İran İsrailə zərbələri dayandırdığını elan edib.
Bununla yanaşı, Tehranda vurğulanıb ki, əgər İsrail ordusu Livanda "Hizbullah" qruplaşmasına qarşı hərbi əməliyyatları davam etdirərsə, İran daha sərt cavab zərbəsi endirəcək.
Qeyd edək ki, iyunun 7-dən 8-nə keçən gecə İran İsrailə raket zərbəsi endirib. Tehran öz zərbəsini İsrail Müdafiə Ordusunun Livanda radikal "Hizbullah" təşkilatına qarşı davam edən əməliyyatı ilə əsaslandırıb. Buna cavab olaraq İsrail ordusu İranın mərkəzi və qərb regionlarındakı hərbi obyektlərə hücum edib. ABŞ Prezidenti Donald Tramp isə İran və İsraili təmkinli olmağa çağırıb./"Report"

Iran has announced that it has stopped strikes against Israel.
"The Armed Forces of Iran have announced the cessation of military operations against Israel," it was stated.
At the same time, it was emphasized in Tehran that if the Israeli army continues military operations against the "Hezbollah" group in Lebanon, Iran will deliver a harsher retaliatory strike.
It should be noted that on the night between June 7 and 8, Iran launched rocket strikes against Israel. Tehran justified its strike by the ongoing operation of the Israeli Defense Forces against the radical "Hezbollah" organization in Lebanon. In response, the Israeli army attacked military facilities in central and western regions of Iran. U.S. President Donald Trump called on Iran and Israel to remain restrained./"Report"