Danimarkanın ABŞ-a ada satmaq təcrübəsi var -
ABŞ Danimarka Krallığında daxil olan, Atlantik və Şimal Buzlu okeanları arasında yerləşən muxtar ərazini – Qrenlandiyanı satın almaq üçün danışıqları davam etdirir.
Qrenlandiya dünyada sahəsinə görə ən böyük adadır.
Qeyd edək ki, Danimarkanın ABŞ-a ada satmaq təcrübəsi var.
I Dünya müharibəsi zamanı ABŞ Karib dənizində təsirini gücləndirmək qərarına gəldi və Danimarkanın Vest-Hind adaları kimi tanınan ərazisinə göz dikdi.
1916-cı ilin ortalarında ABŞ hökuməti həmin adalara görə Danimarkaya 25 milyon dollarlıq qızıl təklif etdi. Danimarka tez bir zamanda az gəlir gətirən müstəmləkəsini satmağa razılaşdı.
Həmin ilin dekabrında adaların ABŞ-a satılmasına dair yalnız metropoliya (Danimarka) sakinləri arasında referendum keçirildi. 283.670 səs lehinə, 158.157 səs əleyhinə oldu. Müstəmləkənin təxminən 27 min nəfərlik əhalisinin isə fikri heç kimi maraqlandırmadı.
Daha sonra Danimarka parlamenti müqaviləni təsdiqlədi və 31 mart 1917-ci ildə adalar rəsmən ABŞ-a satıldı.
Beləliklə, ABŞ üç böyük adadan (Sent-Tomas, Sent-Con və Sent-Krus), eləcə də çoxsaylı kiçik adalar və riflərdən ibarət olan, hazırda Amerika Vircin adaları adlandırılan ərazini əldə etdi. Karib dənizinin bu kiçik hissəsi Danimarka müstəmləkəsindən ABŞ ərazisinə çevrildi.
Yeri gəlmişkən, Vircin adaları arasında 31 hektar ərazisi olan Kiçik Sent-Ceyms adası da var. 1997-ci ildə həmin ada 10,7 milyon dollara amerikalı maliyyəçi Cefri Epşteynə satıldı. Epşteyn adasında isə “dünya elitasının” azyaşlı uşaqlarla nələr etdikləri indi hamıya bəllidir.

Denmark has experience in selling islands to the USA -
The United States is continuing negotiations to purchase Greenland, an autonomous territory of the Kingdom of Denmark located between the Atlantic and Arctic Oceans.
Greenland is the largest island in the world by area.
It should be noted that Denmark has experience in selling islands to the United States.
During World War I, the United States decided to strengthen its influence in the Caribbean Sea and set its eyes on the territory known as the Danish West Indies.
In mid-1916, the U.S. government offered Denmark 25 million dollars in gold for those islands. Denmark quickly agreed to sell its colony, which brought in little income.
In December of that year, only the metropolitan (Denmark) residents held a referendum on the sale of the islands to the United States. There were 283,670 votes in favor and 158,157 against. The opinion of the colony’s approximately 27,000 inhabitants did not interest anyone at all.
Later, the Danish parliament approved the agreement, and on March 31, 1917, the islands were officially sold to the United States.
Thus, the U.S. acquired an area consisting of three large islands (Saint Thomas, Saint John, and Saint Croix), as well as numerous smaller islands and reefs, currently known as the American Virgin Islands. This small part of the Caribbean Sea was transformed from a Danish colony into U.S. territory.
By the way, among the Virgin Islands is Little Saint James Island, which covers 31 hectares. In 1997, that island was sold to American financier Jeffrey Epstein for 10.7 million dollars. What the "world elite" did with underage children on Epstein’s island is now known to everyone.