İrana görə konqres qarşısında
ABŞ-nin müharibə naziri Pit Heqset ölkənin İranla davam edən hərbi münaqişəsi barədə qanunvericilərin suallarını cavablandırmağa hazırlaşır.
Medianews.az xəbər verir ki, Nümayəndələr Palatasının Silahlı Qüvvələr Komitəsində keçiriləcək dinləmələrdə Birləşmiş Qərargah Rəisləri Komitəsinin sədri, general Den Keyn də iştirak edəcək.
Hər iki partiyanın nümayəndələri əvvəllər qapalı brifinqlərdə təqdim olunan məlumatlardan narazılıqlarını bildirdikləri üçün iclasın kifayət qədər gərgin keçəcəyi gözlənilir. Dinləmələrin gündəliyi rəsmən Tramp administrasiyasının 1,5 trilyon dollar məbləğində büdcə sorğusuna həsr olunsa da, demokratlar bu fürsətdən istifadə edərək Pentaqon rəhbəri Pit Heqseti kəskin tənqid etməyi planlaşdırırlar. Onlar naziri Konqresin rəsmi razılığı olmadan müharibəyə başlamaqda ittiham edirlər.
Respublikaçılar hələlik rəhbərliyə etimadlarını qoruyub saxlasalar da, münaqişənin tezliklə başa çatdırılmasını və administrasiyanın fəaliyyətində şəffaflığın təmin olunmasını tələb edirlər. Dinləmələr ərəfəsində bir qrup demokrat konqresmen Küveytdə altı hərbçinin həlak olması ilə bağlı araşdırma tələb edərək, Heqseti ictimaiyyətə yanlış məlumat verməkdə günahlandırıb.//Musavat.com

Министр обороны США Пит Хэгсет готовится ответить на вопросы законодателей о продолжающемся военном конфликте страны с Ираном.
Medianews.az сообщает, что в слушаниях в Комитете по вооружённым силам Палаты представителей примет участие также председатель Объединённого комитета начальников штабов, генерал Ден Кейн.
Ожидается, что заседание пройдет достаточно напряжённо, поскольку представители обеих партий ранее выражали недовольство информацией, представленной на закрытых брифингах. Хотя повестка дня слушаний официально посвящена бюджетному запросу администрации Трампа в размере 1,5 триллиона долларов, демократы планируют использовать эту возможность, чтобы резко критиковать главу Пентагона Пита Хэгсета. Они обвиняют министра в начале войны без официального согласия Конгресса.
Республиканцы пока сохранили доверие к руководству, но требуют скорейшего завершения конфликта и обеспечения прозрачности в деятельности администрации. Накануне слушаний группа демократов-конгрессменов потребовала расследования по поводу гибели шести военнослужащих в Кувейте и обвинила Хэгсета в предоставлении общественности ложной информации.//Musavat.com