Ən ölümcül hava hadisələri
Dünyada ən ölümcül hava hadisələrinin reytinqi təqdim edilib. Bu hadisələr nəticəsində son 29 ildə 832 min nəfər ölüb.
Bu barədə "Germanwatch" təşkilatı İqlim Risk İndeksinin məlumatlarına əsasən məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, reytinq 1995-2024-cü illəri əhatə edir. Bu müddət ərzində ekstremal hava hadisələri nəticəsində ümumilikdə 832 min insan həyatını itirib. Həmin dövrdə iqtisadi zərər 4.5 trilyon dollar təşkil edib.
Məlumata görə, ən ölümcül hava hadisəsi istilər olub. Son 29 ildə yüksək temperatur səbəbindən dünyada 278 395 nəfər ölüb. İsti hava mövcud sağlamlıq problemlərini ağırlaşdırır və çox vaxt istilik vurması ölümlə nəticələnir. Bu hadisələrin iqtisadi zərəri təxminən 32.9 milyard dollar olub.
İkinci yerdə ildırımlı fırtınalar qərarlaşıb. Bu hadisələr nəticəsində 274 750 nəfər həlak olub. Eyni zamanda, iqtisadi baxımdan ən böyük zərər də məhz bu hadisələrdən qaynaqlanıb - 2.6 trilyon dollar.
İlk üçlüyü daşqınlar tamamlayır. Daşqınlar nəticəsində 205 452 nəfər həyatını itirib. Bu hadisələrin iqtisadi zərəri isə 1.3 trilyon dollar olub.
Bundan əlavə, quraqlıqlar 25 283, meşə yanğınları isə 2 791 insanın ölümünə səbəb olub. Anomal soyuqlar və torpaq sürüşmələri nəticəsində isə ümumilikdə 45 611 nəfər həlak olub. Bu hadisələrin ümumi iqtisadi zərəri 529.6 milyard dollar təşkil edib./oxu.az

The most deadly weather events
The ranking of the deadliest weather events in the world has been presented. As a result of these events, 832 thousand people have died in the last 29 years.
According to the Climate Risk Index data, this was reported by the "Germanwatch" organization.
It was noted that the ranking covers the years 1995-2024. During this period, a total of 832 thousand people lost their lives due to extreme weather events. The economic damage during that time amounted to 4.5 trillion dollars.
According to the information, the deadliest weather event was heat. In the last 29 years, 278,395 people worldwide died due to high temperatures. Hot weather exacerbates existing health problems and often results in death from heatstroke. The economic damage from these events was approximately 32.9 billion dollars.
Thunderstorms ranked second. As a result of these events, 274,750 people died. At the same time, the greatest economic damage also originated from these events - 2.6 trillion dollars.
The top three is completed by floods. Floods caused the deaths of 205,452 people. The economic damage from these events was 1.3 trillion dollars.
Additionally, droughts caused the deaths of 25,283 people, and forest fires caused 2,791 deaths. Anomalous cold and landslides resulted in a total of 45,611 deaths. The total economic damage from these events amounted to 529.6 billion dollars.