Kainatın sonu yenidən
Yeni elmi araşdırma kainatın sonu ilə bağlı indiyədək qəbul edilən təsəvvürləri dəyişdirə bilər. Alimlərin yenilənmiş hesablamalarına görə, kainatın sonu əvvəllər düşünüldüyündən daha erkən baş verə bilər.
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, Donostia Beynəlxalq Fizika Mərkəzi tədqiqatçılarının apardığı araşdırmaya əsasən, kainatın Böyük Partlayışdan təxminən 33,3 milyard il sonra sona çatması ehtimalı irəli sürülür.
Kainatın hazırkı yaşı 13,8 milyard il hesab edildiyinə görə, bu ssenariyə əsasən, təxminən 20 milyard il vaxt qalır.
Araşdırmada əsas diqqətçəkən model “Böyük Çöküş” (“Big Crunch”) ssenarisidir. Bu nəzəriyyəyə görə, kainatın hazırkı genişlənməsi bir mərhələdən sonra dayanacaq və əks proses başlayacaq. Nəticədə qalaktikalar, ulduzlar və planetlər tədricən bir nöqtəyə doğru sıxılacaq.
Alimlərin fikrincə, bu prosesin son mərhələsində maddə ekstremal sıxlığa çatacaq və kainat nəhəng qara dəliklərə çevrilərək sona yaxınlaşa bilər.
Kainatın taleyini müəyyən edən əsas amil kimi “qaranlıq enerji” göstərilir. Elmi ictimaiyyətdə iki əsas ssenari müzakirə olunur: kainatın sonsuz genişlənməsi və “istilik ölümü”, yaxud genişlənmənin dayanaraq geriyə çevrilməsi.
Son müşahidələr bu balansı dəyişə bilər. Qaranlıq Enerji Tədqiqat Aləti (DESI) tərəfindən aparılan 47 milyon qalaktikanın xəritələşdirilməsi qaranlıq enerjinin sabit olmaya biləcəyini göstərib.
Tədqiqat nəticələrinə görə, qaranlıq enerji zamanla dəyişə bilər. Bu isə kainatın genişlənməsinin yavaşlaması və hətta əks istiqamətə çevrilməsi ehtimalını artırır.
Simulyasiyalar göstərir ki, müəyyən mərhələdən sonra kainatdakı maddə sıxlaşaraq tək bir nöqtədə toplanır. Bu proses “təklik” adlanan son mərhələ ilə nəticələnə bilər.
Alimlər qeyd edirlər ki, bu ssenari hələ tam dəqiqləşdirilməyib və bir neçə alternativ model mövcuddur.

Новое научное исследование может изменить существующие представления о конце Вселенной. По обновленным расчетам ученых, конец Вселенной может наступить раньше, чем считалось ранее.
Medianews.az, со ссылкой на «Qafqazinfo», сообщает, что, согласно исследованию ученых из Международного физического центра Доностии, предполагается, что Вселенная может закончиться примерно через 33,3 миллиарда лет после Большого взрыва.
Так как текущий возраст Вселенной оценивается в 13,8 миллиарда лет, согласно этому сценарию, осталось примерно 20 миллиардов лет.
В исследовании основное внимание уделяется модели «Большого сжатия» («Big Crunch»). Согласно этой теории, текущее расширение Вселенной однажды остановится, и начнется обратный процесс. В результате галактики, звезды и планеты постепенно будут сжиматься в одну точку.
По мнению ученых, на последней стадии этого процесса материя достигнет экстремальной плотности и Вселенная может приблизиться к концу, превратившись в гигантские черные дыры.
Главным фактором, определяющим судьбу Вселенной, считается «темная энергия». В научном сообществе обсуждаются два основных сценария: бесконечное расширение Вселенной с последующей «тепловой смертью» или остановка расширения с последующим сжатием.
Последние наблюдения могут изменить этот баланс. Картографирование 47 миллионов галактик Прибором исследования темной энергии (DESI) показало, что темная энергия может быть нестабильной.
Согласно результатам исследования, темная энергия может изменяться со временем. Это увеличивает вероятность замедления расширения Вселенной и даже его обратного процесса.
Симуляции показывают, что после определенного этапа материя во Вселенной начинает сжиматься, собираясь в одну точку. Этот процесс может завершиться последней стадией, называемой «сингулярностью».
Ученые отмечают, что этот сценарий еще не окончательно установлен и существует несколько альтернативных моделей.