2026-cı ilin dünya futbol çempionatının yarımfinal cütlükləri bəllidir:
İspaniya qrupda Kabo Verde ilə sülh bağlayıb (0:0), Səudiyyə Ərəbistanı (4:0) və Uruqvayı (1:0) yenib, 1/16 finalda Avstriyanı (3:0), 1/8 finalda Portuqaliyanı (1:0), dörddə bir finalda Belçikanı (2:1) ələyib.
İngiltərə qrupda Xorvatiya (4:2) və Panamanı (2:0) məğlub edib, Qana ilə bərabərliyə imza atıb (0:0), 1/16 finalda Konqo Demokratik Respublikasını (2:1), 1/8 finalda Meksikanı (3:2), dörddə bir finalda Norveçi (2:1) yarışdan çıxarıb.
Argentina qrupda Əlcəzair (3:0), Avstriya (2:0) və İordaniyanı (3:1), 1/16 finalda Kabo Verdeni (3:2), 1/8 finalda Misiri (3:2), dörddə bir finalda İsveçrəni (3:1) təslim edib.
İyunun 11-dən ABŞ, Kanada və Meksikanın ev sahibliyi etdiyi çempionatda yarımfinal 14-15 iyula, üçüncü yer uğrunda oyun və final 19 iyula təyin olunub.
Geridə qalmış 100 oyunda vurulan 292 qolun 14-ü avtoqoldur.
Lionel Messi (Argentina) və Kilian Mbappe (Fransa) 8, Erlinq Holann (Norveç) 7, Harri Keyn və Cud Bellingem (İngiltərə) 6, Usman Dembele 5 qola imza atıb.
4 oyunçu 4 qolun, 15 oyunçu 3 qolun, 29 oyunçu 2 qolun, 119 oyunçu 1 qolun müəllifidir.
1930-2022-ci illərdə Braziliya 5, İtaliya və Almaniya 4, Argentina 3, Uruqvay və Fransa 2, İngiltərə və İspaniya 1 dəfə çempion olub.

Полуфинальные пары чемпионата мира по футболу 2026 года определены:
Medianews.az сообщает, что Франция в группе обыграла Сенегал (3:1), Ирак (3:0) и Норвегию (4:1), в 1/16 финала – Швецию (3:0), в 1/8 финала – Парагвай (1:0), в четвертьфинале – Марокко (2:0).
Испания в группе сыграла вничью с Кабо-Верде (0:0), обыграла Саудовскую Аравию (4:0) и Уругвай (1:0), в 1/16 финала – Австрию (3:0), в 1/8 финала – Португалию (1:0), в четвертьфинале – Бельгию (2:1).
Англия в группе победила Хорватию (4:2) и Панаму (2:0), сыграла вничью с Ганой (0:0), в 1/16 финала – Демократическую Республику Конго (2:1), в 1/8 финала – Мексику (3:2), в четвертьфинале – Норвегию (2:1), выбив её из соревнований.
Аргентина в группе обыграла Алжир (3:0), Австрию (2:0) и Иорданию (3:1), в 1/16 финала – Кабо-Верде (3:2), в 1/8 финала – Египет (3:2), в четвертьфинале – Швейцарию (3:1).
Чемпионат, который проходит с 11 июня в США, Канаде и Мексике в качестве хозяйствующих стран, назначил полуфиналы на 14-15 июля, матч за третье место и финал – на 19 июля.
В 100 сыгранных матчах было забито 292 гола, из которых 14 – автоголы.
Лионель Месси (Аргентина) и Килиан Мбаппе (Франция) забили по 8 голов, Эрлинг Холанн (Норвегия) – 7, Гарри Кейн и Джуд Беллингем (Англия) – по 6, Усман Дембеле – 5 голов.
4 игрока забили по 4 гола, 15 игроков – по 3 гола, 29 игроков – по 2 гола, 119 игроков – по 1 голу.
В период с 1930 по 2022 годы Бразилия становилась чемпионом 5 раз, Италия и Германия – по 4, Аргентина – 3, Уругвай и Франция – по 2, Англия и Испания – по 1 разу.