Daha bir İcra hakimiyyətində kütləvi ixtisar:
Oxu.az xəbər verir ki, icra hakimiyyətində aparılan struktur dəyişikliyi ilə əlaqədar həmin şəxslərin dövlət qulluğuna xitam verilib. Bu barədə icra başçısı Məmməd Məmmədov sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, icra hakimiyyətinin həmin əməkdaşları işlərini itiriblər. İşlərini itirənlər əsasən kənd inzibati ərazi dairəsi üzrə nümayəndəsinin müavini, nümayəndəliyinin baş məsləhətçi - baş mühasibi və sürücü vəzifələrində çalışanlar olublar.
Məlumata görə, icra hakimiyyətində aparılan struktur dəyişikliyi ilə əlaqədar ümumilikdə 48 ştat ləğv edilib. Həmin şəxslərdən 5 nəfər adıçəkilən qurumun aidiyyəti bölmələrində işlə təmin olunsalar da, 43 nəfər işsiz qalıb. Həmin şəxslər rayon icra hakimiyyətində sərəncama götürülüblər.

Another mass layoff in the Executive Power:
Oxu.az reports that due to the structural changes carried out in the executive power, the civil service of these individuals has been terminated. The executive head Məmməd Məmmədov signed an order regarding this.
According to the order, these employees of the executive power have lost their jobs. Those who lost their jobs primarily worked as deputy representatives of the village administrative territorial district, chief advisor - chief accountant of the representation, and drivers.
According to information, a total of 48 positions were abolished as a result of the structural changes made in the executive power. Among them, 5 individuals have been employed in the relevant departments of the mentioned institution, but 43 people remain unemployed. These individuals have been placed on the reserve list in the district executive power.
It should be noted that previously, 14 employees of the Agsu District Executive Power were dismissed from their positions.