DİN əməliyyat keçirib:
Abşeron Rayon Polis İdarəsinin əməkdaşları tərəfindən narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı əməliyyatlar keçirilib.
Bu barədə Medianews.az-a DİN-in mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, tədbirlər zamanı saxlanılan əvvəllər məhkum olunmuş Orxan Əliyevdən 3 kq 700 qram heroin və metamfetamin, Elçin Mehdiyevdən 5 kq 843 qram marixuana, heroin, metamfetamin, eləcə də 100 ədəd metadon həbi, Emil Abdullayevdən 2 kq 150 qram heroin, Gülzadə Əliyevadan 2 kq 200 qram heroin və metamfetamin, Mehdi Rzayev, Qahir Qarayev və Pərvanə Səfərovadan isə ümumilikdə 2 kq 763 qram marixuana, heroin və metamfetamin aşkarlanıb.
Keçirilən əməliyyatlar nəticəsində ümumilikdə 16 kiloqramdan artıq narkotik vasitə qanunsuz dövriyyədən çıxarılıb.

The Ministry of Internal Affairs conducted an operation:
The Ministry of Internal Affairs conducted an operation: Among those detained, there are also women.
Operations against the illegal circulation of narcotic drugs were conducted by the officers of the Absheron District Police Department.
Information about this was provided to Medianews.az by the Ministry of Internal Affairs' press service.
It was reported that during the operations, from Orkhan Aliyev, who had a prior conviction, 3 kg 700 grams of heroin and methamphetamine were seized; from Elchin Mehdiyev, 5 kg 843 grams of marijuana, heroin, methamphetamine, as well as 100 methadone pills; from Emil Abdullayev, 2 kg 150 grams of heroin; from Gulzada Aliyeva, 2 kg 200 grams of heroin and methamphetamine; and from Mehdi Rzayev, Qahir Garayev, and Parvana Safarov, a total of 2 kg 763 grams of marijuana, heroin, and methamphetamine were discovered.
As a result of the operations, more than 16 kilograms of narcotic drugs were taken out of illegal circulation.