İsrail atəşkəsi pozmaq üçün
“Bu vəziyyət gözlənilən idi. Brüssel beynəlxalq tərəfdaşları ilə birlikdə Livan məsələsində daha fəal şəkildə çıxış etməli və danışıqların bərpası üçün səy göstərməlidir. Görünür, Livana kifayət qədər diqqət yetirilmir və müəyyən bir laqeydlik var”, - mənbə bildirib.
Qeyd edək ki, İran və ABŞ arasında iki həftəlik atəşkəslə bağlı ötən gün razılıq əldə edilib. İsrail isə bu razılaşmanın Livana aid olmadığını bildirib və bu ölkəyə ağır zərbələr endirib. Nəticədə 254 mülki şəxs ölüb və Limanda 9 aprel milli matəm elan edilib./axar.az

Israel's attacks on Lebanon may aim to break the ceasefire between the US and Iran.
"This situation was expected. Brussels, together with international partners, must take a more active stance on the Lebanon issue and strive to resume negotiations. It seems that Lebanon is not receiving enough attention and there is a certain indifference," the source said.
It should be noted that an agreement on a two-week ceasefire between Iran and the US was reached the day before yesterday. However, Israel stated that this agreement does not pertain to Lebanon and has inflicted heavy blows on this country. As a result, 254 civilians have died and a national day of mourning was declared on April 9 in Lebanon. /axar.az