İyulun 17-də Bakı Apellyasiya Məhkəməsində Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri, o cümlədən təcavüzkar müharibənin hazırlanması və aparılması, soyqırımı, müharibə qanunlarını və qaydalarını pozma, terrorçuluq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə, hakimiyyəti zorla ələ keçirmə və digər çoxsaylı cinayətlərə görə Bakı Hərbi Məhkəməsi tərəfindən barələrində ittiham hökmü çıxarılmış Ermənistan Respublikası vətəndaşları Arayik Harutyunyan, Arkadi Qukasyan, Bako Sahakyan, Davit İşxanyan, David Babayan, Levon Mnatsakanyan və digərlərinin apellyasiya şikayətləri üzrə məhkəmə baxışı davam etdirilib.
Medianews.az xəbər verir ki, Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin hakimləri Elmar Rəhimovun sədrliyi, Emin Mehdiyev və Mehriban Qarayevanın (ehtiyat hakim Əli Məmmədov) iştirakı ilə keçirilən məhkəmə iclasında barələrində cinayət işi üzrə apellyasiya icraatı aparılan şəxslərin hər biri bildikləri dillərdə - erməni və rus dillərində tərcüməçi, habelə müdafiələrinin təmin olunması məqsədilə vəkillərlə təmin edilib.
Əvvəlcə təqsirləndirilən Madat Babayanın müdafiəçisi çıxış edib. O, məhkəmədən 2026-cı il 5 fevral tarixli hökmün ləğv edilməsini, hüquqlarını qoruduğu təqsirləndirilən şəxs barəsində bəraət hökmünün çıxarılmasını xahiş edib.
Ardınca çıxış edən təqsirləndirilən Madat Babayan müdafiəçisinin mövqeyi ilə razı olduğunu və özünü təqsirli hesab etmədiyini deyib.
Daha sonra söz təqsirləndirilən Arayik Harutyunyanın müdafiəçisinə verilib. Müdafiə tərəfi apellyasiya şikayəti çərçivəsində öz arqumentlərini məhkəmənin diqqətinə çatdırıb.
Bundan sonra zərərçəkmiş şəxslərin nümayəndələri - Şaiq Hüseynov, Arzu Cavadov, Alı Əhmədov və Elmira İsmayılova çıxış ediblər.
Onlar Bakı Hərbi Məhkəməsinin 2026-cı il 5 fevral tarixli hökmünün qanuni və əsaslı olduğunu, məhkəmə istintaqı zamanı təqdim edilmiş foto, video və digər sübutlarla təqsirləndirilən şəxslərə qarşı irəli sürülmüş ittihamların tam təsdiqləndiyini bildiriblər. Nümayəndələr apellyasiya şikayətlərinin əsassız olduğunu vurğulayaraq, hökmün dəyişdirilmədən qüvvədə saxlanılmasını məhkəmədən xahiş ediblər.
Bununla təqsirləndirilən şəxslərin, onların müdafiəçilərinin və zərərçəkmiş şəxslərin nümayəndələrinin çıxışları başa çatıb.
Sonra məhkəmə iclasında müdafiə tərəfi, o cümlədən Davit İşxanyan, Levon Mnatsakanyan və David Manukyan vəsatətlər təqdim edib.
Verilmiş vəsatətlərə dövlət ittihamını müdafiə edən prokuror, Baş Prokurorluğun Dövlət ittihamının müdafiəsi üzrə idarəsinin şöbə rəisi Abbas Abbaslı münasibət bildirib.
Vəsatətlərə baxılması üçün məhkəmədə fasilə elan olunub. Fasilədən sonra məhkəmə davam etdirilib və qərarlar elan olunub. Qərarlara əsasən vəsatətlər qismən təmin olunub.
Məhkəmənin növbəti iclası iyulun 21-də keçiriləcək.
