İraq şiələri ölkənin yeni
İraqın əksər şiə blokları və partiyalarının nümayəndələrini bir araya gətirən Koordinasiya Şurası baş nazir vəzifəsinə yeni namizəd irəli sürüb.
Medianews.az xəbər verir ki, hökumətə iş adamı və hüquqşünas Əli əl-Zeydi rəhbərlik edəcək.
Agentlik bildirir ki, İraq prezidenti Nizar Amidi artıq yeni baş nazirə kabinet qurmağı tapşırıb. Hazırkı baş nazir Məhəmməd əl-Sudani və Koordinasiya Şurasının əvvəlki namizədi Nuri əl-Maliki əl-Zeydinin namizədliyini dəstəkləyiblər.
Shafaq News mənbələrinə görə, yeni namizəd şiə partiya liderləri üçün "kompromis fiquru"na çevrilib, lakin "hökumət qurmaqda çətinliklərlə üzləşə bilər".
Qeyd edək ki, İraqda 2025-ci ilin sonunda uğurlu parlament seçkiləri keçirilib. Konstitusiyaya görə, parlament üzvləri bir ay ərzində prezident seçməlidirlər və o, daha sonra ən böyük koalisiyaya baş nazir vəzifəsinə namizəd irəli sürməyi tapşırmaqdan məsuldur. Lakin yeni prezident Nizar Amidi iki ay gec, 11 aprel 2026-cı ildə seçildi və Nuri əl-Malikinin baş nazir vəzifəsinə namizədliyi Vaşinqtonda son dərəcə mənfi reaksiyaya səbəb oldu. ABŞ prezidenti Donald Tramp əl-Malikinin baş nazir olması halında İraqa dəstəyini dayandıracağı ilə hədələdi. İraqlı siyasətçinin özü 27 apreldə keçiriləcək şiə partiyası liderlərinin son görüşünə qədər namizədliyini geri götürməkdən imtina etmişdi.//Musavat.com

Iraqi Shiites are the country's new
The Coordination Council, which brings together representatives of most Shia blocs and parties in Iraq, has put forward a new candidate for the position of prime minister.
Medianews.az reports that the government will be led by businessman and lawyer Ali al-Zaydi.
The agency states that Iraqi President Nizar Amidi has already tasked the new prime minister with forming a cabinet. Current Prime Minister Mohammad al-Sudani and the previous nominee of the Coordination Council, Nuri al-Maliki, have supported al-Zaydi's candidacy.
According to Shafaq News sources, the new candidate has become a "compromise figure" for the three Shia party leaders, but "may face difficulties in forming the government."
It should be noted that successful parliamentary elections were held in Iraq at the end of 2025. According to the constitution, members of parliament should elect the president within one month, and the president is then responsible for tasking the largest coalition with nominating a candidate for the prime minister position. However, the new president Nizar Amidi was elected two months late, on April 11, 2026, and Nuri al-Maliki’s nomination for prime minister caused an extremely negative reaction in Washington. US President Donald Trump threatened to withdraw US support for Iraq if al-Maliki became prime minister. The Iraqi politician himself had refused to withdraw his candidacy until the final meeting of Shia party leaders to be held on April 27. //Musavat.com