Gömrükdə qida məhsulları ilə bağlı
Medianews.az xəbər verir ki, sözügedən məsələ Gömrük Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Mövcud qanunvericiliyə görə, bəyannaməçi, mallar barəsində səlahiyyəti olan digər şəxslər və ya onların nümayəndələri müəyyən edilmiş şərtlər yerinə yetirildikdən, bəyan olunan mallarla əlaqədar qanunvericiliklə qadağaların və məhdudiyyətlərin olmadığı müəyyən edildikdən, gömrük bəyannaməsindəki məlumatlar yoxlandıqdan dərhal sonra gömrük orqanları malların buraxılışını həyata keçirirlər.
Layihədə isə təklif olunur ki, maddəyə yeni əlavələr edilsin.
Bildirilir ki, təklif qəbul ediləcəyi təqdirdə qida və yem məhsulları, habelə qida məhsulları ilə təmasda olan material və məmulatlar, onların üzərində sərəncam vermək hüququ əldə etmək üçün "Qida təhlükəsizliyi haqqında" Qanununa uyğun olaraq qida təhlükəsizliyi sahəsində dövlət nəzarəti tədbirlərinə cəlb olunacaqlar.//Oxu.Az

На таможенных постах будет внедрено нововведение, касающееся пищевых продуктов.
Medianews.az сообщает, что данный вопрос отражен в проекте изменений, предлагаемом в Таможенный кодекс.
Согласно действующему законодательству, декларант, другие лица, имеющие полномочия в отношении товаров, или их представители осуществляют выпуск товаров таможенными органами сразу после выполнения установленных условий, подтверждения отсутствия запретов и ограничений, установленных законодательством, на заявленные товары, а также проверки данных в таможенной декларации.
В проекте предлагается внести новые дополнения в статью.
Указывается, что если предложение будет принято, то пищевые и кормовые продукты, а также материалы и изделия, контактирующие с пищевыми продуктами, будут подвергаться государственному контролю в области пищевой безопасности в соответствии с Законом «О безопасности пищевых продуктов» с целью получения права распоряжаться ими.//Oxu.Az