Delimitasiya komissiyası Ağverən şəhərində razılaşma əldə edib
Aprelin 29-da Ermənistan Respublikasında, Ağverəndə Azərbaycan Respublikasının baş nazirinin müavini Şahin Mustafayevin və Ermənistan Respublikasının baş nazirinin müavini Mher Qriqoryanın sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə Dövlət Komissiyasının və Ermənistan Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası və sərhəd təhlükəsizliyi məsələləri üzrə Komissiyanın on üçüncü iclası keçirilib.
Məmnunluqla qeyd olunub ki, komissiyaların 13-cü iclası növbəti dəfə tərəflərdən birinin ərazisində - Ermənistan Respublikasında, Ağverəndə baş tutub.
Görüş zamanı tərəflər delimitasiya tədbirlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı təşkilati və texniki məsələlər üzrə ətraflı fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər delimitasiya işlərinin həyata keçirilməsi qaydasına dair aşağıdakı təlimat layihələrinin mətnlərini razılaşdırıb və mübadilə ediblər:
• “Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası zamanı delimitasiya üzrə ekspert qruplarının iş qaydası haqqında təlimat”;
• “Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiya xəritəsinin hazırlanması haqqında təlimat”;
• “Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiya sənədlərinin tərtibatı və nəşri qaydası haqqında təlimat”.
Tərəflər bu təlimatların müvafiq qaydada təsdiq edilməsi üçün öz hökumətlərinə müraciət etmək barədə razılığa gəliblər.
Azərbaycan Respublikasının baş nazirinin müavini Şahin Mustafayev və Ermənistan Respublikasının baş nazirinin müavini Mher Qriqoryan qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə ayrıca fikir mübadiləsi aparıblar.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə Ermənistan Respublikasına yüklərin tranziti uğurla həyata keçirilir və hazırda da davam edir.
Məmnunluqla vurğulanıb ki, Azərbaycanın Ermənistana neft məhsulları tədarük etməsi iki ölkə arasında iqtisadi-ticari əlaqələrin formalaşmasının göstəricisidir.
Həmçinin tərəflərin işgüzar dairələrinin nümayəndələrinin iştirakı ilə iqtisadi-ticari əməkdaşlığın inkişafı, malların və xidmətlərin qarşılıqlı tədarükü, həmçinin tranzit daşımaları məsələləri müzakirə olunub.
Xüsusi olaraq qeyd edilib ki, əldə olunan nəticələr Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Ermənistan Respublikasının Baş naziri Nikol Paşinyanın siyasi iradəsi sayəsində mümkün olub.
Komissiyaların görüşünün yekunlarına dair müvafiq Protokol imzalanıb.
Tərəflər komissiyaların Azərbaycan Respublikasında növbəti iclasının tarixinin işçi qaydada müəyyən edilməsi barədə razılığa gəliblər.

29 апреля в Республике Армения, в Агверинде, под председательством заместителя премьер-министра Азербайджанской Республики Шахина Мустафаева и заместителя премьер-министра Республики Армения Мхера Григоряна состоялось тринадцатое заседание Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения, а также Комиссии по делимитации и безопасности государственной границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой.
С удовлетворением отмечено, что тринадцатое заседание комиссий во второй раз прошло на территории одной из сторон — Республики Армения, в Агверинде.
Во время встречи стороны провели подробный обмен мнениями по организационным и техническим вопросам осуществления мероприятий по делимитации.
Стороны согласовали и обменялись проектами следующих инструкций о порядке проведения работ по делимитации:
• «Инструкция о порядке работы экспертных групп по делимитации при делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения»;
• «Инструкция по подготовке карты делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения»;
• «Инструкция по составлению и публикации документов делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения».
Стороны договорились обратиться в соответствующие правительства для утверждения указанных инструкций в установленном порядке.
Заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики Шахин Мустафаев и заместитель премьер-министра Республики Армения Мхер Григорян также провели отдельный обмен мнениями по вопросам взаимного интереса.
Было отмечено, что транзит грузов с территории Азербайджанской Республики через Республику Армения успешно осуществляются и продолжаются в настоящее время.
С удовлетворением подчеркнуто, что поставки нефтепродуктов Азербайджаном в Армению свидетельствуют о формировании экономико-торговых связей между двумя странами.
Кроме того, обсуждались вопросы развития экономико-торгового сотрудничества, взаимных поставок товаров и услуг, а также транзитных перевозок с участием представителей деловых кругов обеих сторон.
Особо отмечено, что достигнутые результаты стали возможными благодаря политической воле Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и премьер-министра Республики Армения Николы Пашиняна.
По итогам встречи комиссий подписан соответствующий Протокол.
Стороны договорились о трудовом порядке определения даты следующего заседания комиссий на территории Азербайджанской Республики.