Xəbər verdiyimiz kimi, Qubada 2003-cü il təvəllüdlü hamilə Səbinə Əmrahova antibiotik iynə vurdurduqdan sonra səhhəti pisləşib və dünyasını dəyişib.
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı Axar.az-a həkim-professor Adil Qeybulla açıqlama verib.
O, qeyd edib ki, antibiotikdən və digər dərmanlardan güclü allergik reaksiyaların olması gözlənilir: “Hətta anafilaktik şok əmələ gətirən maddələr siyahısında penisillin vaxtilə ayrıca qeyd olunurdu.
Bəzən suallar gəlir ki, anafilaktik şokdan necə qaçmaq olar? Təəssüf ki, bununla bağlı uğurlu bir metod yoxdur. “Prob” dediyimiz sınaqlar mənasızdır. Çünki sınağın özündən də şok yarana bilər. Ancaq burada xəstənin tibbi məlumatlarını toplamaq həkimə işində xeyli kömək edir.
Xəstəyə antibiotik vurulubmu? Allergiyası varmı? Hansısa dərmana və ya qidaya allergiyası olubmu? Ən azı bu şeylər müəyyən qədər şokların və ya reaksiyaların qabağını almağa kömək edir. Hansısa şübhə yaradan xəstələrdə isə desensibilizasiyaedici vəziyyət yaratmaq lazımdır. Bunun üçün xəstələrə “Suprastin”, “Dimedrol” və digər maddələr vurulur ki, xəstədə həssaslıq aşağı düşsün.
Digər tərəfdən, xəstəxanada mütləq “Prednizalon”, “Deksametazon” və digər dərmanlar olmalıdır ki, xəstə anafilaktik şoka düşən zaman lazımi tədbirlər görülə bilsin.
Nəticə olaraq, “hamilə qadına antibiotik vurula bilərmi?” sualına cavab verməli olsaq, bəli, vurula bilər. Lakin hansı infeksiya, yaxud hansı xəstəlik varsa, nəzərə alınmalıdır.

As we reported, in Quba, the health of Sabina Amrahova, born in 2003 and pregnant, deteriorated after she was given an antibiotic injection, and she passed away.
Medianews.az reports that regarding the matter, doctor-professor Adil Geybulla gave an explanation to Axar.az.
He noted that strong allergic reactions to antibiotics and other drugs are expected: "Penicillin used to be specifically listed among substances that cause anaphylactic shock."
Sometimes questions arise on how to avoid anaphylactic shock? Unfortunately, there is no successful method for this. The so-called "probing" tests are meaningless because the test itself can cause shock. However, collecting the patient's medical history helps the doctor considerably in their work.
Was the patient given an antibiotic? Does she have allergies? Has she had any allergies to drugs or food? At least these factors help prevent some shocks or reactions. For patients who raise any suspicion, it is necessary to create a desensitizing condition. For this purpose, patients are given "Suprastin," "Dimedrol," and other substances so that the sensitivity in the patient decreases.
On the other hand, hospitals must have "Prednisolone," "Dexamethasone," and other drugs available so that necessary measures can be taken if the patient falls into an anaphylactic shock.
In conclusion, if we have to answer the question "Can an antibiotic be given to a pregnant woman?" the answer is yes, it can. However, which infection or which illness is present should be considered.
If a pregnant woman falls ill, the mother's health must be taken into account first. This is the general principle."