Hantavirusla bağlı Avropanın
"Səbəb hantavirusun aşkarlanandığı kruiz gəmisindəki sərnişinlə mümkün təmasdır", - deyə məlumatda bildirilib.
Müşahidə altında olan şəxsdə xəstəliyin heç bir əlaməti aşkarlanmasa da, mütəxəssislər yeddi günlük karantin tətbiq ediblər.
Xatırladaq ki, ötən həftə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) Argentinadan Kabo-Verdeyə gedən "MV Hondius" kruiz laynerində hantavirusun yayıldığını elan edib. Gəmidə bir neçə yoluxma halı qeydə alınıb və yoluxmuş şəxslərdən üçünün həyatını xilas etmək mümkün olmayıb.
Mayın 10-da gəmi İspaniyanın Tenerife adasının limanına çatıb və bundan sonra sərnişinlərin təxliyəsi əməliyyatı başlayıb. ÜST-nin baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus insanların 10 uçuşda təxliyə edilməsinin planlaşdırıldığını bildirib. 14 İspaniya vətəndaşından ibarət ilk sərnişin qrupu paytaxtdakı xəstəxanalardan birinə aparılıb./oxu.az

В Польше один человек был взят под санитарный контроль по подозрению на заражение хантавирусом.
"Причина — возможный контакт с пассажиром круизного судна, на котором был выявлен хантавирус", — говорится в сообщении.
Хотя у человека, находящегося под наблюдением, не обнаружено никаких симптомов заболевания, специалисты ввели семидневный карантин.
Напомним, что на прошлой неделе Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) объявила о распространении хантавируса на круизном лайнере "MV Hondius", следующий из Аргентины в Кабо-Верде. На судне было зарегистрировано несколько случаев заражения, и спасти троих из заражённых не удалось.
10 мая судно прибыло в порт острова Тенерифе, Испания, после чего началась операция эвакуации пассажиров. Генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус сообщил о планах эвакуировать людей в 10 рейсах. Первая группа из 14 испанцев была доставлена в одну из больниц столицы./oxu.az