.
Kent vurğulayıb ki, ABŞ-nin belə addımı regionda gərginliyi daha da artıracaq və Yaxın Şərqdə ziddiyyətli siyasətin davamı olacaq.
Xatırladaq ki, Kent mart ayında yaydığı açıqlamada İranla müharibəni vicdanən dəstəkləmədiyini bildirərək vəzifəsindən istefa vermişdi.

Бывший директор Национального центра по борьбе с терроризмом США Джо Кент, ушедший в отставку в знак протеста против войны с Ираном, выдвинул внимание привлекающее утверждение о возможном выходе его страны из НАТО.
Как сообщает Medianews.az, он опубликовал соответствующий пост в своем аккаунте в социальной сети.
Джо Кент заявил, что стремление США дистанцироваться от НАТО не преследует цель сократить иностранные вмешательства. По его словам, основная причина — возможность занять свободную позицию на стороне Израиля в возможном конфликте между Турцией и Израилем в Сирии.
Президент США Дональд Трамп ранее критиковал альянс, заявляя, что он управляется ненадлежащим образом и не оказывает необходимой поддержки Вашингтону.
Кент подчеркнул, что такой шаг со стороны США только усилит напряженность в регионе и станет продолжением противоречивой политики на Ближнем Востоке.
Напомним, что в марте Кент заявил, что не поддерживает войну с Ираном по совести и ушел со своей должности.