Gənclərdə yaddaş problemlərinin
Nevroloq və psixiatr Polina Vaxromeyeva bildirib ki, 25–35 yaş arası insanların təxminən 30%-i yaddaş zəifliyi və diqqət dağınıqlığı ilə üzləşir.
Medianews.az xəbər verir ki, həkimin sözlərinə görə, gənclərdə yaddaş problemlərinin əsas səbəbi diqqətin pozulması və gündəlik həyatda həddindən artıq informasiya yüklənməsidir.
Stress, yuxusuzluq və istirahətin azlığı sinir sistemini yükləyir və beynin yeni məlumatları yadda saxlama qabiliyyətini zəiflədir.
Bundan əlavə, xroniki emosional gərginlik kortizol hormonunun artmasına səbəb olur. Bu da yaddaş üçün vacib olan hippokampus bölgəsinə mənfi təsir göstərir.
Həkim həmçinin siqaret, alkoqol, düzgün olmayan qidalanma və B qrup vitaminləri, D vitamini, dəmir və digər mikroelementlərin çatışmazlığının da yaddaş problemlərini gücləndirdiyini bildirib.

Проблемы с памятью у молодежи
Невролог и психиатр Полина Вахромеева заявила, что примерно 30% людей в возрасте 25–35 лет сталкиваются с ухудшением памяти и рассеянностью внимания.
Medianews.az сообщает, что, по словам врача, основной причиной проблем с памятью у молодежи является нарушение внимания и чрезмерная информационная нагрузка в повседневной жизни.
Стресс, бессонница и недостаток отдыха перегружают нервную систему и ослабляют способность мозга сохранять новую информацию.
Кроме того, хроническое эмоциональное напряжение приводит к увеличению уровня гормона кортизола. Это негативно влияет на область гиппокампа, которая важна для памяти.
Врач также отметил, что курение, алкоголь, неправильное питание и дефицит витаминов группы B, витамина D, железа и других микроэлементов усугубляют проблемы с памятью.