Dondurulmuş beyin yenidə
Almaniyalı alimlər ilk dəfə olaraq dondurulmuş siçanın beyin toxumasının əridildikdən sonra qismən fəaliyyətini bərpa edə bildiyini açıqlayıblar.
Medianews.az Qafqazinfo-ya istinadən xəbər verir ki, tədqiqat nəticələri “Nature” elmi jurnalında dərc olunub.
Araşdırmaya görə, dondurma prosesindən sonra beyin toxuması əridildikdə sinir fəaliyyətinin müəyyən dərəcədə yenidən başladığı müşahidə edilib. Mütəxəssislər hesab edir ki, bu üsul gələcəkdə ağır beyin zədələrinin müalicəsi, orqan banklarının yaradılması və hətta məməlilərin bədəninin dondurularaq qorunması kimi sahələrdə yeni imkanlar aça bilər.
Tədqiqat Erlangen-Nürnberq Universitetinin nevroloqu Aleksandr Germanın rəhbərliyi ilə aparılıb. O bildirib ki, araşdırmanın əsas sualı belə olub: “Əgər beyin funksiyası onun fiziki quruluşundan qaynaqlanırsa, tam dayandıqdan sonra onu yenidən necə aktivləşdirmək mümkündür?”
Alimlərin sözlərinə görə, beyin toxumasının dondurulduqdan sonra funksiyasını itirməsinin əsas səbəblərindən biri buz kristallarının hüceyrələrə vurduğu zərərdir. Dondurma zamanı əmələ gələn kristallar hüceyrələrin incə quruluşunu pozur, sinir əlaqələrini zədələdir və hüceyrə metabolizmasını dayandırır.
Bu problemi aradan qaldırmaq üçün tədqiqatçılar “vitrifikasiya” adlanan üsuldan istifadə ediblər. Bu metod mayelərin çox sürətlə soyudularaq buz kristalları əmələ gətirmədən şüşəyə bənzər quruluşa keçməsinə imkan verir.
Araşdırmada siçan beynindən götürülmüş təxminən 350 mikrometr qalınlığında toxuma dilimləri istifadə olunub. Bu nümunələrə öyrənmə və yaddaş üçün mühüm olan hipokampus bölgəsi də daxil edilib.
Toxumalar əvvəlcə qoruyucu kimyəvi maddələrdən ibarət məhlulla işlənib, daha sonra isə -196°C temperaturda maye azotla sürətlə dondurulub. Nümunələr -150°C temperaturda 10 dəqiqədən 7 günədək saxlanılıb.
Dondurulmuş toxuma əridildikdən sonra aparılan mikroskopik analizlər sinir hüceyrələrinin membranlarının, əsasən, toxunulmaz qaldığını göstərib. Elektrik ölçmələri isə neyronların stimullara reaksiyasının böyük ölçüdə normaya yaxın olduğunu ortaya qoyub.
Bundan əlavə, öyrənmə və yaddaşın əsas mexanizmlərindən biri sayılan “uzunmüddətli gücləndirmə” siqnalları da müşahidə edilib.
Tədqiqatçılar bildirirlər ki, təcrübələr yalnız laboratoriya şəraitində saxlanılan kiçik beyin toxuması dilimləri üzərində aparılıb və metodun hələlik bütöv beyin və ya canlı orqanizm üzərində tətbiqi mümkün deyil.
Bununla belə, alimlər hesab edirlər ki, bu nəticələr kriogen texnologiyaların inkişafı üçün mühüm addım sayıla bilər. Gələcəkdə bu üsullar ağır beyin travmalarında toxumaların qorunması, orqan transplantasiyası üçün uzunmüddətli saxlanma və böyük orqanların qorunması kimi sahələrdə istifadə oluna bilər.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, insanların uzun müddət “kriogen yuxuya” yatırılması və ya bütün bədənin dondurulması kimi elmi fantastika ssenarilərinin reallığa çevrilməsi üçün hələ çoxsaylı elmi maneələr mövcuddur.

Замороженный мозг снова
Немецкие ученые впервые объявили, что после размораживания мозговой ткани замороженной мыши удалось частично восстановить её функцию.
Medianews.az со ссылкой на Qafqazinfo сообщает, что результаты исследования опубликованы в научном журнале «Nature».
Согласно исследованию, после процесса заморозки при размораживании мозговой ткани наблюдалось частичное возобновление нервной активности. Специалисты считают, что этот метод в будущем может открыть новые возможности в лечении тяжелых черепно-мозговых травм, создании органов-банков и даже в замораживании и сохранении тел млекопитающих.
Исследование проводилось под руководством невролога Александра Германа из Университета Эрлангена-Нюрнберга. Он отметил, что основным вопросом исследования было: «Если функция мозга возникает из-за его физической структуры, то как можно активировать её заново после полной остановки?»
По словам ученых, одной из главных причин утраты функции мозговой ткани после замораживания является повреждение клеток ледяными кристаллами. Образующиеся при заморозке кристаллы разрушают тонкую структуру клеток, повреждают нервные связи и останавливают клеточный метаболизм.
Чтобы устранить эту проблему, исследователи использовали метод «витрификации». Этот подход позволяет жидкостям очень быстро охлаждаться, переходя в стеклообразное состояние без образования ледяных кристаллов.
В исследовании использовались образцы мозговой ткани мышей толщиной около 350 микрометров. В эти образцы включался гиппокамп — область, важная для обучения и памяти.
Ткани сначала обрабатывали раствором, содержащим защитные химические вещества, а затем быстро замораживали жидким азотом при температуре -196°C. Образцы хранились при температуре -150°C от 10 минут до 7 дней.
После размораживания тканей микроскопический анализ показал, что мембраны нервных клеток в основном остались неповрежденными. Электрические измерения показали, что реакция нейронов на стимулы была в значительной степени близка к норме.
Кроме того, были зафиксированы сигналы «долговременного усиления» — один из основных механизмов обучения и памяти.
Исследователи отмечают, что эксперименты проводились только на небольших срезах мозговой ткани, хранившихся в лабораторных условиях, и пока невозможно применять метод на целый мозг или живой организм.
Тем не менее, ученые считают, что эти результаты могут стать важным шагом в развитии криогенных технологий. В будущем эти методы могут использоваться для сохранения тканей при тяжелых травмах мозга, длительного хранения органов для трансплантации и защиты крупных органов.
Специалисты подчёркивают, что для превращения научно-фантастических сценариев, таких как длительное «криогенное сон» у людей или замораживание всего тела, в реальность остаётся множество научных препятствий.