Hamiləlik müddətində Daun sindromu riskini azaldan məhsul
"Daun sindromunun genetik bir xəstəlik olmasına baxmayaraq, onun yaranması riskinin qarşısını almaq mümkündür. Yumurta sağlamlığı mayalanmadan çox əvvəl müəyyən edilir. "Omeqa-3"dən hazırlanmış yüksəkkeyfiyyətli membranlar hamiləliyin ən erkən mərhələlərində təsadüfi xromosom anomaliyaları riskini azaldır. Sardina yağ turşularının ən asanlıqla əldə edilə bilən mənbələrindən biridir. Bu balığın 100 qramı bu qida maddəsinin gündəlik tövsiyə olunan dəyərinin 100%-dən çoxunu ehtiva edir", - deyə həkim bildirib.
Ginekoloq qeyd edib ki, 100 qram sardinanın tərkibində 4.8 mkq D vitamini də var ki, bu da gündəlik tövsiyə olunan qəbulun üçdəbirindən çoxdur. Onun sözlərinə görə, "Omeqa-3" ilə birləşdirildikdə bu qida maddələri güclü bir komanda yaradır: biri anormal hüceyrə bölünməsinin qarşısını alır, digəri isə hüceyrələrin düzgün inkişafına kömək edir.
Həkim izah edib ki, D vitamini hüceyrə bölünmə proseslərində iştirak edir və immun reaksiyasını tənzimləyir, iltihabı yatırır və hüceyrə bölünməsini tənzimləyir. Semyonenko xroniki iltihabın sağlam hamiləliyin və doğulmamış körpənin sağlamlığının bir nömrəli düşməni olduğunu vurğulayıb.
Bundan başqa, həkim balığın ananın pəhrizinin vacib bir hissəsi olmalı olduğunu və onu həftədə cəmi 2-3 dəfə istehlak etməyin kifayət etdiyini vurğulayıb./oxu.az

Product that reduces the risk of Down syndrome during pregnancy
"Although Down syndrome is a genetic disease, it is possible to prevent its risk of occurrence. The health of the egg is determined long before fertilization. High-quality membranes made from Omega-3 reduce the risk of random chromosomal anomalies in the earliest stages of pregnancy. Sardines are one of the most easily available sources of fatty acids. 100 grams of this fish contains more than 100% of the daily recommended value of this nutrient," the doctor said.
The gynecologist noted that 100 grams of sardines also contains 4.8 mcg of vitamin D, which is more than one-third of the daily recommended intake. According to her, when combined with Omega-3, these nutrients form a strong team: one prevents abnormal cell division, and the other helps cells develop properly.
The doctor explained that vitamin D participates in cell division processes, regulates immune reactions, suppresses inflammation, and controls cell division. Semyonenko emphasized that chronic inflammation is the number one enemy of a healthy pregnancy and the health of the unborn baby.
Additionally, the doctor stressed that fish should be an important part of the mother's diet and that consuming it just 2-3 times a week is sufficient./oxu.az