İstanbuldakı görüşdə nələr danışılıb? -
Aprelin 17-də İstanbulda Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) 152-ci Assambleyası çərçivəsində Azərbaycan və Ermənistan parlamentlərinin sədrləri arasında ikitərəfli görüş keçirilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Milli Məclis məlumat yayıb.
Bildirilib ki, görüş zamanı iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması çərçivəsində sülh və sabitliyin gücləndirilməsi, eləcə də ticarət əlaqələrinin qurulması və genişləndirilməsi ilə bağlı son proseslər məmnunluqla qeyd edilib.
Söhbətdə PAİ Assambleyasının parlamentlərarası əməkdaşlıq üçün mühüm platforma kimi rolu vurğulanaraq, bu baxımdan qurumun Baş katibi Martin Çunqonqun Azərbaycan və Ermənistan parlamentlərinin sədrləri arasında dialoqun qurulmasında göstərdiyi səylər yüksək qiymətləndirilib, ona təşəkkür ifadə edilib.
Spikerlər 2025-ci ilin oktyabrında Cenevrədə baş tutmuş görüşdən sonra parlament nümayəndə heyətləri arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində təmasları müsbət dəyərləndirib və bu təmasların davam etdirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Görüşdə spikerlər iki cəmiyyət arasında etimadın daha da möhkəmləndirilməsi üçün konstruktiv parlament dialoqunun davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.//Qafqazinfo

On April 17, a bilateral meeting was held between the chairmen of the parliaments of Azerbaijan and Armenia within the framework of the 152nd Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU) in Istanbul.
Medianews.az reports that the National Assembly released information about this.
It was noted that during the meeting, the recent developments regarding the normalization of relations between the two countries, strengthening peace and stability, as well as establishing and expanding trade relations, were welcomed.
In the conversation, the role of the IPU Assembly as an important platform for inter-parliamentary cooperation was emphasized, and in this regard, the efforts of the organization’s Secretary-General Martin Chungong in establishing a dialogue between the chairmen of the Azerbaijani and Armenian parliaments were highly appreciated, with gratitude expressed to him.
The speakers positively assessed the contacts between parliamentary delegations within international organizations following the meeting held in Geneva in October 2025 and agreed to continue these contacts.
At the meeting, the speakers highlighted the importance of continuing constructive parliamentary dialogue to further strengthen trust between the two societies.//Qafqazinfo