İstanbuldakı görüşdə nələr danışılıb? -
Aprelin 17-də İstanbulda Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) 152-ci Assambleyası çərçivəsində Azərbaycan və Ermənistan parlamentlərinin sədrləri arasında ikitərəfli görüş keçirilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Milli Məclis məlumat yayıb.
Bildirilib ki, görüş zamanı iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması çərçivəsində sülh və sabitliyin gücləndirilməsi, eləcə də ticarət əlaqələrinin qurulması və genişləndirilməsi ilə bağlı son proseslər məmnunluqla qeyd edilib.
Söhbətdə PAİ Assambleyasının parlamentlərarası əməkdaşlıq üçün mühüm platforma kimi rolu vurğulanaraq, bu baxımdan qurumun Baş katibi Martin Çunqonqun Azərbaycan və Ermənistan parlamentlərinin sədrləri arasında dialoqun qurulmasında göstərdiyi səylər yüksək qiymətləndirilib, ona təşəkkür ifadə edilib.
Spikerlər 2025-ci ilin oktyabrında Cenevrədə baş tutmuş görüşdən sonra parlament nümayəndə heyətləri arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində təmasları müsbət dəyərləndirib və bu təmasların davam etdirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Görüşdə spikerlər iki cəmiyyət arasında etimadın daha da möhkəmləndirilməsi üçün konstruktiv parlament dialoqunun davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.//Qafqazinfo

17 апреля в Стамбуле в рамках 152-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) состоялась двусторонняя встреча председателей парламентов Азербайджана и Армении.
Об этом сообщает сайт Milli Məclis.
Было отмечено, что во время встречи с удовлетворением были отмечены последние процессы, связанные с укреплением мира и стабильности в контексте нормализации отношений между двумя странами, а также установлением и расширением торговых связей.
В ходе беседы была подчеркнута роль Ассамблеи МПС как важной платформы для межпарламентского сотрудничества, и в этом контексте высоко оценены усилия Генерального секретаря организации Мартина Чунгконга по налаживанию диалога между председателями парламентов Азербайджана и Армении, ему выразили благодарность.
Спикеры положительно оценили контакты между парламентскими делегациями в рамках международных организаций после встречи, прошедшей в октябре 2025 года в Женеве, и договорились о продолжении этих контактов.
На встрече спикеры подчеркнули важность продолжения конструктивного парламентского диалога для дальнейшего укрепления доверия между двумя обществами.//Qafqazinfo