İraq şiələri ölkənin yeni
İraqın əksər şiə blokları və partiyalarının nümayəndələrini bir araya gətirən Koordinasiya Şurası baş nazir vəzifəsinə yeni namizəd irəli sürüb.
Medianews.az xəbər verir ki, hökumətə iş adamı və hüquqşünas Əli əl-Zeydi rəhbərlik edəcək.
Agentlik bildirir ki, İraq prezidenti Nizar Amidi artıq yeni baş nazirə kabinet qurmağı tapşırıb. Hazırkı baş nazir Məhəmməd əl-Sudani və Koordinasiya Şurasının əvvəlki namizədi Nuri əl-Maliki əl-Zeydinin namizədliyini dəstəkləyiblər.
Shafaq News mənbələrinə görə, yeni namizəd şiə partiya liderləri üçün "kompromis fiquru"na çevrilib, lakin "hökumət qurmaqda çətinliklərlə üzləşə bilər".
Qeyd edək ki, İraqda 2025-ci ilin sonunda uğurlu parlament seçkiləri keçirilib. Konstitusiyaya görə, parlament üzvləri bir ay ərzində prezident seçməlidirlər və o, daha sonra ən böyük koalisiyaya baş nazir vəzifəsinə namizəd irəli sürməyi tapşırmaqdan məsuldur. Lakin yeni prezident Nizar Amidi iki ay gec, 11 aprel 2026-cı ildə seçildi və Nuri əl-Malikinin baş nazir vəzifəsinə namizədliyi Vaşinqtonda son dərəcə mənfi reaksiyaya səbəb oldu. ABŞ prezidenti Donald Tramp əl-Malikinin baş nazir olması halında İraqa dəstəyini dayandıracağı ilə hədələdi. İraqlı siyasətçinin özü 27 apreldə keçiriləcək şiə partiyası liderlərinin son görüşünə qədər namizədliyini geri götürməkdən imtina etmişdi.//Musavat.com

Иракские шииты новой страны
Координационный совет, объединяющий представителей большинства шиитских блоков и партий Ирака, выдвинул нового кандидата на пост премьер-министра.
Medianews.az сообщает, что главой правительства станет бизнесмен и юрист Али аль-Зейди.
Агентство информирует, что президент Ирака Низар Амиди уже поручил новому премьеру сформировать кабинет. Действующий премьер-министр Мухаммед аль-Судани и предыдущий кандидат Координационного совета Нури аль-Малики поддержали кандидатуру аль-Зейди.
По данным источников Shafaq News, новый кандидат стал "компромиссной фигурой" для лидеров трех шиитских партий, однако "может столкнуться с трудностями при формировании правительства".
Отметим, что в Ираке в конце 2025 года прошли успешные парламентские выборы. Согласно конституции, депутаты парламента должны в течение месяца избрать президента, который затем ответственен за выдвижение кандидатуры премьер-министра от крупнейшей коалиции. Однако новый президент Низар Амиди был избран с двухмесячным опозданием, 11 апреля 2026 года, а выдвижение Нури аль-Малики на пост премьер-министра вызвало крайне негативную реакцию в Вашингтоне. Президент США Дональд Трамп пригрозил приостановить поддержку Ирака в случае назначения Малики премьером. Сам иракский политик отказался снять свою кандидатуру до последней встречи лидеров шиитских партий, которая должна была состояться 27 апреля.//Musavat.com