Gömrükdə qida məhsulları ilə bağlı
Medianews.az xəbər verir ki, sözügedən məsələ Gömrük Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Mövcud qanunvericiliyə görə, bəyannaməçi, mallar barəsində səlahiyyəti olan digər şəxslər və ya onların nümayəndələri müəyyən edilmiş şərtlər yerinə yetirildikdən, bəyan olunan mallarla əlaqədar qanunvericiliklə qadağaların və məhdudiyyətlərin olmadığı müəyyən edildikdən, gömrük bəyannaməsindəki məlumatlar yoxlandıqdan dərhal sonra gömrük orqanları malların buraxılışını həyata keçirirlər.
Layihədə isə təklif olunur ki, maddəyə yeni əlavələr edilsin.
Bildirilir ki, təklif qəbul ediləcəyi təqdirdə qida və yem məhsulları, habelə qida məhsulları ilə təmasda olan material və məmulatlar, onların üzərində sərəncam vermək hüququ əldə etmək üçün "Qida təhlükəsizliyi haqqında" Qanununa uyğun olaraq qida təhlükəsizliyi sahəsində dövlət nəzarəti tədbirlərinə cəlb olunacaqlar.//Oxu.Az

Innovations will be implemented regarding food products at customs checkpoints.
Medianews.az reports that this issue is reflected in the proposed amendment draft to the Customs Code.
According to current legislation, the declarant, other persons authorized regarding the goods, or their representatives, immediately after the specified conditions are fulfilled, confirming there are no prohibitions or restrictions under the legislation concerning the declared goods, and after the information in the customs declaration is checked, customs authorities carry out the release of the goods.
In the draft, it is proposed that new additions be made to the article.
It is stated that if the proposal is adopted, food and feed products, as well as materials and products in contact with food products, will be subject to state control measures in the field of food safety in accordance with the Law "On Food Safety" to obtain the right to dispose of them. //Oxu.Az