İranda davam edən gərginlik fonunda ölkədə edamların və kütləvi həbslərin sayı kəskin şəkildə artıb.
Medianews.az xəbər verir ki, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının yaydığı son hesabata görə, müharibənin başlanğıcından bəri İranda 21 nəfər edam edilib, 4 mindən çox insan isə həbs olunub.
Edam edilənlər arasında 2026-cı ilin yanvar ayında başlayan ümummilli etiraz aksiyalarında iştirakına görə ölüm hökmü almış ən azı doqquz nəfər var. Bundan əlavə, daha on nəfər müxalif qruplara üzv olmaqda, iki nəfər isə casusluqda ittiham olunaraq dar ağacından asılıb.
BMT rəsmiləri bildirir ki, ölkədə internetin demək olar ki, tamamilə kəsilməsi və məhkəmə sistemində şəffaflığın olmaması səbəbindən real repressiya miqyası qeyd olunan rəqəmlərdən qat-qat yüksək ola bilər. Beynəlxalq təşkilat Tehranın nümayiş etdirdiyi bu sərt mövqedən dərin narahatlığını ifadə edərək, insan haqlarına riayət olunması üçün çağırış edib.
Hazırda İranda daxili gərginliyin artması və hüquq müdafiəçilərinin təzyiqlərə məruz qalması dünya ictimaiyyətinin diqqət mərkəzindədir. Rəsmi Tehran isə bu addımları dövlət təhlükəsizliyini qorumaq zərurəti ilə əsaslandırır.//Musavat.com

На фоне продолжающейся напряженности в Иране резко увеличилось количество казней и массовых задержаний в стране.
Medianews.az сообщает, что согласно последнему докладу Верховного комиссара ООН по правам человека, с начала войны в Иране было казнено 21 человек, а более 4000 человек были арестованы.
Среди казнённых как минимум девять человек получили смертный приговор за участие в общенациональных протестных акциях, начавшихся в январе 2026 года. Кроме того, ещё десять человек были повешены по обвинениям в участии в оппозиционных группах, а двое — по обвинению в шпионаже.
Представители ООН отмечают, что из-за фактического полного отключения интернета и отсутствия прозрачности судебной системы реальный масштаб репрессий может быть значительно выше указанных цифр. Международная организация выразила глубокую озабоченность жёсткой позицией Тегерана и призвала соблюдать права человека.
В настоящее время возрастание внутренней напряжённости в Иране и давление на правозащитников находятся в центре внимания мировой общественности. Официальный Тегеран оправдывает эти меры необходимостью обеспечения государственной безопасности.//Musavat.com