Danimarkanın ABŞ-a ada satmaq təcrübəsi var -
ABŞ Danimarka Krallığında daxil olan, Atlantik və Şimal Buzlu okeanları arasında yerləşən muxtar ərazini – Qrenlandiyanı satın almaq üçün danışıqları davam etdirir.
Qrenlandiya dünyada sahəsinə görə ən böyük adadır.
Qeyd edək ki, Danimarkanın ABŞ-a ada satmaq təcrübəsi var.
I Dünya müharibəsi zamanı ABŞ Karib dənizində təsirini gücləndirmək qərarına gəldi və Danimarkanın Vest-Hind adaları kimi tanınan ərazisinə göz dikdi.
1916-cı ilin ortalarında ABŞ hökuməti həmin adalara görə Danimarkaya 25 milyon dollarlıq qızıl təklif etdi. Danimarka tez bir zamanda az gəlir gətirən müstəmləkəsini satmağa razılaşdı.
Həmin ilin dekabrında adaların ABŞ-a satılmasına dair yalnız metropoliya (Danimarka) sakinləri arasında referendum keçirildi. 283.670 səs lehinə, 158.157 səs əleyhinə oldu. Müstəmləkənin təxminən 27 min nəfərlik əhalisinin isə fikri heç kimi maraqlandırmadı.
Daha sonra Danimarka parlamenti müqaviləni təsdiqlədi və 31 mart 1917-ci ildə adalar rəsmən ABŞ-a satıldı.
Beləliklə, ABŞ üç böyük adadan (Sent-Tomas, Sent-Con və Sent-Krus), eləcə də çoxsaylı kiçik adalar və riflərdən ibarət olan, hazırda Amerika Vircin adaları adlandırılan ərazini əldə etdi. Karib dənizinin bu kiçik hissəsi Danimarka müstəmləkəsindən ABŞ ərazisinə çevrildi.
Yeri gəlmişkən, Vircin adaları arasında 31 hektar ərazisi olan Kiçik Sent-Ceyms adası da var. 1997-ci ildə həmin ada 10,7 milyon dollara amerikalı maliyyəçi Cefri Epşteynə satıldı. Epşteyn adasında isə “dünya elitasının” azyaşlı uşaqlarla nələr etdikləri indi hamıya bəllidir.

США продолжают переговоры о покупке автономной территории, входящей в Королевство Дания и расположенной между Атлантическим и Северным Ледовитым океанами – Гренландии.
Гренландия является самым большим островом в мире по площади.
Отметим, что у Дании есть опыт продажи островов США.
Во время Первой мировой войны США решили усилить своё влияние в Карибском море и обратили внимание на территорию, известную как Вест-Индские острова Дании.
В середине 1916 года правительство США предложило Дании за эти острова 25 миллионов долларов в золотом эквиваленте. Дания быстро согласилась продать мало приносящую доход колонию.
В декабре того же года был проведён референдум среди жителей метрополии (Дании) по вопросу продажи островов США. 283 670 голосов было "за", 158 157 – "против". Мнение примерно 27-тысячного населения колонии никого не заинтересовало.
Позднее парламент Дании утвердил соглашение, и 31 марта 1917 года острова официально были проданы США.
Таким образом, США получили территорию, состоящую из трёх больших островов (Сент-Томас, Сент-Джон и Сент-Крус), а также многочисленных маленьких островков и рифов, ныне называемую Американскими Виргинскими островами. Эта небольшая часть Карибского моря была превратена из датской колонии в территорию США.
К слову, среди Виргинских островов есть остров Смалл Сэнт-Джеймс площадью 31 гектар. В 1997 году этот остров был продан американскому финансисту Джеффри Эпштейну за 10,7 миллионов долларов. Сейчас всем известно, что "элита мира" делала с несовершеннолетними детьми на острове Эпштейна.