Ən qəzəbli qadınlar hansı ölkədə yaşayırlar?
Böyük Britaniyada yaşayan qadınlar qəzəb hissinin yaranma tezliyinə görə Avropada birinci yerdədirlər.
Bu barədə məlumat "The Independent" nəşrinin "Hologic" Qlobal Qadın Sağlamlığı İndeksinə istinadən yayımlanıb. Sosioloqlar layihə çərçivəsində 76 mindən çox iştirakçının psixoloji rifahını və sağlamlıq göstəricilərini təhlil ediblər.
2024-cü ilin tədqiqatları göstərir ki, Böyük Britaniyada qadınların təxminən 25%-i anket sorğusundan bir gün əvvəl qəzəb hissi keçirib. Bu rəqəm 13% olan orta Avropa göstəricisindən əhəmiyyətli dərəcədə yüksəkdir. Bununla yanaşı, digər Avropa ölkələrində vəziyyət sabit qaldığı halda, Böyük Britaniyada il ərzində sözügedən göstəricidə 47%-lik kəskin artım müşahidə olunub.
Ekspertlər bu aqressiyanın artmasını səhiyyə sistemindəki böhranla əlaqələndirirlər. Qadın sağlamlığı üzrə qlobal reytinqdə Birləşmiş Krallıq 142 ölkə arasında 48-ci pilləyə düşərək tarixi minimumunu yeniləyib.
Tədqiqatçılar britaniyalı qadınların əsas tibbi problemləri arasında daimi fiziki ağrıları (rəyi soruşulanların üçdə biri) xüsusi qeyd edirlər. İştirakçıların 40%-i tibbi yardım almaqda çətinlik çəkdiyi üçün narahatlıq keçirir, 70%-i isə son beş il ərzində tibb xidmətlərinin keyfiyyəti ilə bağlı problemlərlə üzləşdiyini bildirib./oxu.az

In which country do the angriest women live?
Women living in the United Kingdom are ranked first in Europe in terms of the frequency of experiencing feelings of anger.
This information was published by "The Independent" referring to the "Hologic" Global Women's Health Index. Sociologists analyzed the psychological well-being and health indicators of more than 76,000 participants within the framework of the project.
Research in 2024 shows that approximately 25% of women in the United Kingdom experienced feelings of anger one day prior to the survey. This figure is significantly higher than the European average of 13%. Meanwhile, while the situation remained stable in other European countries, a sharp 47% increase was observed in this indicator in the United Kingdom over the course of the year.
Experts associate this increase in aggression with the crisis in the healthcare system. In the global ranking on women's health, the United Kingdom fell to 48th place among 142 countries, setting a historic low.
Researchers also specifically highlight chronic physical pain (reported by one-third of respondents) among the main medical problems of British women. 40% of participants expressed concern due to difficulties in accessing medical care, and 70% reported facing problems with the quality of medical services over the past five years./oxu.az