İrandan Trampın “Azadlıq aktı" layihəsinə sərt reaksiya:
ABŞ Prezidenti Donald Trampın “Azadlıq aktı” çərçivəsində Hörmüz boğazından keçən ticarət gəmilərini Amerikanın hərbi gəmilərinin müşayiət etməsi planına İran sərt cavab verib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Tehran bildirib ki, boğaza yaxınlaşan hər hansı xarici hərbi qüvvə, o cümlədən ABŞ hərbi gəmiləri hücuma məruz qalacaq.
Tramp bəyan edib ki, ABŞ donanması Hörmüz boğazında gəmilərin təhlükəsizliyini təmin edəcək. Bu plan bölgədəki təhlükəsizlik riskləri ilə əsaslandırılır.
ABŞ Mərkəzi Komandanlığı (CENTCOM) əməliyyata dəstək verəcəyini açıqlayıb. Məlumata görə, prosesə idarə olunan raketli esmineslər (minaaxtaran gəmilər), 100-dən çox hava vasitəsi, pilotsuz sistemlər və 15 min hərbçi cəlb olunacaq.
İran tərəfi isə Hörmüz boğazına nəzarətin onun ixtiyarında olduğunu vurğulayır. İran komandanlığı qeyd edir ki, gəmilər boğazdan təhlükəsiz keçmək üçün İran qüvvələri ilə koordinasiyada olmalıdır. Xarici hərbi qüvvələrin boğaza daxil olmağa cəhd etməsi isə hücumla qarşılanacaq.

Harsh reaction from Iran to Trump's "Freedom Act" project:
Iran has strongly responded to US President Donald Trump's plan within the framework of the "Freedom Act" for American warships to escort commercial ships passing through the Strait of Hormuz.
According to Medianews.az, Tehran stated that any foreign military force approaching the strait, including US warships, will be attacked.
Trump declared that the US Navy will ensure the safety of ships in the Strait of Hormuz. This plan is justified by the security risks in the region.
The US Central Command (CENTCOM) announced it will support the operation. According to information, guided missile destroyers (mine countermeasure vessels), over 100 aerial vehicles, drones, and 15,000 soldiers will be involved in the process.
On the other hand, Iran emphasizes that control of the Strait of Hormuz is under its authority. The Iranian command states that ships must coordinate with Iranian forces to pass safely through the strait. Any attempt by foreign military forces to enter the strait will be met with an attack.