Gənclər niyə evlənmək istəmir? -
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, rəsmi statistikaya əsasən, 2025-ci ildə ölkədə 95 min 875 körpə doğulub. Bu göstəricini 2024-cü ildə qeydə alınmış 102 min 310 doğumla müqayisə etsək, 6 mindən də çox fərqin olduğunu görərik. Nəticədə əhalinin hər 1000 nəfərinə düşən doğum səviyyəsi 10,0-dan 9,4-ə enib ki, bu da doğum tempində azalma meylinin davam etdiyini göstərir.
Eyni zamanda, ötən il ölkə əhalisinin ümumi sayı cəmi 0,4 faiz artıb. Demoqrafik artımın zəifləməsi həm təbii artımın azalması, həm də doğum göstəricilərindəki enişlə əlaqələndirilir. Mövcud dinamika əhalinin yaş strukturuna və uzunmüddətli sosial-iqtisadi proseslərə təsir edə biləcək amil kimi qiymətləndirilir.
Məsələ ilə bağlı deputat Ceyhun Məmmədov bildirib ki, bu çox ciddi məsələdir:
"Gənclər ailə məsələlərini tam dərk etmədən nikaha daxil olurlar. Eyni zamanda ailələrin bir bəzən iki övladla kifayətlənməsi və digər məsələ yeni tendensiya gənclərin artıq bir qismi ailə qurmaq istəmir. Rəqəmlər kifayət qədər ciddidir. Bu da gələcəkdə ailələrin tərkibinə, məktəbdə şagird sayına və digər nüasnlarda özünü göstərəcək. Xüsusilə bölgələrdə hər il məktəbə gələnlərin sayında ciddi azalma var".
Deputat qeyd edib ki, yeni doğulan uşaqların sayının azalması Milli Məclisin müvafiq komitələrində müzakirə olunur.

Why don’t young people want to get married? - The reason is interesting
In recent days, there has been a sharp decline in the number of births in our country. The reasons are varied.
So, what is the cause of the decrease in birth numbers?
According to Medianews.az citing Milli.Az, based on official statistics, 95,875 babies were born in the country in 2025. If we compare this indicator with the 102,310 births recorded in 2024, we see a difference of more than 6,000. As a result, the birth rate per 1,000 people has fallen from 10.0 to 9.4, which indicates a continuing downward trend in the birth rate.
At the same time, last year the total population of the country increased by only 0.4 percent. The weakening of demographic growth is associated both with a decrease in natural increase and a decline in birth rates. The current dynamics are considered a factor that can affect the age structure of the population and long-term socio-economic processes.
Regarding the issue, Deputy Ceyhun Mammadov stated that this is a very serious matter:
"Young people enter marriage without fully understanding family matters. At the same time, families often limit themselves to one or two children, and another issue is the new tendency where some young people no longer want to start a family. The figures are quite serious. This will affect the composition of families, the number of students at school, and other nuances in the future. Especially in the regions, there is a serious decline each year in the number of school entrants."
The deputy noted that the decrease in the number of newborn children is being discussed in the relevant committees of the National Assembly.