Əli Əhmədovun oğluna
Medianews.az Modern.az-a istinadən xəbər verir ki, bu vəzifəyə Milli Məclis sədrinin birinci müavini Əli Əhmədovun oğlu Fikrət Əhmədov gətirilib.
Məlumatı Respublika Kliniki Uroloji Xəstəxanadan təsdiqləyiblər. Bildirilib ki, yeni baş həkim təyinatı dünən olub və artıq kollektivə də təqdim edilən Fikrət Əhmədov bu gündən işə çıxıb.
Qeyd edək ki, F.Əhmədov bir neçə ay öncə Nizami Tibb Mərkəzinə baş həkim təyin olunmuşdu. O, yeni təyinatla əlaqədar Nizami Tibb Mərkəzindən ayrılıb.
O, 2014-cü ildən hal-hazıradək Azərbaycan Tibb Universitetinin Tədris Cərrahiyyə Klinikasında həkim uroloq və Urologiya şöbəsinin müdiri vəzifələrində çalışır.

A new chief physician has been appointed to the Republican Clinical Urology Hospital.
Medianews.az reports, citing Modern.az, that the position has been given to Fikret Ahmadov, the son of the first deputy speaker of the National Assembly, Ali Ahmadov.
The information was confirmed by the Republican Clinical Urology Hospital. It was stated that the new chief physician was appointed yesterday and, having already been introduced to the staff, Fikret Ahmadov started work today.
It should be noted that F. Ahmadov was appointed as the chief physician of the Nizami Medical Center a few months ago. He has left the Nizami Medical Center due to the new appointment.
Since 2014 and until now, he has worked as a urologist and head of the Urology Department at the Teaching Surgery Clinic of Azerbaijan Medical University.