Gənclər niyə evlənmək istəmir? -
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, rəsmi statistikaya əsasən, 2025-ci ildə ölkədə 95 min 875 körpə doğulub. Bu göstəricini 2024-cü ildə qeydə alınmış 102 min 310 doğumla müqayisə etsək, 6 mindən də çox fərqin olduğunu görərik. Nəticədə əhalinin hər 1000 nəfərinə düşən doğum səviyyəsi 10,0-dan 9,4-ə enib ki, bu da doğum tempində azalma meylinin davam etdiyini göstərir.
Eyni zamanda, ötən il ölkə əhalisinin ümumi sayı cəmi 0,4 faiz artıb. Demoqrafik artımın zəifləməsi həm təbii artımın azalması, həm də doğum göstəricilərindəki enişlə əlaqələndirilir. Mövcud dinamika əhalinin yaş strukturuna və uzunmüddətli sosial-iqtisadi proseslərə təsir edə biləcək amil kimi qiymətləndirilir.
Məsələ ilə bağlı deputat Ceyhun Məmmədov bildirib ki, bu çox ciddi məsələdir:
"Gənclər ailə məsələlərini tam dərk etmədən nikaha daxil olurlar. Eyni zamanda ailələrin bir bəzən iki övladla kifayətlənməsi və digər məsələ yeni tendensiya gənclərin artıq bir qismi ailə qurmaq istəmir. Rəqəmlər kifayət qədər ciddidir. Bu da gələcəkdə ailələrin tərkibinə, məktəbdə şagird sayına və digər nüasnlarda özünü göstərəcək. Xüsusilə bölgələrdə hər il məktəbə gələnlərin sayında ciddi azalma var".
Deputat qeyd edib ki, yeni doğulan uşaqların sayının azalması Milli Məclisin müvafiq komitələrində müzakirə olunur.

Почему молодёжь не хочет жениться? -
По данным Medianews.az со ссылкой на Milli.Az, согласно официальной статистике, в 2025 году в стране родилось 95 875 младенцев. Если сравнить этот показатель с 102 310 рожденными в 2024 году, мы увидим разницу более чем в 6 тысяч. В результате уровень рождаемости на 1000 человек снизился с 10,0 до 9,4, что показывает продолжение тенденции снижения темпов рождаемости.
В то же время в прошлом году общее население страны увеличилось всего на 0,4 процента. Ослабление демографического роста связывают как с сокращением естественного прироста, так и с падением показателей рождаемости. Текущая динамика оценивается как фактор, способный повлиять на возрастную структуру населения и длительные социально-экономические процессы.
По этому поводу депутат Джейхун Мамедов отметил, что это очень серьезный вопрос:
"Молодые вступают в брак, не до конца осознавая семейные вопросы. Также семьи часто ограничиваются одним или двумя детьми, и еще одна новая тенденция — часть молодежи уже не хочет создавать семью. Цифры достаточно серьезные. Это в будущем отразится на составе семей, количестве учеников в школах и других аспектах. Особенно в регионах каждый год заметно сокращается количество приходящих в школу".
Депутат отметил, что снижение числа новорожденных обсуждается в соответствующих комитетах Милли Меджлиса.