Bruklindəki federal münsiflər heyəti 47 yaşlı pakistanlı Asif Merçantı ABŞ siyasətçilərinə qarşı sui-qəsdlər planlaşdırmaqda günahkar bilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə "The New York Times" məlumat yayıb.
Bildirilib ki, Asif Merçant prezident Donald Tramp da daxil olmaqla, ABŞ-nin yüksəkvəzifəli məmurlarına sui-qəsd, eyni zamanda terror hadisələri planlamaqda ittiham olunur.
Məqalədə bildirilib ki, Asif Merçantı ömürlük həbs cəzası gözləyir.
Xəbərə görə o, İran hökuməti tərəfindən dəstəkləndiyi iddia edilən bir sxem çərçivəsində hərəkət edib. İttiham olunan şəxs 2020-ci ildən bəri İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) göstərişi ilə terrorçuların işə cəlb edilməsi, sənədlərin oğurlanması və yüksəkvəzifəli ABŞ rəsmilərinə sui-qəsd etməyi əhatə edən bir planın həyata keçirilməsi ilə məşğul olub.
Sənəddə qeyd olunub ki, onun hədəfində D.Trampdan başqa, sabiq prezident Cozef Bayden və Cənubi Karolina ştatının keçmiş qubernatoru Nikki Heyli də olub.
Merçant Pakistanın Karaçi şəhərində böyüyüb və tez-tez İrana səfər edib. Prokurorlar iddia edirlər ki, o, 3 yanvar 2020-ci ildə Qasım Süleymaninin ABŞ-nin dronu ilə vurulmasından sonra "bacarıqsız casus"a çevrilib.
Bundan başqa iş materiallarında Merçantın sosial mediada paylaşdığı foto kollajlar da var. Həmin şəkillərin birində D.Tramp öz məzarını qazır, digərində kəsilmiş başını tutur. Üçüncüsündə isə Merçant ABŞ prezidentini donuzun yanında təsvir edib.
Şərq Dairəsi üzrə ABŞ prokuroru balaca Cozef Noçella bildirib ki, Merçant geyim biznesindən sui-qəsd planları üçün maskalanma kimi istifadə edib. Prokuror hətta onun iranlı rəhbəri və cinayətkarla ünsiyyət qurarkən geyim əşyalarının adları və parça boyalarından kod sözləri kimi istifadə etdiyini iddia edib.
Qeyd edək ki, pakistanlı vəkillər məsələ ilə bağlı apelyasiya şikayəti veriblər və sonda müsbət nəticə aldıqlarına əmin olduqlarını bildiriblər.// Oxu.az

Medianews.az reports that "The New York Times" published this information.
It was stated that Asif Merchant is charged with assassination attempts on high-ranking US officials, including President Donald Trump, as well as planning terrorist acts.
The article indicated that Asif Merchant faces a life sentence.
According to the report, he acted within a scheme allegedly supported by the Iranian government. The accused has been involved since 2020, under the direction of the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC/SEPAH), in executing a plan including recruiting terrorists, document theft, and assassination attempts on high-ranking US officials.
The document noted that his targets, besides D. Trump, included former President Joseph Biden and former South Carolina Governor Nikki Haley.
Merchant grew up in Karachi, Pakistan, and frequently traveled to Iran. Prosecutors claim that he became a "clumsy spy" after Qasim Soleimani was killed by a US drone strike on January 3, 2020.
Additionally, case materials include photo collages Merchant shared on social media. In one of these pictures, D. Trump is shown digging his own grave; in another, holding his severed head; and in a third, Merchant depicted the US president next to a pig.
US Attorney for the Eastern District Joseph Nocella stated that Merchant used the clothing business as a cover for assassination plans. The prosecutor even alleged that he used names of clothing items and fabric dyes as code words while communicating with his Iranian handler and criminals.
It should be noted that Pakistani lawyers have filed an appeal regarding the matter and expressed confidence that they will eventually achieve a favorable outcome. // Oxu.az