İranı dünya çempionatında hansı milli əvəzləyə bilər?
İyunun 11-dən iyulun 19-dək ABŞ, Kanada və Meksikada keçiriləcək çempionatda 48 komanda 12 qrupa bölünüb. İran millisi G qrupunda Belçika, Misir, Yeni Zelandiya yığmalarına rəqibdir. Qrupun bütün oyunları ABŞ-a salınıb.
Fevralın 28-dən ABŞ və İsrail İrana qarşı hərbi əməliyyatlar aparır. Ölkənin idman naziri martın 11-də bu şəraitdə milli komandanın ABŞ-a səfərinin mümkün olmadığını bəyan edib.
Medianews.az bildirir ki, İran millisi turnirə Asiya zonasının seçmə mərhələsindən vəsiqə alıb. Yığıma turnirdən kənarda qalarsa, onu Asiyanın başqa bir millisinin əvəzləyəcəyi gözlənir.
Martın 31-də Asiya təmsilçisi İraq dünya çempionatına vəsiqə uğrunda matça çıxmalıdır. Ona martın 26-da keçiriləcək Boliviya – Surinam oyununun qalibi rəqib olacaq. Bu üçlükdən birini dünya çempionatının İ qrupunda Fransa, Seneqal və Norveç milliləri gözləyir.
İran millisinin çempionata getməyəcəyi halda onun yerini İraqın tutacağı, Boliviya – Surinam cütünün qalibi ilə isə İraqın ələdiyi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri yığmasının görüşəcəyi real görünür.

Объявлено, что национальная футбольная сборная Ирана не будет участвовать в 23-м чемпионате мира.
На чемпионате, который пройдет с 11 июня по 19 июля в США, Канаде и Мексике, 48 команд разделены на 12 групп. Сборная Ирана в группе G будет соперничать с Бельгией, Египтом и Новой Зеландией. Все игры группы пройдут в США.
С 28 февраля США и Израиль ведут военные операции против Ирана. Министр спорта страны 11 марта заявил, что в этих условиях поездка национальной команды в США невозможна.
Medianews.az сообщает, что сборная Ирана получила путевку на турнир через отборочный этап Азиатской зоны. Если сборная не будет участвовать в турнире, предполагается, что ее заменит другая азиатская команда.
31 марта азиатский представитель Ирак должен сыграть матч за путевку на чемпионат мира. Его соперником станет победитель матча Боливия – Суринам, который пройдет 26 марта. Одну из этих трех команд на чемпионате в группе I ожидают Франция, Сенегал и сборная Норвегии.
Если сборная Ирана не отправится на чемпионат, ее место займет Ирак, а победитель пары Боливия – Суринам, вероятнее всего, встретится с сборной Объединённых Арабских Эмиратов, которая была выбита Ираком.