"iPhone 18 Pro"nun qiyməti
2026-cı ildə təqdim olunması gözlənilən "iPhone 18 Pro" seriyası ilə bağlı yeni iddialar gündəmə gəlib.
Medianews.az xəbər verir ki, məlumata görə," Apple" bu dəfə əsas fərqi texniki xüsusiyyətlərdən çox qiymət strategiyası ilə yaratmağı planlaşdırır.
İddialara əsasən, şirkət artan istehsal xərclərinə baxmayaraq qiymətləri sabit saxlamaq niyyətindədir. Belə ki, "iPhone 18 Pro" modelinin 1049 dollar (1700 AZN), "Pro Max" versiyasının isə 1199 dollar(2038 AZN) civarında satışa çıxacağı gözlənilir. Bu addım rəqiblərin qiymət artımına getdiyi bir dövrdə "Apple"a üstünlük qazandıra bilər.
Lakin bu strategiyanın müəyyən kompromisləri olacaq. Bildirilir ki, şirkət xərcləri balanslaşdırmaq üçün rəng seçimlərini azaldacaq. Yeni modellərin yalnız üç rəngdə - tünd boz, tünd qırmızı və gümüşü-ağ variantlarda təqdim olunacağı ehtimal edilir.
Texniki tərəfdən isə seriyanın yeniliklərlə gələcəyi gözlənilir. Sızmalara görə, cihazlarda daha kiçik "Dynamic Island", yeni nəsil modem, təkmilləşdirilmiş kamera sistemi və 2 nm texnologiyası əsasında hazırlanmış A20 Pro çipi istifadə olunacaq.
Ümumilikdə, qiymətin sabit qalması ilə yanaşı təqdim ediləcək yeniliklər iPhone 18 Pro seriyasını bazarda daha cəlbedici edə bilər.//Milli.Az

New claims have emerged regarding the "iPhone 18 Pro" series expected to be presented in 2026.
Medianews.az reports that, according to the information, "Apple" plans to create the main difference this time not through technical features but through pricing strategy.
According to the claims, the company intends to keep prices stable despite rising production costs. It is expected that the "iPhone 18 Pro" model will be sold around $1049 (1700 AZN), and the "Pro Max" version around $1199 (2038 AZN). This move could give "Apple" an advantage at a time when competitors are raising their prices.
However, this strategy will have certain compromises. It is reported that the company will reduce color options to balance costs. The new models are expected to be offered only in three colors - dark gray, dark red, and silver-white.
Technically, the series is expected to come with innovations. According to leaks, the devices will feature a smaller "Dynamic Island," a next-generation modem, an improved camera system, and the A20 Pro chip manufactured based on 2 nm technology.
Overall, alongside keeping the price stable, the innovations to be introduced could make the iPhone 18 Pro series more appealing in the market.//Milli.Az