Ekspertlər xəbərdarlıq edir:
Mütəxəssislər bildirir ki, geniş yayılmış hazır “noodle” məhsulları uşaqların sağlamlığı üçün təhlükə yaradır. Tərkibindəki yüksək duz və qida əlavələri damar sisteminə mənfi təsir göstərərək erkən yaşda yüksək qan təzyiqinə zəmin yaradır.
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı türkiyəli uşaq nefroloqu Nilüfer Göknar danışıb.
Həkim qeyd edir ki, bəzi uşaqlar gündə bir neçə paket “noodle” istehlak edir və bu qidanın azaldılması ilə təzyiqin aşağı düşdüyü hallar müşahidə olunur.
Mütəxəssislərə görə həddindən artıq duz qəbulu orqanizmdə suyun yığılmasına və təzyiqin artmasına səbəb olur. Böyrəklərə əlavə yük düşür. Həmçinin tərkibindəki monosodyum qlutamat (MSG) doyma hissini azaldaraq artıq qidalanmaya gətirib çıxarır.
Bu amillər piylənmə və hipertoniya riskini artırır. Qeyd olunur ki, uşaqlarda nəzarətsiz qalan yüksək təzyiq gələcəkdə ürək xəstəlikləri və insult ehtimalını yüksəldir.
Həkimlər valideynlərə paketlənmiş qidaların istifadəsini məhdudlaşdırmağı və daha sağlam qidalanmaya üstünlük verməyi tövsiyə edirlər.

Experts warn: Ready "noodles" increase the risk of blood pressure in children
Experts say that widely available ready-made “noodle” products pose a danger to children’s health. The high salt and food additives in them negatively affect the vascular system, paving the way for high blood pressure at an early age.
Medianews.az reports that Turkish pediatric nephrologist Nilüfer Göknar spoke on the topic.
The doctor notes that some children consume several packets of “noodles” a day and cases have been observed where blood pressure decreases with the reduction of this food.
According to experts, excessive salt intake causes water retention and increased pressure in the body. This adds extra burden on the kidneys. Also, monosodium glutamate (MSG) in the content reduces the feeling of satiety, leading to overeating.
These factors increase the risk of obesity and hypertension. It is noted that uncontrolled high blood pressure in children increases the likelihood of heart diseases and stroke in the future.