İsa Mersinlinin kompüteri açıldı, əsl həqiqət üzə çıxdı –
Kahramanmaraşdakı məktəbə silahlı hücumu zamanı 9 nəfəri öldürüb 20 nəfəri yaralayan VIII sinif şagirdi İsa Aras Mersinlinin kompüterində dəhşətli qeydlər aşkarlanıb.
Şagird həmin qeydləri aprelin 11-də yazıb.  İ.A.Mersinli qeydlərində böyük bir şeyə hazırlaşdığını bildirib:
“Bunu 11 aprel 2026-ci ildə yazıram. Sən bunu oxuduğun anda mən ya böyük bir şey planlayır, ya planladığımı həyata keçirmiş, ya da həyata keçirmək üzrə olacağam. Niyəsini bilmirəm, amma çox böyük üstünlüklərim var idi. Həmişə insanlarla qaynaşmağa çalışmışam, lakin yenə də yalnız qalmışam. İnsanların məni tanımalarından, fərqimə varmalarından xoşum gəlir. İstəyirəm ki, bu dünyadakı varlığımı, verdiyim zərərləri hiss etsinlər. İstəyirəm ki, nəhayət, mənim fərqimə varsınlar”.
Qeydlərdə maraqlı olan nüanslardan biri də İsa Arasın ailəsi ilə bağlı etirafları olub. O, dəfələrlə tənhalıqdan şikayətlənib, hətta ailəsinin ondan qorxduğunu etiraf edib: “İnsanlar bu vəziyyətimə görə bəzi şeyləri güman edir, amma bu, qətiyyən tənhalıqla bağlı deyil. Mən onsuz da yalnızam. Hətta çox yalnızam. Demək olar ki, heç dostum yoxdur. Sadəcə 2 dostum var, onlarla da çox danışmıram. Ailəm mənə nifrət edir. Məndən qorxurlar, hətta varlığıma görə məyus olublar”.
Cinayətkar yazıda özünü hamıdan üstün sayıb, məktəbin ona heç nə qazandırmadığını vurğulayıb: “Mən bir dahiyəm. Hamıdan əlayam. Ən üstün insanam. Özümə sadiqəm. Mən daha əlayam. Üstün zəkalıyam. 130 IQ-um var. Heç dərs oxumadan həmişə yüksək qiymətlər almışam. İngilis dilini məktəbdə öyrənməmişəm. Evdə də danışmırdım. Sadəcə bir neçə il ərzində öz-özünə səlis danışa bildim. Məktəb mənə heç nə qazandırmadı. Öz-özümə öyrənmək daha sürətli idi”.
Xatırladaq ki, bundan öncə də İ.A.Mersinlinin “Discord” mesajlaşma tətbiqindəki mesajları üzə çıxıb. O, həmin mesajlarda da təklikdən, yalnızlıqdan, diqqət görməməkdən şikayətlənib. Hətta atasının onu boğaraq öldürməyə çalışdığını bildirib./Savashmedia.az

During the armed attack at the school in Kahramanmaraş, eighth-grade student İsa Aras Mersinli killed 9 people and injured 20. Horrifying notes were found on his computer.
The student wrote those notes on April 11. In his notes, İ.A. Mersinli stated that he was preparing for something big:
“I am writing this on April 11, 2026. The moment you read this, I am either planning something big, have already executed my plan, or am about to execute it. I don’t know why, but I had many great advantages. I have always tried to mix with people, yet I still remained alone. I like that people recognize me and notice me. I want them to feel my existence in this world and the damage I cause. I want them to finally realize me.”
One of the interesting nuances in the notes was İsa Aras’s confessions about his family. He repeatedly complained about loneliness and even admitted that his family was afraid of him: “People suspect some things because of my situation, but this is definitely not related to loneliness. I am already alone. In fact, I am very alone. I almost have no friends. I have only 2 friends, and I don’t talk much with them. My family hates me. They are afraid of me, and they are even disappointed because of my existence.”
The criminal considered himself superior to everyone and emphasized that school taught him nothing: “I am a genius. I am better than everyone. I am the most superior person. I am loyal to myself. I am better now. I am intelligent. I have an IQ of 130. I have always gotten high grades without studying. I didn’t learn English at school. I didn’t speak it at home either. I only managed to speak fluently to myself over a few years. School taught me nothing. Learning by myself was faster.”
It should be recalled that before, İ.A. Mersinli’s messages on the messaging application “Discord” were revealed. In those messages, he also complained about loneliness, being alone, and not receiving attention. He even said that his father had tried to kill him by strangling him./Savashmedia.az