Gömrüklə bağlı YENİ QAYDALAR
Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında Gömrük Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsi müzakirəyə çıxarılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, qanun layihəsini İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Azər Əmiraslanov təqdim edib.
Layihəyə əsasən, Azərbaycanda səyyar gömrük yoxlanışı aparılacaq.
Qanun layihəsində bildirilir ki, səyyar gömrük auditi planlı (növbəti) və plandankənar (növbədənkənar) olmaqla gömrük orqanının qərarı əsasında idxalatçının, ixracatçının, mal sahibinin, bəyannaməçinin, mallar barəsində səlahiyyəti olan digər şəxslərin və ya onların nümayəndələrinin müvafiq tikililərində, ərazilərində, binalarında və onların istifadəsində olan digər yerlərdə həyata keçiriləcək.
Səyyar gömrük auditi gömrük bəyannaməsində qeyd olunan mallar gömrük nəzarəti altında olarkən və ya gömrük nəzarəti altında olan mallar statusunu itirməsindən sonrakı 3 il ərzində gömrük orqanının qərarı əsasında həyata keçiriləcək. Gömrük orqanının səyyar gömrük auditinin aparılması barədə qərarının surəti, auditin sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların vahid məlumat reyestrində qeydiyyata alınması barədə çıxarış və auditi aparan vəzifəli şəxsin xidməti vəsiqəsi audit keçirilməmişdən əvvəl barəsində səyyar gömrük auditi aparılacaq şəxsə təqdim olunmalıdır.
Səyyar gömrük auditi 20 iş günü müddətində aparılacaq. Əlavə araşdırma tələb olunduqda gömrük orqanının əsaslandırılmış qərarı ilə səyyar gömrük auditinin aparılması müddəti 30 iş gününədək artırıla bilər. Planlı (növbəti) səyyar gömrük auditi bir şəxs barədə təqvim ili ərzində bir dəfədən çox olmayaraq keçirilməlidir.
Planlı (növbəti) səyyar gömrük auditinin başlanmasına azı 15 (on beş) iş günü qalmış yazılı bildiriş barəsində gömrük auditi aparılan şəxsə göndərilir. Bildirişdə səyyar gömrük auditinin əsası, tarixi, yoxlama suallarının siyahısı, şəxsin və gömrük orqanlarının hüquq və vəzifələri göstərilməlidir.

At today's plenary session of the National Assembly, the draft law on amendments to the Customs Code was brought up for discussion.
Medianews.az reports that the draft law was presented by Azər Əmiraslanov, chairman of the Committee on Economic Policy, Industry, and Entrepreneurship.
According to the draft, mobile customs inspection will be conducted in Azerbaijan.
The draft law states that mobile customs audit will be conducted, based on the decision of the customs authority, in a planned (next) or unplanned (extraordinary) manner at the relevant buildings, territories, premises, and other places used by the importer, exporter, owner of the goods, declarant, other authorized persons concerning the goods or their representatives.
Mobile customs audit will be carried out within 3 years during or after the goods listed in the customs declaration are under customs control or have lost their customs control status, based on the decision of the customs authority. A copy of the customs authority's decision on conducting the mobile customs audit, an extract confirming the registration of the audit in the unified information register of inspections conducted in the business field, and the service ID of the official conducting the audit must be presented to the person subject to the mobile customs audit before it is conducted.
The mobile customs audit will be conducted within 20 working days. If additional investigation is required, the duration of the mobile customs audit can be extended up to 30 working days with a grounded decision from the customs authority. A planned (next) mobile customs audit should be conducted for one person no more than once per calendar year.
At least 15 (fifteen) working days before the start of the planned (next) mobile customs audit, a written notice is sent to the person being audited. The notice should include the basis for the mobile customs audit, the date, the list of inspection questions, and the rights and duties of the person and customs authorities.
After the discussions, the document was put to a vote and adopted at its first reading.//Musavat.com