“iPhone 18” buna görə digər modellərdən
“Apple” “iPhone 18” seriyasının operativ yaddaş tutumunu indiki modellərlə müqayisədə təxminən 50% artırmağı planlaşdırır.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, bu haqda “Bell” nəşri məlumat yayıb.
Bildirilir ki, hazırkı “iPhone 17” seriyasında “iPhone Air”, “iPhone 17 Pro” və “iPhone 17 Pro Max” modelləri sələflərindən 4 GB çox olan 12 GB RAM ilə təchiz olunub.
Yaddaş tutumunun bu artımı süni intellektlə işləmə tələblərinin artması ilə əlaqədardır. Bununla belə, əsas “iPhone 17” 8 GB operativ yaddaşa malik yeganə yeni nəsil model olaraq qalır.
Məlumata görə, “Apple” “iPhone 18” seriyasının spesifikasiyalarını standartlaşdırmaq və 8 GB konfiqurasiyaları ləğv etmək niyyətindədir. Şirkət artıq “Samsung”dan yalnız 12 GB və 16 GB konfiqurasiyalarda mövcud olan LPDDR5X çiplərinin tədarükünü artırmağı xahiş edib. “Apple” həmçinin mobil DRAM tədarükünü genişləndirmək üçün “SK Hynix” və “Micron” ilə danışıqlar aparır.

"iPhone 18" therefore from other models
Apple plans to increase the RAM capacity of the "iPhone 18" series by approximately 50% compared to the current models.
Qafqazinfo reports that this information was published by the "Bell" publication.
It is reported that in the current "iPhone 17" series, the "iPhone Air," "iPhone 17 Pro," and "iPhone 17 Pro Max" models are equipped with 12 GB of RAM, which is 4 GB more than their predecessors.
This increase in memory capacity is related to the growing demands of artificial intelligence processing. Nonetheless, the main "iPhone 17" remains the only new generation model with 8 GB of RAM.
According to the information, Apple intends to standardize the specifications of the "iPhone 18" series and eliminate the 8 GB configurations. The company has already requested Samsung to increase the supply of LPDDR5X chips, which are only available in 12 GB and 16 GB configurations. Apple is also in negotiations with SK Hynix and Micron to expand the supply of mobile DRAM.