Dünya Kuboku 80 milyard dollar
2026 FIFA Dünya Kuboku qlobal iqtisadiyyata böyük təsir göstərəcək. FIFA məlumatına görə, turnir ümumilikdə 80 milyard dollardan çox iqtisadi aktivlik yaradacaq.
Medianews.az xəbər verir ki, ABŞ, Meksika və Kanadanın ev sahibliyi edəcəyi yarışın xüsusilə ABŞ iqtisadiyyatına ciddi töhfə verəcəyi gözlənilir. Hesablamalara əsasən, təkcə bu ölkədə iqtisadi təsir 30,5 milyard dollar olacaq. Qlobal ÜDM-ə isə 40,9 milyard dollar əlavə dəyər qatacağı proqnozlaşdırılır.
İlk dəfə 48 komandanın iştirak edəcəyi turnir çərçivəsində 104 oyun keçiriləcək. 16 şəhərdə baş tutacaq yarışın turizm, nəqliyyat, xidmət və pərakəndə sektorlarında geniş iqtisadi canlanma yaradacağı bildirilir. Ümumilikdə 6,5 milyon azarkeşin turnirə qatılması gözlənilir.
Mütəxəssislər qeyd edir ki, tədbir çərçivəsində təxminən 824 min daimi iş yerinin yaradılması mümkündür. ABŞ-da isə bu rəqəmin 185 minə çatacağı bildirilir.
Eyni zamanda, böyük maraq səbəbindən bilet və otel qiymətlərində ciddi artım müşahidə olunur. Bəzi hallarda final oyununa biletlərin qiyməti 10 min dolları keçir.
Qeyd edək ki, turnir 11 iyun 2026-cı ildə Meksikada başlayacaq və 19 iyulda ABŞ-da final oyunu ilə başa çatacaq.//BAKU.WS

The 2026 FIFA World Cup will have a significant impact on the global economy. According to FIFA, the tournament will generate economic activity totaling more than 80 billion dollars.
Medianews.az reports that the competition, hosted by the USA, Mexico, and Canada, is expected to make a serious contribution particularly to the US economy. Calculations indicate that the economic impact in this country alone will be 30.5 billion dollars. It is predicted to add 40.9 billion dollars of additional value to the global GDP.
The tournament, which for the first time will feature 48 teams, will hold 104 matches. The event, which will take place in 16 cities, is said to create extensive economic revitalization in tourism, transportation, service, and retail sectors. A total of 6.5 million fans are expected to attend the tournament.
Experts note that it is possible to create approximately 824,000 permanent jobs within the scope of the event. In the USA, this figure is said to reach 185,000.
At the same time, significant increases in ticket and hotel prices are observed due to great interest. In some cases, ticket prices for the final game exceed 10,000 dollars.
It should be noted that the tournament will begin on June 11, 2026, in Mexico and will conclude with the final game in the USA on July 19.//BAKU.WS