Hicab və saqqal qadağan edildi -
Tacikistan hakimiyyəti ölkədə hicab və ərəb libaslarının geyinilməsinə, eləcə də saqqal saxlanılmasına qanunvericilik səviyyəsində qadağa qoyub.
Bu barədə məlumatı yerli mənbələrə istinadən “Nuz.uz” portalı yayıb.
Bildirilib ki, bu cür geyim növləri və xarici görünüş atributları ölkənin milli ənənələrinə uyğun gəlmir və ölkəyə “tacik mədəniyyətinə yad” kimi şərh olunan geyimlərin idxalına qadağa qoyulmasına xüsusi diqqət yetiriləcək.
Məlumata görə, sözügedən tədbirlər dini radikalizm və ekstremizmlə mübarizəyə yönəlib. Yerli hakimiyyət orqanlarının nümayəndələri isə əhali arasında məsələ ilə bağlı məlumatlandırma işləri aparır.//Qafqazinfo

The Tajikistan authorities have imposed a legislative ban on wearing hijabs and Arabic clothing in the country, as well as on keeping beards.
This information was published by the "Nuz.uz" portal citing local sources.
It was noted that such types of clothing and external appearance attributes do not correspond to the national traditions of the country, and special attention will be paid to banning the import of clothing interpreted as "alien to Tajik culture" into the country.
According to the information, these measures are aimed at combating religious radicalism and extremism. Representatives of local authorities are conducting awareness-raising work among the population on this issue.//Qafqazinfo