Dünyada ən çox qızıl istehsal edən ölkələr -
Medianews.az xəbər verir ki, qlobal qızıl bazarının ən mühüm meyllərindən biri Afrikanın sürətlə böyüyən rolu olur. Ümumilikdə götürdükdə, Afrika ölkələri bu gün dünya qızıl hasilatının demək olar ki, dörddə birini təmin edir; Qana, Mali və CAR (Cənubi Afrika Respublikası) isə qitənin aparıcı istehsalçıları sırasındadır.
Dünyanın ən böyük qızıl istehsalçısı olan ölkələrini sıralamasına Çin başçılıq edir.
Çin qlobal hasilatın 10%-dən çoxunu - 380.2 ton qızıl təmin edərək dünyada birinci yeri tutur. Bununla yanaşı, Çin təkcə ən böyük istehsalçı deyil, həm də qızılın dünyadakı ən böyük istehlakçılarından biridir. Bu kombinasiya ölkəyə hasilat və afinajdan (qızılın təmizlənməsi) tutmuş, zərgərlik məmulatlarına olan tələbata və mərkəzi bankın ehtiyatlarına qədər qlobal bazarda müstəsna təsir imkanı qazandırır.
Rusiya davam edən sanksiyalara və geosiyasi gərginliyə baxmayaraq 330 ton qızılla ikinci pillədə qərarlaşıb. Avstraliya isə 284 ton istehsalla zəngin mineral-xammal bazasından və inkişaf etmiş dağ-mədən sektorundan bəhrələnməyə davam edir.
Növbəti yerlərdə Kanada (202,1 ton) yer alıb.
Afrika bir çoxları üçün gözlənilməz şəkildə qlobal qızıl tədarükünün təxminən dörddə birini təmin edərək dünya qızıl hasilatının əsas mərkəzlərindən birinə çevrilib. 140.6 ton hasilat həcmi ilə Qana qitənin ən böyük qızıl istehsalçısı olub.
Digər yerlərdə Meksika (140,3 ton), İndoneziya (140,1 ton), Peru (136,9 ton), Özbəkistan (129,1 ton), Mali (100 ton) və Cənubi Afrika Respublikası (CAR) (98,9 ton) gəlir.
Bir sıra kiçik Afrika iqtisadiyyatları üçün qızıl ixracı dövlət gəlirlərini təmin etmək və valyuta ehtiyatlarını doldurmaq baxımından kritik dərəcədə mühüm rol oynayır.
Birkina-Faso, Sudan, Tanzaniya və Kot-d'İvuar kimi ölkələr, qitə daxilində dağ-mədən sahəsinə yatırılan investisiyaların artması sayəsində son onillikdə hasilat həcmini əhəmiyyətli dərəcədə yüksəldiblər.
Eyni zamanda, siyasi qeyri-sabitlik və təhlükəsizlik təhdidləri bir sıra qızıl hasilatı bölgələrində fəaliyyəti çətinləşdirməyə davam edir. Buna baxmayaraq, Afrika qlobal dağ-mədən şirkətləri üçün dünyanın ən perspektivli böyümə istiqamətlərindən biri olaraq qalmaqdadır.//Modern.az

The World Gold Council has updated the ranking of gold producers for the year 2025.
Medianews.az reports that one of the most important trends in the global gold market is Africa's rapidly growing role. Overall, African countries today provide nearly a quarter of the world's gold production; Ghana, Mali, and South Africa (Republic of South Africa) are among the leading producers on the continent.
China leads the list of the world's largest gold-producing countries.
China ranks first in the world, supplying more than 10% of global production – 380.2 tons of gold. In addition, China is not only the largest producer but also one of the biggest consumers of gold worldwide. This combination gives the country exceptional influence in the global market, from production and refining (gold purification) to demand for jewelry and central bank reserves.
Russia, despite ongoing sanctions and geopolitical tensions, holds the second position with 330 tons of gold. Australia continues to benefit from its rich mineral-raw material base and developed mining sector, producing 284 tons.
In the following places is Canada (202.1 tons).
Africa has unexpectedly become one of the main centers of global gold production for many of its countries by supplying almost a quarter of the global gold supply. With a production volume of 140.6 tons, Ghana is the largest gold producer on the continent.
Other countries include Mexico (140.3 tons), Indonesia (140.1 tons), Peru (136.9 tons), Uzbekistan (129.1 tons), Mali (100 tons), and South Africa (Republic of South Africa) (98.9 tons).
For several small African economies, gold exports play a critically important role in providing state revenues and replenishing foreign exchange reserves.
Countries such as Burkina Faso, Sudan, Tanzania, and Côte d'Ivoire have significantly increased their production volumes over the past decade due to increased investments in the mining sector within the continent.
At the same time, political instability and security threats continue to complicate operations in several gold mining regions. Nevertheless, Africa remains one of the most promising growth directions for global mining companies.//Modern.az