Kamran Əliyev Türkiyə Ali Məhkəməsinin nümayəndələri ilə görüşdü -
Bu gün Baş prokuror Kamran Əliyev ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Ali Məhkəməsinin 2-ci Cinayət Kollegiyasının Sədri Yusuf Kuzunun rəhbərlik etdiyi heyəti qəbul edib.
Medianews.az xəbər verir ki, nümayəndə heyətini salamlayan Baş prokuror Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “bir millət, iki dövlət” prinsipinə əsaslanan iki qardaş ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin bütün sahələrdə uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb. Prezidentlər İlham Əliyev və Rəcəb Tayyib Ərdoğanın uzaqgörən xarici siyasəti nəticəsində dövlətlərimiz arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndiyini, mütəmadi görüşlər, sıx təmaslar və beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin, o cümlədən hazırda davam edən 5-ci Antalya Diplomatiya Forumu kimi platformalarda birgə iştiraklarının digər sahələrlə yanaşı, ölkələrimizin hüquq sistemləri və hüquqşünasları arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etməsində mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Bundan başqa, Baş prokuror Şanlıurfa və Kahramanmaraş şəhərində yerləşən məktəbə edilən silahlı hücum nəticəsində əksəriyyəti uşaq olmaqla çox sayda insanın həlak olması və yaralanması ilə bağlı başsağlığını bildirib, bu ağır və kədərli hadisədə həlak olanların ailə üzvlərinə, yaxınlarına səbr diləyib, yaralananların isə tezliklə sağalmasını arzulayıb.
Türkiyə Ali Məhkəməsinin 2-ci Cinayət Kollegiyasinin Sədri Yusuf Kuzu göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü ifadə edib, ölkələrimizin həm prokurorluq, məhkəmə və ədliyyə orqanları arasında əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olmasını vurğulayıb.
Görüşdə ölkələrimizin prokurorluq, məhkəmə və ədliyyə sistemləri arasında əməkdaşlığın uğurla davam etdiyi bildirilib, eləcə də hakim və prokurorların ixtisasartırma təlimlərinin təşkilinin vacibliyini qeyd olunaraq gələcəkdə də bu istiqamətdə əlaqələrin inkişaf etdiriləcəyinə əminlik ifadə edilib.
Görüş zamanı həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər ətrafında, o cümlədən hüquq və qanunvericilik sistemində həyata keçirilmiş islahatlar barədə fikir mübadiəsi aparılıb.

Сегодня Генеральный прокурор Камран Алиев принял делегацию, возглавляемую председателем Второй уголовной коллегии Верховного суда Турции Юсуфом Кузу, которая находится с визитом в нашей стране.
Согласно сообщению Medianews.az, приветствуя делегацию, Генеральный прокурор подчеркнул, что на основе принципа «один народ, два государства» Улемилли Лидера Гейдара Алиева стратегическое партнерство между двумя братскими странами успешно развивается во всех сферах. Благодаря дальновидной внешней политике президентов Ильхана Алиева и Реджепа Тайипа Эрдогана укрепились дружеские и братские отношения между нашими государствами; регулярные встречи, тесные контакты и взаимные визиты, реализуемые в рамках международных мероприятий, включая участие на таких платформах, как продолжающийся сейчас 5-й Антальский дипломатический форум, играют важную роль в дальнейшем развитии сотрудничества между правовыми системами и специалистами в области права наших стран наряду с другими сферами.
Кроме того, Генеральный прокурор выразил соболезнования в связи с вооружённым нападением на школу в городах Шанлыурфа и Кахраманмараш, в результате которого погибло и было ранено множество людей, большинство из которых дети. Он пожелал терпения семьям и близким погибших в этом тяжёлом и печальном событии, а также скорейшего выздоровления раненым.
Председатель Второй уголовной коллегии Верховного суда Турции Юсуф Кузу выразил благодарность за оказанное гостеприимство, подчеркнул высокий уровень сотрудничества между органами прокуратуры, судебными и правовыми структурами наших стран.
На встрече было отмечено успешное продолжение сотрудничества между прокуратурой, судебной и правовой системами наших стран, а также подчеркнута важность организации повышения квалификации судей и прокуроров. Было выражено уверенность в дальнейшем развитии связей в этом направлении.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по ряду взаимно интересующих вопросов, в том числе относительно проведённых реформ в сфере права и законодательства.