Karapetyan Simonyanı
Erməni iş adamı və “Güclü Ermənistan” partiyasının lideri Samvel Karapetyan Ermənistan parlamentinin sədri Alen Simonyana qarşı məhkəmə iddiası qaldırıb.
Medianews.az xəbər verir ki, məhkəmə aktları portalı “Datalex”də dərc edilən iddiaya əsasən, Karapetyan spikerdən onun ünvanına səsləndirilmiş şərəf və ləyaqəti ləkələyən yalan məlumatların təkzib edilməsini və 6 milyon dram (təxminən 16 min ABŞ dolları) məbləğində mənəvi təzminat ödənilməsini tələb edir.
İddia sənədinə görə, Karapetyanın müdafiə tərəfi Simonyanın 19 may 2026-cı ildə sosial şəbəkələrdə etdiyi açıqlamaların yalan və nüfuz sarsıdıcı olduğunu bildirərək onların rəsmi şəkildə təkzib olunmasını istəyir. Bundan əlavə, məhkəmə xərclərinin də cavabdeh tərəfindən ödənilməsi tələb olunur.
Qeyd olunur ki, Karapetyan bundan əvvəl də Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanın “Vətəndaş Müqaviləsi” partiyası və İctimai Televiziyaya qarşı oxşar iddialarla məhkəməyə müraciət etmişdi.//Bakıvaxtı.az

Армянский бизнесмен и лидер партии «Сильная Армения» Самвел Карапетян подал судебный иск против спикера парламента Армении Алена Симоняна.
Medianews.az сообщает, что согласно иску, опубликованному на портале судебных актов «Datalex», Карапетян требует от спикера опровержения ложной информации, порочащей его честь и достоинство, а также выплаты моральной компенсации в размере 6 миллионов драмов (примерно 16 тысяч долларов США).
Согласно документу иска, защита Карапетяна сообщает, что заявления Симоняна, сделанные им 19 мая 2026 года в социальных сетях, являются ложными и наносят ущерб репутации, и требует их официального опровержения. Кроме того, ответчик должен покрыть судебные издержки.
Отмечается, что ранее Карапетян также обращался в суд с аналогичными исками против премьер-министра Армении Никол Пашиняна, партии «Гражданский договор» и Общественного телевидения.//Bakıvaxtı.az