Xəbər verdiyimiz kimi, Qubada 2003-cü il təvəllüdlü hamilə Səbinə Əmrahova antibiotik iynə vurdurduqdan sonra səhhəti pisləşib və dünyasını dəyişib.
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı Axar.az-a həkim-professor Adil Qeybulla açıqlama verib.
O, qeyd edib ki, antibiotikdən və digər dərmanlardan güclü allergik reaksiyaların olması gözlənilir: “Hətta anafilaktik şok əmələ gətirən maddələr siyahısında penisillin vaxtilə ayrıca qeyd olunurdu.
Bəzən suallar gəlir ki, anafilaktik şokdan necə qaçmaq olar? Təəssüf ki, bununla bağlı uğurlu bir metod yoxdur. “Prob” dediyimiz sınaqlar mənasızdır. Çünki sınağın özündən də şok yarana bilər. Ancaq burada xəstənin tibbi məlumatlarını toplamaq həkimə işində xeyli kömək edir.
Xəstəyə antibiotik vurulubmu? Allergiyası varmı? Hansısa dərmana və ya qidaya allergiyası olubmu? Ən azı bu şeylər müəyyən qədər şokların və ya reaksiyaların qabağını almağa kömək edir. Hansısa şübhə yaradan xəstələrdə isə desensibilizasiyaedici vəziyyət yaratmaq lazımdır. Bunun üçün xəstələrə “Suprastin”, “Dimedrol” və digər maddələr vurulur ki, xəstədə həssaslıq aşağı düşsün.
Digər tərəfdən, xəstəxanada mütləq “Prednizalon”, “Deksametazon” və digər dərmanlar olmalıdır ki, xəstə anafilaktik şoka düşən zaman lazımi tədbirlər görülə bilsin.
Nəticə olaraq, “hamilə qadına antibiotik vurula bilərmi?” sualına cavab verməli olsaq, bəli, vurula bilər. Lakin hansı infeksiya, yaxud hansı xəstəlik varsa, nəzərə alınmalıdır.

Как мы сообщали, в Кубе после укола антибиотика ухудшилось состояние беременной Сабины Амраховой, родившейся в 2003 году, и она скончалась.
Medianews.az сообщает, что по этому поводу доктор-профессор Адиль Гейбулла дал комментарий изданию Axar.az.
Он отметил, что от антибиотиков и других лекарств возможны сильные аллергические реакции: «Даже в списке веществ, вызывающих анафилактический шок, пенициллин когда-то выделялся отдельно.
Иногда спрашивают, как избежать анафилактического шока? К сожалению, успешного метода для этого нет. Тесты, которые мы называем "пробами", бессмысленны. Потому что сам тест может вызвать шок. Но в этой ситуации сбор медицинской информации о пациенте значительно помогает врачу в работе.
Был ли сделан укол антибиотика пациенту? Есть ли у него аллергия? Были ли аллергические реакции на какие-либо лекарства или пищу? По крайней мере, эти данные в значительной мере помогают предотвратить шоки или реакции. В случае пациентов с подозрениями необходимо создать десенситизирующее состояние. Для этого пациентам вводят «Супрастин», «Димедрол» и другие препараты, чтобы снизить чувствительность организма.
Кроме того, в больнице обязательно должны быть «Преднизолон», «Дексаметазон» и другие лекарства, чтобы при возникновении анафилактического шока можно было принять необходимые меры.
В итоге, на вопрос «Можно ли вводить антибиотики беременным женщинам?» надо ответить: да, можно. Но необходимо учитывать, какая инфекция или заболевание имеются.
Если беременная женщина заболела, прежде всего нужно принимать во внимание здоровье матери. Это общий принцип».