İndoneziyada helikopter qəzası: Səkkiz ölü -
İndoneziyanın Qərbi Kalimantan əyalətinin Sekadau bölgəsində radarlardan itən "Airbus H130" helikopteri qəzaya uğrayıb və göyərtədə olanların heç biri sağ qalmayıb.
Bu barədə məlumatı "Reuters" agentliyi yayıb.
İndoneziya Milli Axtarış və Xilasetmə Agentliyinin rəhbəri Məhəmməd Syafinin sözlərinə görə, vertolyotun qəzaya uğradığı yer sərt qayalıq relyefə malik sıx meşəlik ərazidir. O əlavə edib ki, helikopterin göyərtəsində altı sərnişin və iki heyət üzvü olub.
Qeyd edək ki, yerli "Matthew Air Nusantara" aviaşirkətinə məxsus olan helikopter aprelin 16-da günorta saatlarında bölgə daxilindəki yaşayış məntəqələri arasında uçuş həyata keçirirdi. Havaya qalxdıqdan bir müddət sonra onunla əlaqə kəsilib. İndoneziya rəsmiləri ehtimal edilən itkin düşmə zonasına 20-yə yaxın xilasedici yönləndirib. Əməliyyata ölkənin hərbi hava qüvvələri də cəlb edilib./oxu.az

В районе Секадау провинции Западный Калимантан в Индонезии разбился вертолет "Airbus H130", который пропал с радаров, и никто из находившихся на борту не выжил.
По словам главы Национального агентства поисков и спасения Индонезии Мухаммада Сьяфина, место аварии вертолета представляет собой густой лес с крутым скалистым рельефом. Он добавил, что на борту вертолета находились шесть пассажиров и два члена экипажа.
Отметим, что вертолет, принадлежащий местной авиакомпании "Matthew Air Nusantara", выполнял 16 апреля около полудня рейс между населенными пунктами в регионе. Через некоторое время после взлета связь с ним была потеряна. Индонезийские официальные лица направили около 20 спасателей в предполагаемую зону падения. К операции были также привлечены военно-воздушные силы страны./oxu.az