Ermənistanda Türkiyə mallarının qiyməti aşağı düşəcək –
Artıq Türkiyədən üçüncü ölkələr vasitəsilə Ermənistana göndərilən mallarda təyinat məntəqəsi kimi Ermənistan, mənşə ölkə kimi Türkiyə göstərilə biləcək. Bu xəbəri həm Türkiyə, həm də Ermənistan tərəfi rəsmən təsdiqləyib.
Bəs, bu nə deməkdir? İndiyə kimi necə idi?
Medianews.az bildirir ki, Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan jurnalistlərlə söhbətində məsələyə aydınlıq gətirib.
O deyib ki, indiyədək Türkiyədən Ermənistana birbaşa ixrac imkanı olmadığı üçün proses belə həyata keçirilirdi: məsələn, yük quru yolla ixrac kimi Gürcüstana daşınırdı, orada gömrükdə rəsmiləşdirilirdi və həmin mal Türkiyədən yox, Gürcüstandan Ermənistana ixrac kimi qeydə alınırdı. Yəni nəticədə Ermənistan hüquqi baxımdan həmin malı Türkiyədən yox, Gürcüstandan idxal etmiş olurdu.
Nazirin sözlərinə görə, bu, əlavə maliyyə xərcinə, Ermənistandakı Türkiyə məhsullarının maya dəyərinin artmasına gətirirdi. Ona görə də Ararat Mirzoyan indən belə Türkiyədən idxal olunan malların qiymətlərinin Ermənistanda aşağı düşəcəyinə inandığını vurğulayıb.

Теперь в товарах, отправляемых из Турции в Армению через третьи страны, пунктом назначения может указываться Армения, а страной происхождения - Турция. Об этом официально подтвердили как турецкая, так и армянская стороны.
Что же это значит? Как было раньше?
Medianews.az сообщает, что министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в разговоре с журналистами разъяснил этот вопрос.
Он сказал, что ранее из-за отсутствия возможности прямого экспорта из Турции в Армению процесс осуществлялся следующим образом: например, груз перевозился по суше в Грузию, там оформлялся на таможне, и этот товар фиксировался как экспорт из Грузии в Армению, а не из Турции. То есть в итоге Армения юридически импортировала данный товар не из Турции, а из Грузии.
По словам министра, это влекло за собой дополнительные финансовые расходы, что увеличивало себестоимость турецких товаров в Армении. Поэтому Арарат Мирзоян подчеркнул, что с этого момента верит в снижение цен на товары, импортируемые из Турции в Армению.