Dövlət bloklayanda sosial şəbəkə əlçatmaz olurmu?
Rusiya hökumətinin teleqram kanalını tamamilə bloklamağa hazırlaşdığı haqda məlumatlar yayılıb. Bunun aprel ayında baş verəcəyi deyilir. Bildirilir ki, platformaya nə mobil, nə də genişzolaqlı internetlə girmək, “Teleqram” tətbiqini yükləmək mümkün olmayacaq.
İnternet dünyada həm də senzuraya qalib gəlmiş bir texnoloji yenilik sayılır. Bu baxımdan maraqlıdır: doğrudanmı hər hansı bir ölkədə sosial medianı (tutalım, teleqramı, yutubu, instaqramı, feysbuku və sair) tam bloklamaq mümkündür? Ümumiyyətlə, sosial medianın bloklanması nə anlama gəlir: bu, həmin ölkədən sosial mediaya girişin tam, yoxsa qismən qapanması deməkdir? Teleqram kanalı Rusiyada bloklanandan sonra rusiyalılar bu kanaldan məhrum olacaqlarmı?
Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının sədri Elvin Abbasov məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, texniki cəhətdən sosial platformaları tam bloklamaq mümkündür, lakin bu, rəqəmsal dünyada mütləq yox olma deyil, "rəqəmsal izolyasiya" deməkdir: “Dövlət orqanı internet provayderləri vasitəsilə platformanın İP ünvanlarını və məlumat paketlərini (DPİ texnologiyası ilə) filtrləyib girişi kütləvi şəkildə dayandıra bilir. Bu, ölkə daxilində tətbiqin fəaliyyətinin qanunsuz elan edilməsi və texniki cəhətdən əlçatmaz vəziyyətə salınmasıdır.
Rusiyada teleqram bloklansa, istifadəçilərin bu kanaldan tam məhrum olub-olmayacağı tətbiq edilən metodun sərtliyindən asılı olacaq. Əgər Rusiya 2019-cu ildən ölkədə qüvvəyə minmiş “Suveren internet” qanunu çərçivəsində bütün çıxış nöqtələrini nəzarətə alsa, VPN və proksi kimi yan yolların fəaliyyəti ciddi şəkildə məhdudlaşacaq. Bu halda teleqram kanalı tam sıradan çıxmasa da, kütləvi ünsiyyət vasitəsi statusunu itirib yalnız texnoloji bilikləri yüksək olan azlığın istifadə etdiyi çətin və ləng bir alətə çevriləcək”.
Teleqram kanalını rusiyalı sahibkar və proqramçı Pavel Durov qardaşı Nikolayla birgə yaradıb. Kanal 2013-cü ildə işə düşüb. Kanalın mərkəzi ofisi Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində yerləşir. Pavel Durov 2014-cü ildə Rusiya hakimiyyəti ilə mübahisələrdən sonra ölkəni tərk edib.

When a state agency blocks it, does the social network become inaccessible?
Information has spread that the Russian government is preparing to completely block the Telegram channel. It is said that this will happen in April. It is reported that it will not be possible to access the platform with either mobile or broadband internet, nor to download the "Telegram" application.
The internet is also considered a technological innovation that has overcome censorship worldwide. From this perspective, it is interesting: is it really possible to completely block social media (for example, Telegram, YouTube, Instagram, Facebook, etc.) in any country? In general, what does blocking social media mean: does it mean a complete or partial shutdown of access to social media from that country? Will Russians be deprived of this channel after Telegram is blocked in Russia?
Elvin Abbasov, Chairman of the Azerbaijan Information and Communication Technologies Industry Association, said in a statement to Medianews.az regarding the issue that it is technically possible to completely block social platforms, but this does not mean absolute disappearance in the digital world; it means "digital isolation": “The government agency can filter the platform's IP addresses and data packets (using DPI technology) through internet providers and massively stop access. This is the official declaration of the application as illegal within the country and making it technically inaccessible.
If Telegram is blocked in Russia, whether users will be completely deprived of this channel depends on the strictness of the method applied. If Russia controls all exit points under the "Sovereign Internet" law that came into force in the country in 2019, the operation of bypass methods such as VPNs and proxies will be severely limited. In this case, although the Telegram channel will not be completely disabled, it will lose its status as a mass communication tool and will turn into a difficult and slow tool used only by a small minority with high technological knowledge.”
The Telegram channel was created jointly by Russian businessman and programmer Pavel Durov and his brother Nikolay. The channel started operating in 2013. The channel’s central office is located in Dubai, United Arab Emirates. Pavel Durov left the country in 2014 following disputes with the Russian authorities.