İrandan Trampın “Azadlıq aktı" layihəsinə sərt reaksiya:
ABŞ Prezidenti Donald Trampın “Azadlıq aktı” çərçivəsində Hörmüz boğazından keçən ticarət gəmilərini Amerikanın hərbi gəmilərinin müşayiət etməsi planına İran sərt cavab verib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Tehran bildirib ki, boğaza yaxınlaşan hər hansı xarici hərbi qüvvə, o cümlədən ABŞ hərbi gəmiləri hücuma məruz qalacaq.
Tramp bəyan edib ki, ABŞ donanması Hörmüz boğazında gəmilərin təhlükəsizliyini təmin edəcək. Bu plan bölgədəki təhlükəsizlik riskləri ilə əsaslandırılır.
ABŞ Mərkəzi Komandanlığı (CENTCOM) əməliyyata dəstək verəcəyini açıqlayıb. Məlumata görə, prosesə idarə olunan raketli esmineslər (minaaxtaran gəmilər), 100-dən çox hava vasitəsi, pilotsuz sistemlər və 15 min hərbçi cəlb olunacaq.
İran tərəfi isə Hörmüz boğazına nəzarətin onun ixtiyarında olduğunu vurğulayır. İran komandanlığı qeyd edir ki, gəmilər boğazdan təhlükəsiz keçmək üçün İran qüvvələri ilə koordinasiyada olmalıdır. Xarici hərbi qüvvələrin boğaza daxil olmağa cəhd etməsi isə hücumla qarşılanacaq.

Жесткая реакция Ирана на проект Трампа «Акт о свободе»:
Президент США Дональд Трамп в рамках «Акта свободы» планирует сопровождение торговых судов, проходящих через Ормузский пролив, американскими военными кораблями, на что Иран дал жёсткий ответ.
По информации Medianews.az, Тегеран заявил, что любые иностранные военные силы, включая американские военные корабли, приближающиеся к проливу, будут подвергнуты атаке.
Трамп объявил, что военно-морской флот США обеспечит безопасность судов в Ормузском проливе. Этот план обосновывается рисками безопасности в регионе.
Центральное командование США (CENTCOM) заявило о поддержке операции. По информации, в процесс будут вовлечены управляемые ракетные эсминцы (миноочистители), более 100 воздушных средств, беспилотные системы и 15 тысяч военнослужащих.
Иранская сторона подчёркивает, что контроль над Ормузским проливом находится в их распоряжении. Командование Ирана отмечает, что для безопасного прохождения судов через пролив необходимо координироваться с иранскими силами. Попытки иностранных военных сил войти в пролив будут встречены атакой.