Hantavirus infeksiyasının qeydə alındığı kruiz gəmisi İspaniyaya çatıb -
Göyərtəsində hantavirus infeksiyasının qeydə alındığı "MV Hondius" kruiz gəmisi İspaniyanın Tenerife adasına (Kanar adaları) çatıb.
Bu barədə "VesselFinder" gəmilərin hərəkəti portalı məlumat yayıb.
Repatriasiya uçuşları həyata keçirilənə qədər sərnişinlərin gəmidə qalacağı ehtimal olunur. İspaniyanın Müdafiə Nazirliyi göyərtədə olan 14 İspaniya vətəndaşını Kanar adalarından Madridə xəstəxanaya köçürəcək və onlar orada karantində saxlanılacaqlar. Gəmini ilk olaraq məhz bu şəxslərin tərk edəcəyi gözlənilir.
İspaniya hökuməti laynerdəki insanların təxliyəsi məqsədilə xüsusi protokol hazırlayıb. Rəsmilər "MV Hondius" gəmisinin Kanar adaları sahillərinə gəlməsinin yerli əhali üçün heç bir risk yaratmadığını vurğulayıblar. Təxliyə prosesi başa çatdıqdan sonra, təxminən 30 nəfərlik heyətin qaldığı gəminin dezinfeksiya olunmaq üçün Niderlanda yola düşəcəyi planlaşdırılır.
Ümumilikdə gəmidə səkkiz nəfərdə hantavirus aşkarlanıb. Üç sərnişin həyatını itirib, xəstələnən bir nəfər isə kritik vəziyyətdə CAR-da xəstəxanada müalicə alır. İnfeksiyanın daha da yayılmasının qarşısını almaq üçün sərnişinlərə kayutlarında qalmaq tapşırılıb. Lakin hantavirusun unkubasiya dövrü bir neçə həftə çəkə bildiyi üçün yeni yoluxma hallarının operativ şəkildə aşkarlanması çətinləşir.
Aprel ayında Argentinanın Uşuaya şəhərindən yola düşən laynerdə, əsasən, ABŞ, Böyük Britaniya, İspaniya və Niderland vətəndaşlarından ibarət 150-yə yaxın şəxs var./oxu.az

Круизное судно "MV Hondius", на борту которого был зарегистрирован случай инфекции хантавирусом, прибыло на остров Тенерифе (Канарские острова) в Испании.
Об этом сообщил портал движения судов "VesselFinder".
Предполагается, что пассажиры останутся на корабле до проведения репатриационных рейсов. Министерство обороны Испании перевезет 14 граждан Испании с борта с Канарских островов в больницу в Мадриде, где они будут находиться на карантине. Ожидается, что именно эти лица покинут судно первыми.
Правительство Испании разработало специальный протокол для эвакуации людей с лайнера. Официальные лица подчеркнули, что прибытие судна "MV Hondius" к берегам Канарских островов не представляет никакой угрозы для местного населения. После завершения процесса эвакуации планируется отправить судно в Нидерланды для дезинфекции, на борту которого останется экипаж численностью примерно 30 человек.
Всего на судне выявлено восемь случаев инфекции хантавирусом. Трое пассажиров скончались, один заболевший находится в критическом состоянии и лечится в больнице ЮАР. Для предотвращения дальнейшего распространения инфекции пассажирам было предписано оставаться в своих каютах. Однако инкубационный период хантавируса может длиться несколько недель, что затрудняет оперативное выявление новых случаев заражения.
В апреле лайнер отплыл из города Ушуая в Аргентине, на борту находилось около 150 человек, в основном граждане США, Великобритании, Испании и Нидерландов./oxu.az