Venesuelada zəlzələ qurbanlarının sayı ARTDI
Hökumətin gündəlik hesabatından məlum olur ki, 16 740 nəfər müxtəlif dərəcəli xəsarətlər alıb, 17 907 nəfər isə evsiz qalıb. 190 tikili tamamilə dağılıb, 856 obyektdə isə ciddi zədələnmə qeydə alınıb.
Axtarış-xilasetmə işləri çərçivəsində 6 462 nəfəri xilas etmək mümkün olub, 41 069 nəfər tibb müəssisələrində yardım alıb. 128 324 ailəyə dəstək göstərilib, 23 587 nəfər 107 müvəqqəti düşərgədə yerləşdirilib, zərərçəkənlərə isə 10 964,97 ton ərzaq çatdırılıb.
Xatırladaq ki, iyunun 24-də Venesuelada təxminən 40 saniyə fərqlə 7,2 və 7,5 maqnitudalı iki güclü zəlzələ qeydə alınıb. Təkanların episentrləri Yarakuy ştatında bir-birindən 10 kilometr məsafədə yerləşib. Zəlzələdən sonra ötən günlər ərzində 1 000-dən çox afterşok qeydə alınıb.//Trend

Число погибших в результате землетрясения в Венесуэле достигло 5278 человек.
Об этом сообщил председатель парламента страны Хорхе Родригес в своем аккаунте в социальной сети "X".
Согласно ежедневному отчету правительства, 16 740 человек получили травмы различной степени тяжести, а 17 907 остались без жилья. 190 зданий полностью разрушены, а на 856 объектах зафиксированы серьезные повреждения.
В рамках поисково-спасательных работ удалось спасти 6 462 человека, 41 069 человек получили помощь в медицинских учреждениях. Помощь оказана 128 324 семьям, 23 587 человек размещены в 107 временных лагерях, пострадавшим доставлено 10 964,97 тонн продовольствия.
Напомним, что 24 июня в Венесуэле с разницей примерно в 40 секунд зафиксированы два сильных землетрясения магнитудой 7,2 и 7,5. Эпицентры толчков находились в штате Яракуй на расстоянии 10 километров друг от друга. В последующие дни после землетрясения зарегистрировано более 1000 афтершоков.//Trend