"Hizbullah" Livanın İsraillə birbaşa danışıqlarını
"Hizbullah"ın lideri Naim Qasem Livanın İsraillə birbaşa danışıqlar aparmaq planlarını tənqid edərək onları ölkədə sabitliyi pozan "ağır günah" adlandırıb.
Medianews.az bu barədə "Report"a istinadən xəbər verir.
"Biz İsraillə birbaşa danışıqları qəti şəkildə rədd edirik və hakimiyyətdə olanlar anlamalıdırlar ki, onların hərəkətləri nə Livana, nə də onların özünə fayda gətirməyəcək", - Qasemin bəyanatında bildirilib.
O, hakimiyyəti "Livanı qeyri-sabitliyə aparan belə bir ağır günahdan çəkinməyə" çağırıb.
"Birbaşa danışıqlar və onların nəticələri bizim üçün mövcud deyil və bizə zərrə qədər də aidiyyəti yoxdur", - o əlavə edib. Qasemin sözlərinə görə, qruplaşma "Livan və onun xalqı naminə müdafiə xarakterli müqaviməti davam etdirəcək".
Xatırladaq ki, 2026-cı il fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı hərbi əməliyyatlara başlayıb və bir sıra şəhərlərə hava zərbələri endirib. Həmin gün endirilən zərbələr nəticəsində İranın ali rəhbəri Əli Xamenei öldürülüb. Buna cavab olaraq İran İsrail ərazisinə raket zərbələri endirib və Fars körfəzi ölkələrindəki Amerika hərbi bazalarına hücum edib.
"Hizbullah" İsraili raket və pilotsuz uçuş aparatları ilə atəşə tutaraq İran tərəfindən müharibəyə qoşulduqdan sonra İsrail Müdafiə Qüvvələri Livanın cənubuna və radikal qruplaşmanın infrastrukturunun yerləşdiyi Beyrutun cənub ətraflarına zərbələr endirib. İsrail həmçinin Livanın cənubunda quru əməliyyatını genişləndirib.
İran, ABŞ və onların müttəfiqləri aprelin 8-nə keçən gecə iki həftəlik atəşkəs barədə razılığa gəliblər. ABŞ Prezidenti Donald Tramp sonra atəşkəsi qeyri-müəyyən müddətə uzadıb.
Aprelin 14-də Vaşinqtonda ABŞ-nin himayəsi altında Livan-İsrail təmaslarının ilkin mərhələsi baş tutub. Orada atəşkəs razılaşmasının əldə edilməsi məqsədilə sülh danışıqlarının başlama tarixi müəyyən edilməli idi. Nümayəndə heyətlərinə Livan və İsrailin Birləşmiş Ştatlardakı səfirləri rəhbərlik ediblər.
Aprelin 16-da ABŞ Prezidenti Donald Tramp İsrail və Livanın 10 günlük atəşkəs rejiminin tətbiq olunması barədə razılığa gəldiyini bildirib. Aprelin 24-də o, atəşkəsin üç həftə uzadılacağını elan edib.

"Hizbullah" Lebanon's direct negotiations with Israel
The leader of "Hezbollah," Naim Qassem, criticized Lebanon's plans to hold direct talks with Israel, calling them a "grave sin" that disrupts stability in the country.
Medianews.az reports this referring to "Report".
"We categorically reject direct talks with Israel and those in power must understand that their actions will benefit neither Lebanon nor themselves," said Qassem in a statement.
He called on the government to "refrain from such a grave sin that leads Lebanon to instability."
"Direct talks and their outcomes do not exist for us and are not relevant to us in the slightest," he added. According to Qassem, the group "will continue its defensive resistance for the sake of Lebanon and its people."
Recall that on February 28, 2026, the US and Israel launched military operations against Iran and carried out airstrikes on several cities. During the strikes on that day, Iran's Supreme Leader Ali Khamenei was killed. In response, Iran launched missile strikes on Israeli territory and attacked US military bases in the Gulf countries.
"Hezbollah," having joined the war on Iran's side, fired rockets and drones at Israel. Following this, the Israel Defense Forces struck southern Lebanon and the southern outskirts of Beirut, where the radical group's infrastructure is located. Israel also expanded its ground operations in southern Lebanon.
Iran, the US, and their allies agreed on a two-week ceasefire on the night of April 8. US President Donald Trump later extended the ceasefire for an indefinite period.
On April 14, the initial phase of Lebanon-Israel contacts under US auspices took place in Washington. The aim was to set a start date for peace talks to reach a ceasefire agreement. The delegations were led by the Lebanese and Israeli ambassadors to the United States.
On April 16, US President Donald Trump announced that Israel and Lebanon had agreed to implement a 10-day ceasefire. On April 24, he declared that the ceasefire would be extended by three weeks.