Dondurulmuş beyin yenidə
Almaniyalı alimlər ilk dəfə olaraq dondurulmuş siçanın beyin toxumasının əridildikdən sonra qismən fəaliyyətini bərpa edə bildiyini açıqlayıblar.
Medianews.az Qafqazinfo-ya istinadən xəbər verir ki, tədqiqat nəticələri “Nature” elmi jurnalında dərc olunub.
Araşdırmaya görə, dondurma prosesindən sonra beyin toxuması əridildikdə sinir fəaliyyətinin müəyyən dərəcədə yenidən başladığı müşahidə edilib. Mütəxəssislər hesab edir ki, bu üsul gələcəkdə ağır beyin zədələrinin müalicəsi, orqan banklarının yaradılması və hətta məməlilərin bədəninin dondurularaq qorunması kimi sahələrdə yeni imkanlar aça bilər.
Tədqiqat Erlangen-Nürnberq Universitetinin nevroloqu Aleksandr Germanın rəhbərliyi ilə aparılıb. O bildirib ki, araşdırmanın əsas sualı belə olub: “Əgər beyin funksiyası onun fiziki quruluşundan qaynaqlanırsa, tam dayandıqdan sonra onu yenidən necə aktivləşdirmək mümkündür?”
Alimlərin sözlərinə görə, beyin toxumasının dondurulduqdan sonra funksiyasını itirməsinin əsas səbəblərindən biri buz kristallarının hüceyrələrə vurduğu zərərdir. Dondurma zamanı əmələ gələn kristallar hüceyrələrin incə quruluşunu pozur, sinir əlaqələrini zədələdir və hüceyrə metabolizmasını dayandırır.
Bu problemi aradan qaldırmaq üçün tədqiqatçılar “vitrifikasiya” adlanan üsuldan istifadə ediblər. Bu metod mayelərin çox sürətlə soyudularaq buz kristalları əmələ gətirmədən şüşəyə bənzər quruluşa keçməsinə imkan verir.
Araşdırmada siçan beynindən götürülmüş təxminən 350 mikrometr qalınlığında toxuma dilimləri istifadə olunub. Bu nümunələrə öyrənmə və yaddaş üçün mühüm olan hipokampus bölgəsi də daxil edilib.
Toxumalar əvvəlcə qoruyucu kimyəvi maddələrdən ibarət məhlulla işlənib, daha sonra isə -196°C temperaturda maye azotla sürətlə dondurulub. Nümunələr -150°C temperaturda 10 dəqiqədən 7 günədək saxlanılıb.
Dondurulmuş toxuma əridildikdən sonra aparılan mikroskopik analizlər sinir hüceyrələrinin membranlarının, əsasən, toxunulmaz qaldığını göstərib. Elektrik ölçmələri isə neyronların stimullara reaksiyasının böyük ölçüdə normaya yaxın olduğunu ortaya qoyub.
Bundan əlavə, öyrənmə və yaddaşın əsas mexanizmlərindən biri sayılan “uzunmüddətli gücləndirmə” siqnalları da müşahidə edilib.
Tədqiqatçılar bildirirlər ki, təcrübələr yalnız laboratoriya şəraitində saxlanılan kiçik beyin toxuması dilimləri üzərində aparılıb və metodun hələlik bütöv beyin və ya canlı orqanizm üzərində tətbiqi mümkün deyil.
Bununla belə, alimlər hesab edirlər ki, bu nəticələr kriogen texnologiyaların inkişafı üçün mühüm addım sayıla bilər. Gələcəkdə bu üsullar ağır beyin travmalarında toxumaların qorunması, orqan transplantasiyası üçün uzunmüddətli saxlanma və böyük orqanların qorunması kimi sahələrdə istifadə oluna bilər.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, insanların uzun müddət “kriogen yuxuya” yatırılması və ya bütün bədənin dondurulması kimi elmi fantastika ssenarilərinin reallığa çevrilməsi üçün hələ çoxsaylı elmi maneələr mövcuddur.

Frozen brain again "woke up"
German scientists have announced for the first time that frozen mouse brain tissue can partially restore its function after being thawed.
Medianews.az reports, citing Qafqazinfo, that the research results were published in the scientific journal "Nature."
According to the study, when brain tissue is thawed after the freezing process, nerve activity was observed to restart to some extent. Specialists believe that this method could open new opportunities in the future for treating severe brain injuries, creating organ banks, and even cryopreservation of mammalian bodies.
The study was conducted under the leadership of neurologist Alexander German at Erlangen-Nuremberg University. He stated that the main question of the research was: "If brain function arises from its physical structure, how is it possible to reactivate it after it has completely stopped?"
According to the scientists, one of the main reasons brain tissue loses its function after freezing is the damage caused by ice crystals to the cells. The crystals formed during freezing disrupt the delicate structure of cells, damage nerve connections, and stop cellular metabolism.
To overcome this problem, the researchers used a method called "vitrification." This method allows liquids to be cooled very quickly, transforming them into a glass-like structure without forming ice crystals.
The study used tissue slices about 350 micrometers thick taken from mouse brains. These samples included the hippocampus region, which is important for learning and memory.
The tissues were first treated with a solution containing protective chemicals, then rapidly frozen with liquid nitrogen at -196°C. The samples were stored at -150°C for periods ranging from 10 minutes up to 7 days.
Microscopic analyses conducted after thawing the frozen tissue showed that the membranes of nerve cells mostly remained intact. Electrical measurements revealed that the neurons' responses to stimuli were largely close to normal.
Moreover, signals related to "long-term potentiation," considered one of the primary mechanisms for learning and memory, were also observed.
The researchers state that the experiments were carried out only on small brain tissue slices kept under laboratory conditions, and the method cannot yet be applied to whole brains or living organisms.
Nevertheless, scientists believe these results could be an important step in advancing cryogenic technologies. In the future, such methods might be used for preserving tissues in severe brain trauma, long-term storage for organ transplantation, and protecting large organs.
Specialists emphasize that many scientific barriers still remain before science fiction scenarios such as long-term cryogenic sleep or whole-body freezing of humans can become reality.