Gecikməsi olanlara kredit verilirmi? -
Medianews.az-ın məlumatına görə, "Kredit büroları haqqında" Qanunun 10.1-ci maddəsinə əsasən kredit tarixçələrini təşkil edən məlumatda edilmiş son dəyişiklikdən sonra həmin məlumatlar 10 il müddətində saxlanılır. Bu müddət başa çatdıqdan sonra məlumat məhv edilir və ya kredit tarixçəsi subyektinin razılığına əsasən arxivləşdirilir.
Əgər əvvəlki kredit ödənişlərində gecikmə və ya problem olubsa, bu, kreditin verilməsinə təsir göstərə bilər.
Lakin qanunvericilik banklara və ya bank olmayan kredit təşkilatına gecikməsi olan şəxslərə kredit verməyi qadağan etmir. Kreditin verilib-verilməməsi həmin bank və ya kredit təşkilatlarının öz təşəbbüsündən asılıdır.//Milli.Az

Взятие кредита лицами с просрочками в кредитной истории законом не запрещено.
По данным Medianews.az, согласно статье 10.1 Закона "О кредитных бюро", после последнего изменения информации, составляющей кредитную историю, эти данные сохраняются в течение 10 лет. По истечении этого срока информация уничтожается или архивируется с согласия субъекта кредитной истории.
Если в предыдущих кредитных платежах были просрочки или проблемы, это может повлиять на предоставление кредита.
Однако законодательство не запрещает банкам или небанковским кредитным организациям выдавать кредиты лицам с просрочками. Решение о выдаче кредита принимается самим банком или кредитной организацией.//Milli.Az