Xatırladaq ki, Bakı Hərbi Məhkəməsinin 2026-cı il 5 fevral tarixli hökmünə əsasən, Arayik Harutyunyan, Levon Mnatsakanyan, David Manukyan, Davit İşxanyan və David Babayan ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum ediliblər. Arkadi Qukasyan və Bako Sahakyan 20 il, Madat Babayan və Melikset Paşayan 19 il, Qarik Martirosyan 18 il, Davit Allahverdiyan və Levon Balayan 16 il, Vasili Beqlaryan, Qurgen Stepanyan və Erik Qazaryan isə 15 il müddətinə azadlıqdan məhrum ediliblər.

17 июля в Бакинском апелляционном суде продолжилось судебное заседание по апелляционным жалобам граждан Республики Армения Араика Арутюняна, Аркадия Гукасяна, Бако Сахакияна, Давида Ишханяна, Давида Бабаяна, Левона Мнацаканяна и других, в отношении которых Бакинским военным судом вынесены обвинительные приговоры по обвинениям в совершении преступлений против мира и человечности, военных преступлений, в том числе подготовке и ведении агрессивной войны, геноциде, нарушении законов и обычаев войны, терроризме, финансировании терроризма, захвате власти силой и другим многочисленным преступлениям, в результате военной агрессии Армении против Азербайджана.
По информации Medianews.az, на судебном заседании Бакинского апелляционного суда под председательством судьи Элмара Рагимова, с участием Эмина Мехтиева и Мехрибан Караевой (судья запаса Али Мамедов) каждому из лиц, по которым ведется апелляционное производство по уголовному делу, были обеспечены переводчики с армянского и русского языков, а также адвокаты для обеспечения их защиты.
В судебном заседании приняли участие представители потерпевших, прокуроры, защищающие государственное обвинение: заведующий отделом управления по защите государственного обвинения при Главной прокуратуре Аббас Аббаслы, а также прокуроры отдела Анар Алэкберов и Севиндж Гасымова.
Сначала выступил защитник обвиняемого Мадата Бабаяна. Он попросил суд отменить приговор от 5 февраля 2026 года и вынести оправдательный приговор в отношении подзащитного.
Затем обвиняемый Мадат Бабаян, выступая, заявил о согласии с позицией своего защитника и отметил, что не считает себя виновным.
Далее слово было предоставлено защитнику обвиняемого Араика Арутюняна. Сторона защиты в рамках апелляционной жалобы изложила свои аргументы для рассмотрения суда.
После этого выступили представители потерпевших — Шаиг Гусейнов, Арзу Джаватов, Али Ахмедов и Эльмира Исмайлова.
Они заявили, что приговор Бакинского военного суда от 5 февраля 2026 года является законным и обоснованным, и что обвинения, выдвинутые в ходе судебного следствия в отношении обвиняемых, полностью подтверждаются представленными фото, видео и другими доказательствами. Представители потерпевших подчеркнули необоснованность апелляционных жалоб и попросили суд оставить приговор без изменений.
Тем самым выступления обвиняемых, их защитников и представителей потерпевших завершились.
Затем на судебном заседании защита, в том числе Давид Ишханян, Левон Мнацаканян и Давид Манукян, внесла ходатайства.
По ходатайствам высказался государственный обвинитель — заведующий отделом защиты государственного обвинения при Главной прокуратуре Аббас Аббаслы.
Для рассмотрения ходатайств суд объявил перерыв. После перерыва судебное заседание продолжилось, и были оглашены решения. По решениям ходатайства были частично удовлетворены.
Следующее заседание суда состоится 21 июля.
Напомним, что в соответствии с приговором Бакинского военного суда от 5 февраля 2026 года Араик Арутюнян, Левон Мнацаканян, Давид Манукян, Давид Ишханян и Давид Бабаян были приговорены к пожизненному лишению свободы. Аркадий Гукассян и Бако Сахакияна — к 20 годам лишения свободы, Мадат Бабаян и Меликсет Пашаян — к 19 годам, Гарик Мартиросян — к 18 годам, Давид Аллахвердийан и Левон Балаян — к 16 годам, Василий Бегларян, Курген Степанян и Эрик Газарян — к 15 годам лишения свободы.