İşdən çıxarılan polkovnikə
Bir neçə gün əvvəl Müdafiə Nazirliyinin Baş Tibb İdarəsinin rəis müavini vəzifəsindən azad edilən polkovnik Oktay Babayev cinayət məsuliyyətinə cəlb olunub.
Medianews.az  "Qafqazinfo"ya istinadla xəbər verir ki, o, dələduzluqda ittiham edilir.
Maraqlı məqam isə ondan ibarətdir ki, iş üzrə zərərçəkmiş şəxs Silahlı Qüvvələrin Baş Klinik Hospitalının Mərkəzi Tibbi Arxivinin və Müdafiə Nazirliyinin Tibbi Sənədlər Arxivinin sabiq rəisi, hazırda korrupsiya ittihamı ilə həbsdə olan mayor Ruhin Tağıyevdir.
İttihama görə, O.Babayev R.Tağıyevdən onun sərəncama göndərilməməsinə köməklik göstərəcəyi vədi ilə 30 min manat alıb. Lakin bir müddət sonra R.Tağıyev həbs olunub.
Şikayət əsasında Respublika Hərbi Prokurorluğunda istintaq aparılıb. İstintaqın yekununda O.Babayevə Cinayət Məcəlləsinin 178.2.3-cü (dələduzluq - qulluq mövqeyindən istifadə edilməklə törədildikdə) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb. Bu maddənin sanksiyasında cərimə və ya beş ilə qədər həbs nəzərdə tutulur.
Əvvəllər Naxçıvan Hərbi Polis İdarəsinin rəisi də işləmiş polkovnik Babayev 30 min manatın bir hissəsini ödəməyə razılıq verdiyi üçün həbs edilməyib, barəsində alternativ qətimkan tədbiri seçilib.
Hazırda cinayət işi baxılması üçün Bakı Hərbi Məhkəməsinə göndərilib.
Qeyd edək ki, Ruhin Tağıyevin cinayət işi də Bakı Hərbi Məhkəməsində araşdırılır. Həmin iş üzrə hələlik hökm çıxarılmayıb.

Несколько дней назад полковник Октай Бабаев, освобожденный от должности заместителя начальника Главного медицинского управления Министерства обороны, был привлечен к уголовной ответственности.
Medianews.az со ссылкой на "Qafqazinfo" сообщает, что он обвиняется в мошенничестве.
Интересный момент состоит в том, что потерпевшим по делу является бывший начальник Центрального медицинского архива Главной клинической больницы Вооруженных сил и архива медицинских документов Министерства обороны, а в настоящее время находящийся под стражей по обвинению в коррупции майор Рухин Таиягев.
Согласно обвинению, О.Бабаев получил от Р.Тагиягева 30 тысяч манатов под обещание помочь в вопросе не направления его в распоряжение. Однако спустя некоторое время Р.Тагиягев был арестован.
По жалобе было проведено расследование в Республиканской военной прокуратуре. По завершении расследования О.Бабаеву предъявлено обвинение по статье 178.2.3 Уголовного кодекса (мошенничество, совершенное с использованием служебного положения). Санкция данной статьи предусматривает штраф или лишение свободы до пяти лет.
Ранее занимавший должность начальника военной полиции Нахчыванского региона полковник Бабаев не был арестован, так как согласился вернуть часть суммы в размере 30 тысяч манатов, и в отношении него была избрана мера пресечения, не связанная с заключением под стражу.
В настоящее время уголовное дело направлено в Бакинский военный суд для рассмотрения.
Отметим, что уголовное дело Рухина Таиягева также рассматривается в Бакинском военном суде. По данному делу приговор еще не вынесен.