Hantavirus infeksiyasının qeydə alındığı kruiz gəmisi İspaniyaya çatıb -
Göyərtəsində hantavirus infeksiyasının qeydə alındığı "MV Hondius" kruiz gəmisi İspaniyanın Tenerife adasına (Kanar adaları) çatıb.
Bu barədə "VesselFinder" gəmilərin hərəkəti portalı məlumat yayıb.
Repatriasiya uçuşları həyata keçirilənə qədər sərnişinlərin gəmidə qalacağı ehtimal olunur. İspaniyanın Müdafiə Nazirliyi göyərtədə olan 14 İspaniya vətəndaşını Kanar adalarından Madridə xəstəxanaya köçürəcək və onlar orada karantində saxlanılacaqlar. Gəmini ilk olaraq məhz bu şəxslərin tərk edəcəyi gözlənilir.
İspaniya hökuməti laynerdəki insanların təxliyəsi məqsədilə xüsusi protokol hazırlayıb. Rəsmilər "MV Hondius" gəmisinin Kanar adaları sahillərinə gəlməsinin yerli əhali üçün heç bir risk yaratmadığını vurğulayıblar. Təxliyə prosesi başa çatdıqdan sonra, təxminən 30 nəfərlik heyətin qaldığı gəminin dezinfeksiya olunmaq üçün Niderlanda yola düşəcəyi planlaşdırılır.
Ümumilikdə gəmidə səkkiz nəfərdə hantavirus aşkarlanıb. Üç sərnişin həyatını itirib, xəstələnən bir nəfər isə kritik vəziyyətdə CAR-da xəstəxanada müalicə alır. İnfeksiyanın daha da yayılmasının qarşısını almaq üçün sərnişinlərə kayutlarında qalmaq tapşırılıb. Lakin hantavirusun unkubasiya dövrü bir neçə həftə çəkə bildiyi üçün yeni yoluxma hallarının operativ şəkildə aşkarlanması çətinləşir.
Aprel ayında Argentinanın Uşuaya şəhərindən yola düşən laynerdə, əsasən, ABŞ, Böyük Britaniya, İspaniya və Niderland vətəndaşlarından ibarət 150-yə yaxın şəxs var./oxu.az

The "MV Hondius" cruise ship, on which a hantavirus infection was recorded, has arrived at Tenerife Island (Canary Islands), Spain.
This was reported by the "VesselFinder" ship movement portal.
It is likely that passengers will remain on the ship until repatriation flights are carried out. Spain's Ministry of Defense will transfer 14 Spanish citizens on board from the Canary Islands to a hospital in Madrid, where they will be kept in quarantine. It is expected that these individuals will be the first to leave the ship.
The Spanish government has prepared a special protocol for the evacuation of people on the liner. Officials emphasized that the arrival of the "MV Hondius" ship off the coast of the Canary Islands poses no risk to the local population. After the evacuation process is completed, it is planned that the ship, with a crew of about 30 remaining on board, will set sail to the Netherlands for disinfection.
In total, hantavirus was detected in eight people on the ship. Three passengers have died, and one ill person is receiving treatment in critical condition at a hospital in South Africa. Passengers have been instructed to stay in their cabins to prevent further spread of the infection. However, since the incubation period of hantavirus can last several weeks, it becomes challenging to promptly detect new infections.
The liner, which departed in April from Ushuaia, Argentina, carries nearly 150 people, mainly citizens of the USA, the United Kingdom, Spain, and the Netherlands./oxu.az