ABŞ bu gecə İrana növbəti dəfə hava zərbələri endirib. Məlumata görə, İran onun icazəsi olmadan Hörmüz boğazından keçən bir gəmiyə atəş açaraq onu dayandırıb. ABŞ-ın Hörmüz boğazı yaxınlığında yerləşdirdiyi hərbi qüvvələri isə buna cavab olaraq İranın mövqelərinə atəşlər yağdırıb.
ABŞ Ordusunun Mərkəzi Komandanlığı (CENTCOM) bu barədə yaydığı bəyanatda bildirir: “ABŞ hərbçiləri İrana qarşı növbəti zərbələr dalğasını həyata keçirib. Bu gün Şərq vaxtı ilə saat 19:15-də (Bakı vaxtı ilə saat 03:15) CENTCOM qüvvələri İrana qarşı üçüncü zərbə mərhələsinə başlayıb".
"Axios" portalının jurnalisti Barak Ravidin məlumatına görə, zərbələr ABŞ-nin İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunu (SEPAH) ittiham etdiyi Hörmüz boğazında bir gəmini atəşə tutmasına cavab olaraq həyata keçirilir.
Centcom-un açıqlamasından belə məlum olur ki, İrana hücumlar hazırda da davam edir.
SEPAH da Centcom-un bu hücumuna cavabsız qalmayıb. İranın qeyri-rəsmi ordusunun hadisə ilə bağlı açıqlamasında bildirilir: “Dünən gecə cinayətkar ABŞ rejimi Oman Krallığı hökumətinə öz iradəsini tətbiq edərək… bir neçə yük gəmisi vasitəsilə Hörmüz boğazının cənubunda qanunsuz bir marşrut yaratdı və bu cəhd Hərbi Dəniz Qüvvələrimizin qətiyyətli cavabı ilə dayandırıldı”.
Bəyanatda vurğulanır ki, “uşaq qatili” ABŞ “bu məğlubiyyəti kompensasiya etmək” cənub sahilindəki hərbi dəniz bazalarına və telekommunikasiya dirəklərinə hava hücumu edib: “Söz verdiyimiz kimi, təcavüzə dərhal sarsıdıcı cavab vermişik.
SEPAH-ın qeyrətli aerokosmik döyüşçüləri ABŞ hərbi bazalarını hədəf alıblar. Bu cavabın ilk mərhələsində onlar İordaniyadakı Şahzadə Həsən Hava Bazasındakı mühüm hərbi infrastrukturu və qurğuları məhv ediblər və bazanın komanda və idarəetmə mərkəzini və MQ9 pilotsuz təyyarə anqarlarına bir neçə ballistik raket zərbələri endiriblər”.
İran tərəfinin “ABŞ-ın təhriki və təxribatı” ilə baş tutduğunu bəyan etdiyi Omanın Hörmüz boğazında yeni marşrut açmaq istəməsinin hekayəsinə gəlincə, məlumata görə, Oman dünən diplomatik kanallar vasitəsi ilə İrana bir təklif göndərib. Təklifdə Hörmüz boğazının iki marşrut üzrə bölünməsi nəzərdə tutulub:
1. Cənub marşrutu: Omanın ərazi sularından keçəcək və bu marşrut üzrə gəmilərin hərəkəti məhdudiyyətsiz olacaq.
2. Şimal marşrutu: İranın ərazi sularından keçəcək. Bu marşrutdan istifadə etmək üçün əvvəlcədən İranın razılığı tələb olunacaq, lakin gəmilərdən tranzit haqqı alınmayacaq.
Qeyd edək ki, Omanın bu təklifi beynəlxalq dəniz hüququ normalarına tam uyğundur. Belə ki, BMT-nin Dəniz Hüququ Konvensiyasına əsasən, Hörmüz boğazı gəmilərin sərbəst keçid hüququna malik olduğu su yoludur və sahil dövlətləri gəmilərdən hər hansı rüsum, yaxud xərac ala bilməzlər. İran isə beynəlxalq hüququn bu tələbləri ilə razılaşmır, Hörmüz boğazından keçən gəmilərdən külli miqdarda xərac tələb edir.
