Hamiləlik müddətində Daun sindromu riskini azaldan məhsul
"Daun sindromunun genetik bir xəstəlik olmasına baxmayaraq, onun yaranması riskinin qarşısını almaq mümkündür. Yumurta sağlamlığı mayalanmadan çox əvvəl müəyyən edilir. "Omeqa-3"dən hazırlanmış yüksəkkeyfiyyətli membranlar hamiləliyin ən erkən mərhələlərində təsadüfi xromosom anomaliyaları riskini azaldır. Sardina yağ turşularının ən asanlıqla əldə edilə bilən mənbələrindən biridir. Bu balığın 100 qramı bu qida maddəsinin gündəlik tövsiyə olunan dəyərinin 100%-dən çoxunu ehtiva edir", - deyə həkim bildirib.
Ginekoloq qeyd edib ki, 100 qram sardinanın tərkibində 4.8 mkq D vitamini də var ki, bu da gündəlik tövsiyə olunan qəbulun üçdəbirindən çoxdur. Onun sözlərinə görə, "Omeqa-3" ilə birləşdirildikdə bu qida maddələri güclü bir komanda yaradır: biri anormal hüceyrə bölünməsinin qarşısını alır, digəri isə hüceyrələrin düzgün inkişafına kömək edir.
Həkim izah edib ki, D vitamini hüceyrə bölünmə proseslərində iştirak edir və immun reaksiyasını tənzimləyir, iltihabı yatırır və hüceyrə bölünməsini tənzimləyir. Semyonenko xroniki iltihabın sağlam hamiləliyin və doğulmamış körpənin sağlamlığının bir nömrəli düşməni olduğunu vurğulayıb.
Bundan başqa, həkim balığın ananın pəhrizinin vacib bir hissəsi olmalı olduğunu və onu həftədə cəmi 2-3 dəfə istehlak etməyin kifayət etdiyini vurğulayıb./oxu.az

Продукт, снижающий риск синдрома Дауна во время беременности.
«Хотя синдром Дауна является генетическим заболеванием, предотвратить риск его возникновения возможно. Здоровье яйцеклетки определяется задолго до оплодотворения. Мембраны высокого качества, изготовленные из «Омега-3», снижают риск случайных хромосомных аномалий на самых ранних этапах беременности. Сардина является одним из самых доступных источников жирных кислот. 100 грамм этой рыбы содержит более 100 % суточной рекомендованной нормы данного питательного вещества», — заявила врач.
Гинеколог отметила, что в 100 граммах сардин содержится 4,8 мкг витамина D, что превышает треть суточной рекомендованной нормы. По её словам, в сочетании с «Омега-3» эти питательные вещества образуют сильную команду: одни препятствуют аномальному делению клеток, другие — помогают правильному развитию клеток.
Врач объяснила, что витамин D участвует в процессах деления клеток, регулирует иммунный ответ, снимает воспаление и контролирует клеточное деление. Семёненко подчеркнула, что хроническое воспаление является главным врагом здоровой беременности и здоровья неродившегося ребенка.
Кроме того, врач подчеркнула, что рыба должна быть важной частью рациона матери, и достаточно употреблять её всего 2-3 раза в неделю./oxu.az