Kamran Əliyev Türkiyə Ali Məhkəməsinin nümayəndələri ilə görüşdü -
Bu gün Baş prokuror Kamran Əliyev ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Ali Məhkəməsinin 2-ci Cinayət Kollegiyasının Sədri Yusuf Kuzunun rəhbərlik etdiyi heyəti qəbul edib.
Medianews.az xəbər verir ki, nümayəndə heyətini salamlayan Baş prokuror Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “bir millət, iki dövlət” prinsipinə əsaslanan iki qardaş ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin bütün sahələrdə uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb. Prezidentlər İlham Əliyev və Rəcəb Tayyib Ərdoğanın uzaqgörən xarici siyasəti nəticəsində dövlətlərimiz arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndiyini, mütəmadi görüşlər, sıx təmaslar və beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin, o cümlədən hazırda davam edən 5-ci Antalya Diplomatiya Forumu kimi platformalarda birgə iştiraklarının digər sahələrlə yanaşı, ölkələrimizin hüquq sistemləri və hüquqşünasları arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etməsində mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Bundan başqa, Baş prokuror Şanlıurfa və Kahramanmaraş şəhərində yerləşən məktəbə edilən silahlı hücum nəticəsində əksəriyyəti uşaq olmaqla çox sayda insanın həlak olması və yaralanması ilə bağlı başsağlığını bildirib, bu ağır və kədərli hadisədə həlak olanların ailə üzvlərinə, yaxınlarına səbr diləyib, yaralananların isə tezliklə sağalmasını arzulayıb.
Türkiyə Ali Məhkəməsinin 2-ci Cinayət Kollegiyasinin Sədri Yusuf Kuzu göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü ifadə edib, ölkələrimizin həm prokurorluq, məhkəmə və ədliyyə orqanları arasında əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olmasını vurğulayıb.
Görüşdə ölkələrimizin prokurorluq, məhkəmə və ədliyyə sistemləri arasında əməkdaşlığın uğurla davam etdiyi bildirilib, eləcə də hakim və prokurorların ixtisasartırma təlimlərinin təşkilinin vacibliyini qeyd olunaraq gələcəkdə də bu istiqamətdə əlaqələrin inkişaf etdiriləcəyinə əminlik ifadə edilib.
Görüş zamanı həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər ətrafında, o cümlədən hüquq və qanunvericilik sistemində həyata keçirilmiş islahatlar barədə fikir mübadiəsi aparılıb.

Today, Chief Prosecutor Kamran Aliyev received a delegation led by Yusuf Kuzu, Chairman of the 2nd Criminal Chamber of the Supreme Court of Turkey, who is on a visit to our country.
Medianews.az reports that greeting the delegation, the Chief Prosecutor emphasized that based on the principle of "one nation, two states" established by the National Leader Heydar Aliyev, the strategic partnership relations between the two brotherly countries are successfully developing in all fields. He noted that as a result of the farsighted foreign policy of Presidents Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdoğan, the friendship and brotherhood relations between our states have been strengthened. Regular meetings, close contacts, and mutual visits carried out within the framework of international events, including joint participation in platforms such as the ongoing 5th Antalya Diplomacy Forum, play an important role in further developing cooperation between our countries’ legal systems and legal professionals alongside other areas.
Furthermore, the Chief Prosecutor expressed condolences regarding the armed attack on a school located in the cities of Şanlıurfa and Kahramanmaraş, which resulted in numerous casualties and injuries, mostly children. He wished patience to the families and relatives of those who lost their lives in this tragic and sorrowful incident and hoped for the speedy recovery of the wounded.
Yusuf Kuzu, Chairman of the 2nd Criminal Chamber of the Supreme Court of Turkey, expressed his gratitude for the hospitality shown and emphasized the high level of cooperation between our countries’ prosecution, judicial, and justice bodies.
It was noted at the meeting that the cooperation between the prosecution, judicial, and justice systems of our countries continues successfully. The importance of organizing professional development training for judges and prosecutors was also underlined, and confidence was expressed that relations in this direction will continue to develop in the future.
During the meeting, an exchange of views was held on several mutually interesting issues, including reforms carried out in the legal and legislative system.