Dövlət bloklayanda sosial şəbəkə əlçatmaz olurmu?
Rusiya hökumətinin teleqram kanalını tamamilə bloklamağa hazırlaşdığı haqda məlumatlar yayılıb. Bunun aprel ayında baş verəcəyi deyilir. Bildirilir ki, platformaya nə mobil, nə də genişzolaqlı internetlə girmək, “Teleqram” tətbiqini yükləmək mümkün olmayacaq.
İnternet dünyada həm də senzuraya qalib gəlmiş bir texnoloji yenilik sayılır. Bu baxımdan maraqlıdır: doğrudanmı hər hansı bir ölkədə sosial medianı (tutalım, teleqramı, yutubu, instaqramı, feysbuku və sair) tam bloklamaq mümkündür? Ümumiyyətlə, sosial medianın bloklanması nə anlama gəlir: bu, həmin ölkədən sosial mediaya girişin tam, yoxsa qismən qapanması deməkdir? Teleqram kanalı Rusiyada bloklanandan sonra rusiyalılar bu kanaldan məhrum olacaqlarmı?
Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının sədri Elvin Abbasov məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, texniki cəhətdən sosial platformaları tam bloklamaq mümkündür, lakin bu, rəqəmsal dünyada mütləq yox olma deyil, "rəqəmsal izolyasiya" deməkdir: “Dövlət orqanı internet provayderləri vasitəsilə platformanın İP ünvanlarını və məlumat paketlərini (DPİ texnologiyası ilə) filtrləyib girişi kütləvi şəkildə dayandıra bilir. Bu, ölkə daxilində tətbiqin fəaliyyətinin qanunsuz elan edilməsi və texniki cəhətdən əlçatmaz vəziyyətə salınmasıdır.
Rusiyada teleqram bloklansa, istifadəçilərin bu kanaldan tam məhrum olub-olmayacağı tətbiq edilən metodun sərtliyindən asılı olacaq. Əgər Rusiya 2019-cu ildən ölkədə qüvvəyə minmiş “Suveren internet” qanunu çərçivəsində bütün çıxış nöqtələrini nəzarətə alsa, VPN və proksi kimi yan yolların fəaliyyəti ciddi şəkildə məhdudlaşacaq. Bu halda teleqram kanalı tam sıradan çıxmasa da, kütləvi ünsiyyət vasitəsi statusunu itirib yalnız texnoloji bilikləri yüksək olan azlığın istifadə etdiyi çətin və ləng bir alətə çevriləcək”.
Teleqram kanalını rusiyalı sahibkar və proqramçı Pavel Durov qardaşı Nikolayla birgə yaradıb. Kanal 2013-cü ildə işə düşüb. Kanalın mərkəzi ofisi Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində yerləşir. Pavel Durov 2014-cü ildə Rusiya hakimiyyəti ilə mübahisələrdən sonra ölkəni tərk edib.

Появилась информация о том, что правительство России готовится полностью заблокировать телеграм-канал. Говорится, что это произойдет в апреле. Сообщается, что будет невозможно ни с мобильного, ни с широкополосного интернета заходить на платформу, а также загружать приложение «Телеграм».
Интернет во всём мире считается также технологическим новшеством, победившим цензуру. В этом смысле интересно: действительно ли возможно в какой-либо стране полностью заблокировать социальные медиа (скажем, телеграм, ютуб, инстаграм, фейсбук и прочее)? В целом, что означает блокировка социальных медиа: полный или частичный запрет доступа к социальным медиа из данной страны? Если телеграм-канал будет заблокирован в России, лишатся ли россияне доступа к этому каналу?
Председатель Ассоциации информационных и коммуникационных технологий Азербайджана Элвин Аббасов в своем комментарии для Medianews.az отметил, что технически полная блокировка социальных платформ возможна, однако это не означает полного исчезновения в цифровом мире, а скорее «цифровую изоляцию»: «Государственный орган через интернет-провайдеров может фильтровать IP-адреса платформы и пакеты данных (с помощью DPI-технологии), массово блокируя доступ. Это означает объявление деятельности приложения нелегальной на территории страны и приведение его к технически недоступному состоянию.
Если Телеграм будет заблокирован в России, доступ пользователей к этому каналу зависит от строгости применяемого метода. Если Россия в рамках закона «суверенного интернета», введённого в 2019 году, возьмёт под контроль все точки выхода, то деятельность обходных путей, таких как VPN и прокси, будет серьёзно ограничена. В таком случае, хотя телеграм не исчезнет полностью, он потеряет статус массового средства общения и превратится во сложный и медленный инструмент, используемый лишь небольшой группой пользователей с высоким уровнем технических знаний».
Телеграм-канал был создан российским предпринимателем и программистом Павлом Дуровым совместно с братом Николаем. Канал начал работу в 2013 году. Центральный офис канала расположен в Дубае, Объединённые Арабские Эмираты. Павел Дуров покинул Россию в 2014 году после споров с властями.