Hantaviruslu xəstəni qəbul edən xəstəxananın
Niderlandın Nijmegen şəhərindəki Radboud Tibb Mərkəzinin on iki işçisi hantavirusa yoluxmuş xəstəni müalicə edərkən protokolları pozduqdan sonra altı həftəlik karantinə yerləşdirilib.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, xəstəxana 7 mayda virusun yayıldığı MV Hondius kruiz gəmisində sərnişin olan xəstənin hantavirusun gücləndirilmiş biotəhlükəsizlik tədbirləri tələb etməsinə baxmayaraq, standart qan toplama və emal prosedurlarından keçdiyini bəyan edib. Daha sonra məlum olub ki, sidik alınması da mövcud beynəlxalq qaydalara uyğun deyil.
Tibb mərkəzi bildirib ki, "yoluxma ehtimalının son dərəcə aşağı olmasına baxmayaraq, 12 işçi ehtiyat tədbiri olaraq altı həftə karantinə alınıb".

Двенадцать сотрудников Медицинского центра Радбауд в городе Неймеген, Нидерланды, были помещены на шестинедельный карантин после того, как они нарушили протоколы при лечении пациента, заражённого хантавирусом.
Medianews.az, ссылаясь на Musavat.com, сообщает, что больница заявила, что 7 мая пациент, который был пассажиром круизного судна MV Hondius, где произошла вспышка вируса, подвергся стандартным процедурам сбора и обработки крови, несмотря на то, что хантавирус требует усиленных мер биобезопасности. Позже выяснилось, что также забор мочи не соответствовал действующим международным правилам.
Медицинский центр сообщил, что, «несмотря на чрезвычайно низкую вероятность заражения, 12 сотрудников были на всякий случай помещены на шестинедельный карантин».