"Hizbullah" Livanın İsraillə birbaşa danışıqlarını
"Hizbullah"ın lideri Naim Qasem Livanın İsraillə birbaşa danışıqlar aparmaq planlarını tənqid edərək onları ölkədə sabitliyi pozan "ağır günah" adlandırıb.
Medianews.az bu barədə "Report"a istinadən xəbər verir.
"Biz İsraillə birbaşa danışıqları qəti şəkildə rədd edirik və hakimiyyətdə olanlar anlamalıdırlar ki, onların hərəkətləri nə Livana, nə də onların özünə fayda gətirməyəcək", - Qasemin bəyanatında bildirilib.
O, hakimiyyəti "Livanı qeyri-sabitliyə aparan belə bir ağır günahdan çəkinməyə" çağırıb.
"Birbaşa danışıqlar və onların nəticələri bizim üçün mövcud deyil və bizə zərrə qədər də aidiyyəti yoxdur", - o əlavə edib. Qasemin sözlərinə görə, qruplaşma "Livan və onun xalqı naminə müdafiə xarakterli müqaviməti davam etdirəcək".
Xatırladaq ki, 2026-cı il fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı hərbi əməliyyatlara başlayıb və bir sıra şəhərlərə hava zərbələri endirib. Həmin gün endirilən zərbələr nəticəsində İranın ali rəhbəri Əli Xamenei öldürülüb. Buna cavab olaraq İran İsrail ərazisinə raket zərbələri endirib və Fars körfəzi ölkələrindəki Amerika hərbi bazalarına hücum edib.
"Hizbullah" İsraili raket və pilotsuz uçuş aparatları ilə atəşə tutaraq İran tərəfindən müharibəyə qoşulduqdan sonra İsrail Müdafiə Qüvvələri Livanın cənubuna və radikal qruplaşmanın infrastrukturunun yerləşdiyi Beyrutun cənub ətraflarına zərbələr endirib. İsrail həmçinin Livanın cənubunda quru əməliyyatını genişləndirib.
İran, ABŞ və onların müttəfiqləri aprelin 8-nə keçən gecə iki həftəlik atəşkəs barədə razılığa gəliblər. ABŞ Prezidenti Donald Tramp sonra atəşkəsi qeyri-müəyyən müddətə uzadıb.
Aprelin 14-də Vaşinqtonda ABŞ-nin himayəsi altında Livan-İsrail təmaslarının ilkin mərhələsi baş tutub. Orada atəşkəs razılaşmasının əldə edilməsi məqsədilə sülh danışıqlarının başlama tarixi müəyyən edilməli idi. Nümayəndə heyətlərinə Livan və İsrailin Birləşmiş Ştatlardakı səfirləri rəhbərlik ediblər.
Aprelin 16-da ABŞ Prezidenti Donald Tramp İsrail və Livanın 10 günlük atəşkəs rejiminin tətbiq olunması barədə razılığa gəldiyini bildirib. Aprelin 24-də o, atəşkəsin üç həftə uzadılacağını elan edib.

"Хизбалла" прямые переговоры Ливана с Израилем
Лидер "Хезболлы" Наим Касем раскритиковал планы Ливана вести прямые переговоры с Израилем, назвав их "тяжким грехом", нарушающим стабильность в стране.
Medianews.az со ссылкой на "Report" сообщает об этом.
"Мы категорически отвергаем прямые переговоры с Израилем, и власти должны понимать, что их действия не принесут пользы ни Ливану, ни им самим", — говорится в заявлении Касема.
Он призвал власти "воздержаться от такого тяжкого греха, ведущего Ливан к нестабильности".
"Прямые переговоры и их результаты для нас не существуют и ни в коей мере не касаются нас", — добавил он. По словам Касема, группировка "продолжит сопротивление оборонительного характера ради Ливана и его народа".
Напомним, что 28 февраля 2026 года США и Израиль начали военные операции против Ирана и нанесли воздушные удары по ряду городов. В тот же день в результате ударов был убит высший лидер Ирана Али Хаменеи. В ответ Иран нанес ракетные удары по территории Израиля и атаковал американские военные базы в странах Персидского залива.
"Хезболла" открыла огонь по Израилю ракетами и беспилотниками, присоединившись к войне на стороне Ирана, после чего Силы обороны Израиля нанесли удары по югу Ливана и южным окрестностям Бейрута, где расположена инфраструктура радикальной группировки. Израиль также расширил сухопутную операцию на юге Ливана.
Иран, США и их союзники в ночь на 8 апреля договорились о двухнедельном прекращении огня. Президент США Дональд Трамп затем продлил перемирие на неопределённый срок.
14 апреля в Вашингтоне при покровительстве США прошёл начальный этап ливано-израильских контактов. Там предполагалось определить дату начала мирных переговоров с целью достижения соглашения о прекращении огня. Делегации возглавляли послы Ливана и Израиля в США.
16 апреля президент США Дональд Трамп заявил о достижении договорённости об установлении десятидневного режима прекращения огня между Израилем и Ливаном. 24 апреля он объявил о продлении перемирия ещё на три недели.