Fransız gəmisi SEPAH-ın gözü qarşısında boğazdan keçdi – Gizli sövdələşmə?
İranla davam edən genişmiqyaslı müharibə və Hörmüz boğazının faktiki blokadasından bəri ilk dəfə olaraq Qərb maraqları ilə əlaqəli bir yük gəmisi bu strateji su yolunu uğurla keçib.
"Bloomberg" agentliyinin yaydığı məlumata görə, Fransa şirkətlərinin yüklərini daşıyan konteyner gəmisi heç bir insident olmadan boğazı geridə qoyaraq təhlükəsiz sulara daxil olub.
Bu hadisə regionda gərginliyin pik həddə çatdığı və Hörmüz boğazının bütün dünya üçün "yüksək riskli zona" elan edildiyi bir vaxtda baş verdiyi üçün ekspertlərin xüsusi diqqətini çəkib. Müharibənin başladığı andan etibarən Qərb ölkələri ilə əlaqəli gəmilərin bu marşrutdan istifadə etmədiyi şəraitdə, fransız gəmisinin uğurlu keçidi dəniz ticarətinin bərpası üçün bir ümid işığı kimi qiymətləndirilir. Baxmayaraq ki, ərazidə ballistik raket təhdidləri və İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) aktiv fəaliyyəti davam edir, gəminin keçidi zamanı hər hansı bir hücum və ya maneə qeydə alınmayıb.
Bildirilir ki, bu keçid pərdəarxası diplomatik danışıqların nəticəsi ola bilər və yaxın gələcəkdə digər mülki gəmilərin də bu həyati əhəmiyyətli su yolundan istifadə etməsinə yol aça bilər. Hazırda gəminin təyinat nöqtəsinə doğru hərəkətini davam etdirdiyi və beynəlxalq sığorta şirkətlərinin bu hadisədən sonra risk dərəcələrini yenidən nəzərdən keçirəcəyi bildirilir./musavat.com

For the first time since the ongoing large-scale war with Iran and the de facto blockade of the Strait of Hormuz, a cargo ship related to Western interests has successfully passed through this strategic waterway.
According to information released by the "Bloomberg" agency, a container ship carrying cargo of French companies passed through the strait without any incident and entered safe waters.
This event has attracted special attention from experts because it occurred at a time when tensions in the region have reached their peak and the Strait of Hormuz has been declared a "high-risk zone" for the entire world. Since the beginning of the war, ships related to Western countries have not used this route, and the successful passage of the French ship is seen as a ray of hope for the restoration of maritime trade. Although ballistic missile threats and the active presence of the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC or SEPAH) continue in the area, no attack or obstacle was recorded during the ship’s passage.
It is reported that this passage might be the result of behind-the-scenes diplomatic negotiations and could pave the way for other civilian vessels to use this vital waterway in the near future. Currently, the ship continues its movement towards its destination, and international insurance companies are said to reconsider risk levels following this incident./musavat.com