İranda davam edən gərginlik fonunda ölkədə edamların və kütləvi həbslərin sayı kəskin şəkildə artıb.
Medianews.az xəbər verir ki, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının yaydığı son hesabata görə, müharibənin başlanğıcından bəri İranda 21 nəfər edam edilib, 4 mindən çox insan isə həbs olunub.
Edam edilənlər arasında 2026-cı ilin yanvar ayında başlayan ümummilli etiraz aksiyalarında iştirakına görə ölüm hökmü almış ən azı doqquz nəfər var. Bundan əlavə, daha on nəfər müxalif qruplara üzv olmaqda, iki nəfər isə casusluqda ittiham olunaraq dar ağacından asılıb.
BMT rəsmiləri bildirir ki, ölkədə internetin demək olar ki, tamamilə kəsilməsi və məhkəmə sistemində şəffaflığın olmaması səbəbindən real repressiya miqyası qeyd olunan rəqəmlərdən qat-qat yüksək ola bilər. Beynəlxalq təşkilat Tehranın nümayiş etdirdiyi bu sərt mövqedən dərin narahatlığını ifadə edərək, insan haqlarına riayət olunması üçün çağırış edib.
Hazırda İranda daxili gərginliyin artması və hüquq müdafiəçilərinin təzyiqlərə məruz qalması dünya ictimaiyyətinin diqqət mərkəzindədir. Rəsmi Tehran isə bu addımları dövlət təhlükəsizliyini qorumaq zərurəti ilə əsaslandırır.//Musavat.com

Against the backdrop of ongoing tensions in Iran, the number of executions and mass arrests in the country has sharply increased.
Medianews.az reports that according to the latest report released by the UN High Commissioner for Human Rights, since the beginning of the conflict, 21 people have been executed in Iran, and more than 4,000 people have been arrested.
Among those executed, there are at least nine individuals sentenced to death for participating in the nationwide protests that began in January 2026. Additionally, ten more people have been hanged on charges of being members of opposition groups, and two others have been executed for espionage.
UN officials state that due to the almost complete shutdown of the internet in the country and the lack of transparency in the judicial system, the actual scale of repression may be many times higher than the reported figures. The international organization expressed deep concern over Tehran's harsh stance and called for respect for human rights.
Currently, the increase in internal tensions in Iran and the pressure on human rights defenders are at the center of global public attention. Official Tehran justifies these measures by the necessity to protect state security.//Musavat.com