Zənnimizcə, İranın bu tələbləri və yolkəsəyənliyi nəticə etibarilə dünya ölkələrini, xüsusilə də körfəz dövlətlərini Hörmüz boğazından yan keçəcək alternativ marşrutlar üzərində çalışmağa vadar edə bilər. Necə ki, tarixi İpək yolu Osmanlı və indiki İran ərazisində hökm sürən Türk imperiyalarının getdikcə artan xərac tələbləri səbəbindən bağlandı, yeni ticarət yolları ortaya çıxdı. Eyni prosesin bu gün də baş verəcəyi istisna deyil.

США этой ночью вновь нанесли авиаудары по Ирану. Согласно сообщению, Иран, не получив разрешения, открыл огонь по проходящему через Ормузский пролив судну, остановив его. Военнослужащие США, размещённые вблизи Ормузского пролива, в ответ начали интенсивный обстрел позиций Ирана.
В заявлении Центрального командования Вооружённых сил США (CENTCOM) говорится: «Военнослужащие США осуществили очередную волну ударов по Ирану. Сегодня в 19:15 по восточному времени (03:15 по бакинскому времени) силы CENTCOM начали третий этап ударов по Ирану».
По информации журналиста портала "Axios" Барака Равида, удары были нанесены в ответ на обвинения США в том, что Корпус стражей исламской революции (SEPAH) обстрелял судно в Ормузском проливе.
Из заявления CENTCOM следует, что атаки по Ирану продолжаются и сейчас.
Корпус стражей исламской революции (SEPAH) не остался без ответа на атаки CENTCOM. В неофициальном заявлении иранской «независимой армии» говорится: «Прошлой ночью криминальный режим США применил свою волю к правительству Омана… создав незаконный маршрут к югу от Ормузского пролива с помощью нескольких грузовых судов, и эта попытка была остановлена решительным ответом наших Военно-морских сил».
В заявлении подчёркивается, что «убийца детей» США совершил авиаудары по военным морским базам и телекоммуникационным вышкам на южном побережье, пытаясь «компенсировать это поражение»: «Как обещали, мы немедленно дали разрушительный ответ на агрессию».
Доблестные аэрокосмические войска SEPAH нанесли удары по американским военным базам. В первой фазе этого ответа они уничтожили важную военную инфраструктуру и объекты на авиабазе принца Хасана в Иордании, нанеся несколько ракетных ударов по командному и контрольному центру базы, а также ангарам для беспилотных летательных аппаратов MQ9.
Что касается истории с планами Омана открыть новый маршрут в Ормузском проливе, что иранская сторона называет «провокацией и подрывной деятельностью США», согласно информации, Оман вчера через дипломатические каналы направил предложение Ирану. Согласно предложению, Ормузский пролив должен быть разделён на два маршрута:
1. Южный маршрут: проходящий через территориальные воды Омана, движение судов по которому будет неограниченным.
2. Северный маршрут: проходящий через территориальные воды Ирана, для использования которого требуется предварительное согласие Ирана, но с судов не будет взиматься транзитный сбор.
Отметим, что предложение Омана полностью соответствует нормам международного морского права. Согласно Конвенции ООН по морскому праву, Ормузский пролив является водным путём, по которому суда имеют право свободного прохождения, и прибрежные государства не могут взимать с них какие-либо сборы или пошлины. Однако Иран не согласен с этими требованиями международного права и требует значительные платежи с судов, проходящих через пролив.
По нашему мнению, такие требования и препятствия Ирана в конечном итоге могут вынудить страны мира, особенно государства Персидского залива, искать альтернативные маршруты обхода Ормузского пролива. Так, исторический Шёлковый путь был закрыт из-за выросших требований к пошлинам со стороны Османской и ныне Иранской территорий, управляемых Турецкими империями, и появились новые торговые пути. Нельзя исключать, что аналогичный процесс происходит и сегодня.