Fransız gəmisi SEPAH-ın gözü qarşısında boğazdan keçdi – Gizli sövdələşmə?
İranla davam edən genişmiqyaslı müharibə və Hörmüz boğazının faktiki blokadasından bəri ilk dəfə olaraq Qərb maraqları ilə əlaqəli bir yük gəmisi bu strateji su yolunu uğurla keçib.
"Bloomberg" agentliyinin yaydığı məlumata görə, Fransa şirkətlərinin yüklərini daşıyan konteyner gəmisi heç bir insident olmadan boğazı geridə qoyaraq təhlükəsiz sulara daxil olub.
Bu hadisə regionda gərginliyin pik həddə çatdığı və Hörmüz boğazının bütün dünya üçün "yüksək riskli zona" elan edildiyi bir vaxtda baş verdiyi üçün ekspertlərin xüsusi diqqətini çəkib. Müharibənin başladığı andan etibarən Qərb ölkələri ilə əlaqəli gəmilərin bu marşrutdan istifadə etmədiyi şəraitdə, fransız gəmisinin uğurlu keçidi dəniz ticarətinin bərpası üçün bir ümid işığı kimi qiymətləndirilir. Baxmayaraq ki, ərazidə ballistik raket təhdidləri və İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) aktiv fəaliyyəti davam edir, gəminin keçidi zamanı hər hansı bir hücum və ya maneə qeydə alınmayıb.
Bildirilir ki, bu keçid pərdəarxası diplomatik danışıqların nəticəsi ola bilər və yaxın gələcəkdə digər mülki gəmilərin də bu həyati əhəmiyyətli su yolundan istifadə etməsinə yol aça bilər. Hazırda gəminin təyinat nöqtəsinə doğru hərəkətini davam etdirdiyi və beynəlxalq sığorta şirkətlərinin bu hadisədən sonra risk dərəcələrini yenidən nəzərdən keçirəcəyi bildirilir./musavat.com

Первый с момента начала масштабной войны с Ираном и фактической блокады Ормузского пролива грузовой корабль, связанный с западными интересами, успешно прошёл этот стратегический водный путь.
Согласно информации агентства "Bloomberg", контейнеровоз, перевозивший грузы французских компаний, без инцидентов прошёл пролив и вошёл в безопасные воды.
Это событие привлекло особое внимание экспертов, так как произошло в момент максимального обострения напряжённости в регионе и когда Ормузский пролив был объявлен зоной "высокого риска" для всего мира. При условии, что с начала войны суда, связанные с западными странами, не использовали этот маршрут, успешное прохождение французского судна оценивается как луч надежды на восстановление морской торговли. Хотя в этом районе продолжаются угрозы баллистическими ракетами и активная деятельность Корпуса стражей исламской революции (КСИР), не было зафиксировано никаких нападений или препятствий во время прохода судна.
Сообщается, что этот проход может быть результатом закулисных дипломатических переговоров и в ближайшем будущем может открыть путь для других гражданских судов использовать этот жизненно важный водный путь. В настоящее время судно продолжает движение в направлении пункта назначения, и международные страховые компании планируют пересмотреть оценки рисков после этого инцидента./musavat.com