Gömrüklə bağlı YENİ QAYDALAR
Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında Gömrük Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsi müzakirəyə çıxarılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, qanun layihəsini İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Azər Əmiraslanov təqdim edib.
Layihəyə əsasən, Azərbaycanda səyyar gömrük yoxlanışı aparılacaq.
Qanun layihəsində bildirilir ki, səyyar gömrük auditi planlı (növbəti) və plandankənar (növbədənkənar) olmaqla gömrük orqanının qərarı əsasında idxalatçının, ixracatçının, mal sahibinin, bəyannaməçinin, mallar barəsində səlahiyyəti olan digər şəxslərin və ya onların nümayəndələrinin müvafiq tikililərində, ərazilərində, binalarında və onların istifadəsində olan digər yerlərdə həyata keçiriləcək.
Səyyar gömrük auditi gömrük bəyannaməsində qeyd olunan mallar gömrük nəzarəti altında olarkən və ya gömrük nəzarəti altında olan mallar statusunu itirməsindən sonrakı 3 il ərzində gömrük orqanının qərarı əsasında həyata keçiriləcək. Gömrük orqanının səyyar gömrük auditinin aparılması barədə qərarının surəti, auditin sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların vahid məlumat reyestrində qeydiyyata alınması barədə çıxarış və auditi aparan vəzifəli şəxsin xidməti vəsiqəsi audit keçirilməmişdən əvvəl barəsində səyyar gömrük auditi aparılacaq şəxsə təqdim olunmalıdır.
Səyyar gömrük auditi 20 iş günü müddətində aparılacaq. Əlavə araşdırma tələb olunduqda gömrük orqanının əsaslandırılmış qərarı ilə səyyar gömrük auditinin aparılması müddəti 30 iş gününədək artırıla bilər. Planlı (növbəti) səyyar gömrük auditi bir şəxs barədə təqvim ili ərzində bir dəfədən çox olmayaraq keçirilməlidir.
Planlı (növbəti) səyyar gömrük auditinin başlanmasına azı 15 (on beş) iş günü qalmış yazılı bildiriş barəsində gömrük auditi aparılan şəxsə göndərilir. Bildirişdə səyyar gömrük auditinin əsası, tarixi, yoxlama suallarının siyahısı, şəxsin və gömrük orqanlarının hüquq və vəzifələri göstərilməlidir.

На сегодняшнем пленарном заседании Милли Майлис был вынесен на обсуждение законопроект о внесении изменений в Таможенный кодекс.
По информации Medianews.az, законопроект представил председатель Комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Азер Эмирасланов.
Согласно проекту, в Азербайджане будет проводиться выездной таможенный контроль.
В законопроекте говорится, что выездной таможенный аудит будет осуществляться на основании решения таможенного органа планово (очередной) и внепланово (внеочередной) в соответствующих зданиях, территориях, помещениях и других местах, находящихся в пользовании импортера, экспортера, владельца товара, декларанта, других уполномоченных лиц по вопросам товаров или их представителей.
Выездной таможенный аудит будет проводиться по решению таможенного органа в течение 3 лет после того, как товары, указанные в таможенной декларации, находятся под таможенным контролем или после утраты ими статуса товаров, находящихся под таможенным контролем. Копия решения таможенного органа о проведении выездного таможенного аудита, выписка о регистрации аудита в едином реестре проверок в сфере предпринимательства и служебное удостоверение должностного лица, проводящего аудит, должны быть предъявлены лицу, в отношении которого проводится выездной таможенный аудит, до начала аудита.
Выездной таможенный аудит проводится в течение 20 рабочих дней. В случае необходимости дополнительного исследования срок проведения выездного таможенного аудита может быть продлен до 30 рабочих дней на основании обоснованного решения таможенного органа. Плановый (очередной) выездной таможенный аудит должен проводиться не чаще одного раза в календарном году в отношении одного лица.
Не менее чем за 15 (пятнадцать) рабочих дней до начала планового (очередного) выездного таможенного аудита направляется письменное уведомление лицу, в отношении которого проводится таможенный аудит. В уведомлении должны быть указаны основания проведения выездного таможенного аудита, дата, перечень проверочных вопросов, права и обязанности лица и таможенных органов.