İsa Mersinlinin kompüteri açıldı, əsl həqiqət üzə çıxdı –
Kahramanmaraşdakı məktəbə silahlı hücumu zamanı 9 nəfəri öldürüb 20 nəfəri yaralayan VIII sinif şagirdi İsa Aras Mersinlinin kompüterində dəhşətli qeydlər aşkarlanıb.
Şagird həmin qeydləri aprelin 11-də yazıb.  İ.A.Mersinli qeydlərində böyük bir şeyə hazırlaşdığını bildirib:
“Bunu 11 aprel 2026-ci ildə yazıram. Sən bunu oxuduğun anda mən ya böyük bir şey planlayır, ya planladığımı həyata keçirmiş, ya da həyata keçirmək üzrə olacağam. Niyəsini bilmirəm, amma çox böyük üstünlüklərim var idi. Həmişə insanlarla qaynaşmağa çalışmışam, lakin yenə də yalnız qalmışam. İnsanların məni tanımalarından, fərqimə varmalarından xoşum gəlir. İstəyirəm ki, bu dünyadakı varlığımı, verdiyim zərərləri hiss etsinlər. İstəyirəm ki, nəhayət, mənim fərqimə varsınlar”.
Qeydlərdə maraqlı olan nüanslardan biri də İsa Arasın ailəsi ilə bağlı etirafları olub. O, dəfələrlə tənhalıqdan şikayətlənib, hətta ailəsinin ondan qorxduğunu etiraf edib: “İnsanlar bu vəziyyətimə görə bəzi şeyləri güman edir, amma bu, qətiyyən tənhalıqla bağlı deyil. Mən onsuz da yalnızam. Hətta çox yalnızam. Demək olar ki, heç dostum yoxdur. Sadəcə 2 dostum var, onlarla da çox danışmıram. Ailəm mənə nifrət edir. Məndən qorxurlar, hətta varlığıma görə məyus olublar”.
Cinayətkar yazıda özünü hamıdan üstün sayıb, məktəbin ona heç nə qazandırmadığını vurğulayıb: “Mən bir dahiyəm. Hamıdan əlayam. Ən üstün insanam. Özümə sadiqəm. Mən daha əlayam. Üstün zəkalıyam. 130 IQ-um var. Heç dərs oxumadan həmişə yüksək qiymətlər almışam. İngilis dilini məktəbdə öyrənməmişəm. Evdə də danışmırdım. Sadəcə bir neçə il ərzində öz-özünə səlis danışa bildim. Məktəb mənə heç nə qazandırmadı. Öz-özümə öyrənmək daha sürətli idi”.
Xatırladaq ki, bundan öncə də İ.A.Mersinlinin “Discord” mesajlaşma tətbiqindəki mesajları üzə çıxıb. O, həmin mesajlarda da təklikdən, yalnızlıqdan, diqqət görməməkdən şikayətlənib. Hətta atasının onu boğaraq öldürməyə çalışdığını bildirib./Savashmedia.az

Во время вооружённого нападения на школу в Кахраманмараше восьмиклассник Иса Арас Мерсинлы убил 9 человек и ранил 20, на его компьютере обнаружены ужасные записи.
Ученик написал эти записи 11 апреля. В них И.А. Мерсинлы сообщил, что готовится к чему-то большому:
«Я пишу это 11 апреля 2026 года. В тот момент, когда ты это читаешь, я либо планирую нечто большое, либо уже осуществил свой план, либо собираюсь его реализовать. Почему — не знаю, но у меня было много преимуществ. Я всегда старался ладить с людьми, но снова остался один. Мне нравится, что люди меня узнают, замечают меня. Я хочу, чтобы они почувствовали моё существование в этом мире, вред, который я причинил. Я хочу, чтобы они, наконец, заметили меня».
Одна из интересных деталей в записях — признания Исы Арса о семье. Он не раз жаловался на одиночество, даже признавался, что семья боится его: «Люди по поводу моего положения делают разные предположения, но это абсолютно не связано с одиночеством. Я и так одинок. Очень одинок. Почти нет у меня друзей. Есть только два друга, с которыми я мало общаюсь. Моя семья меня ненавидит. Они боятся меня, даже разочарованы моим существованием».
Преступник в записи считал себя выше всех, подчеркивал, что школа ему ничего не дала: «Я — гений. Я выше всех. Самый лучший человек. Я верен себе. Я ещё лучше. У меня высокий интеллект. Мой IQ — 130. Я всегда получал высокие оценки, не учась. В английском в школе я не учился. Дома тоже не говорил. Просто за несколько лет смог говорить бегло самостоятельно. Школа мне ничего не дала. Учиться самому было быстрее».
Напомним, что ранее были опубликованы его сообщения в мессенджере «Discord». В них он тоже жаловался на одиночество, на то, что его не замечают. Он даже утверждал, что отец пытался задушить его и убить./Savashmedia.az